3 İlginç Adımla Özgüven Kazanmak

Bu makalemizde özgüvenin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu, özgüven kazanmaközgüvenimizi artırmak için yapabileceğimiz yöntemleri açıklıyor. Kendinize nasıl inanacağınızı ve bu inancı başkalarına nasıl yansıtacağınızı araştırır, böylece hayatınızda ve işinizde daha mutlu ve daha etkili olabilirsiniz.

Hiç kimse sınırsız özgüvenle doğmaz. Birisi inanılmaz bir özgüvene sahip gibi görünüyorsa, bunun nedeni yıllardır onu inşa etmek için çalıştığıdır. Özgüven, inşa etmeyi öğrendiğiniz bir şeydir çünkü zorlu iş dünyası ve genel olarak yaşam onu ​​kirletebilir.

Özgüven Nedir ve Neden Önemlidir?

Özgüven, kendi yargılarınıza ve yeteneklerinize güvendiğinizi ve herhangi bir kusurdan veya başkalarının sizin hakkınızda inandığı şeylerden bağımsız olarak kendinize değer verdiğinizi ve kendinizi değerli hissettiğinizi anlamaktır.

Öz-yeterlik ve benlik saygısı bazen öz-güven ile birbirinin yerine kullanılabilir, ancak kurnazca farklıdır.

özgüven kazanmak
özgüven kazanmak

Kendimizi (ve bizim gibi diğerlerini) becerilerde ustalaştığında ve hedeflere ulaştığımızda bir öz-yeterlik duygusu kazanırız. Bu bizi, belirli bir alanda çok şey öğrenir ve çalışırsak başarılı olacağımıza inanmaya teşvik eder. İnsanları zor zorlukları kabul etmeye ve aksiliklerle karşılaşmaya devam ettirmeye iten bu tür bir güven.

Özsaygı yaşamlarımızda olup bitenlerle baş edebileceğimiz ve mutlu olma hakkımız olduğuna dair daha genel bir duyu.

Ayrıca, benlik saygısı kısmen çevremizdeki insanların bizi onayladığı hissinden kaynaklanmaktadır. Bunu kontrol edebilir veya edemeyebiliriz ve başka insanlardan çok fazla eleştiri veya reddedersek, başka türlü desteklemedikçe benlik saygımız kolayca acı çekebilir.

3 İlginç Adımla Özgüven Kazanmak?

Kısa vadeli eylem, kendinize olan güveninizle ilgili acil veya akut sorunları düzeltebilir, ancak daha uzun vadeli güven oluşturma daha temel bir eyleme ihtiyaç duyar. Bu, yaşam tarzınıza değişiklikler getirmeyi ve gelecek için sağlam planlar yapmayı içerebilir.

Yüz Yüze iletişim

Kendine güveni düşük olan insanlar genellikle iyi bir ilk izlenim bırakmakta zorlanırlar bir müşteriyle buluşuyor, bir toplantıya hitap ediyor veya sunum yapıyor olsunlar. Kendinizden utangaç veya emin olabilirsiniz, ancak kendinizi daha güvende hissetmek için hemen adımlar atabilirsiniz.

İnsanlarla iletişim kurmak önemlidir, bu yüzden konuşurken göz temasını sürdürün. Bu, söyledikleriyle ilgilendiğinizi ve görüşmede aktif bir rol aldığınızı gösterir. Ancak beden dili ve iletişim söz konusu olduğunda kültürel hususları göz önünde bulundurun.

özgüvenimizi artırmak
özgüvenimizi artırmak

Konuşma devam ederken kıpır kıpır ya da uzağa bakmayın, bu dikkatinizi dağılmış ya da endişeli gösterebilir.

El sıkışmak, işyerinizdeki olağan selamlama ise, sıkı olun. Çok sağlam değil, ve çok açık olmaktan kaçının. Diğer kişinin bileğine veya omzuna serbest elinizle ulaşmak genellikle hakimiyet kurmanın bir yolu olarak görülür ve ilk toplantı için önerilmez. Karşılaşmayı garip – ya da daha kötüsü, acı verici yapmaktan kaçının!

Kendine Güvenen Alışkanlıklar Oluşturma

Güçlü bir benlik saygısı duygusu ve ondan gelişen güven inşa etmek, iyi alışkanlıklar geliştirmeyi (ve kötü olanları kırmayı hedefler)!

Senin iyi bak fiziksel ve ruhsal sağlığı: düzenli egzersiz her ikisini de geliştirebilir. Yeterince uyuduğunuzdan ve doğru bir şekilde yediğinizden emin olun. Bunu yapmamak , kendinizde kötü hissetmenize neden olabilir ve muhtemelen kendiniz hakkında.

Kişisel markanız üzerinde çalışmak kendine güveni de olumlu etkileyebilir. Otantik kendinizin olumlu bir görüntüsünü yansıtabiliyorsanız, büyük olasılıkla kendinize olan güveniniz için çok önemli olan olumlu geri bildirimleri almaya başlayacaksınız.

Geçmiş Başarıları Gözden Geçirme

“Bunu yapabilirim ve işte deliller” diyebildiğiniz zaman özgüveniniz artabilir. Kişisel SWOT Analizinizin bir parçası olarak, geçmiş başarılarınıza dayanarak iyi olduğunuz şeyleri belirlediniz.

En çok gurur duyduğunuz 10 şeyi bir “başarı günlüğünde” listeleyin. Belki de önemli bir test veya sınavda birinci oldunuz, önemli bir ekip veya projede önemli bir rol oynadınız veya başka birinin hayatında olumlu bir fark yaratan bir şey yaptınız.

Bu başarıları gözden geçirin ve olumlu onaylar vermek için kullanın ne yapabileceğiniz hakkında. Olumsuz kendi kendine konuşma ile kendi güveninizi zayıflatma eğilimindeyseniz bu onaylamalar özellikle güçlü olabilir. Hiç bir şekilde strese altına girmemeliyiz. Stresle başa çıkmanın 10 basit yolu makalemize göz atıp yardım alabilirsiniz

Güven ve Davranış

Kendinden emin davranışı düşük özgüvenle ilişkili davranışla karşılaştıran aşağıdaki tabloda yer alan örneklere bir göz atın. Kendinizde ve çevrenizdeki insanlarda hangi düşünceleri veya eylemleri tanıyorsunuz?

Kendine Güvenen Davranış Düşük Özgüvenle İlişkili Davranış
Başkaları sizi bununla alay etse veya eleştirse bile, doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmak. Davranışınızı diğer insanların ne düşündüğüne göre yönetmek.
Risk almak ve daha iyi şeyler başarmak için ekstra yol kat etmeye istekli olmak. Konfor bölgenizde kalmak, başarısızlıktan korkmak ve riskten kaçınmak.
Hatalarınızı kabul etmek ve onlardan öğrenmek. Hataları gizlemek için çok çalışmak ve sorunu fark etmeden önce sorunu çözebileceğinizi ummak.
Başkalarının sizi başarılarınız için tebrik etmesini bekliyorum. Mümkün olduğunca çok kişiye kendi erdemlerini övmek.
Övgüleri nazikçe kabul etmek. “Teşekkürler, bu prospektüste gerçekten çok çalıştım. Çabalarımı tanıdığınız için memnunum.” Övgüleri hazırlıksız olarak reddetmek. “Ah bu izah gerçekten bir şey değildi, herkes bunu yapabilirdi.”

Bu örneklerin gösterdiği gibi, düşük özgüven kendini yıkıcı olabilir ve kendisini olumsuzluk olarak gösterebilir.

Kendine güvenen insanlar genellikle daha olumludur,kendilerine değer verirler ve kendi yargılarına güvenirler. Ama aynı zamanda başarısızlıklarını ve hatalarını kabul ederler ve onlardan öğrenirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir