Apranax Fort Nedir? Apranax Fort Nasıl Kullanılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere Apranax Fort Nedir? Apranax Fort Ne için Kullanılır? Apranax Fort Hangi Rahatsızlıkların Tedavisinde Kullanılır? Apranax Fort Nasıl Kullanılır? Apranax Fort Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?  Apranax Fort’un Yan Etkileri Nelerdir? sorularının cevaplarını açıklayacağız.

Apranax Fort Nedir? Apranax Fort Ne İçin Kullanılır?

Apranax Fort vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de mevcuttur.

Apranax Fort Hangi Rahatsızlıkların Tedavisinde Kullanılır?

OSTEOARTIT: Diğer adıyla kireçlenme eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.

ROMATOİD ARTIT: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen yangılı kronik bir iltihaplı eklem hastalığıdır.

JUVENIL ROMATID ARTIT: Çocuklarda görülen eklemlerde iltihap ağrı ve şekil bozukluğu olarak bilinen bir hastalıktır.

ANKILOZAN SPONDILIT: Omurlar ve kaburgalar arasındaki eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolması ile karakterize ağrılı ilerleyici iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.

GUT ARTRITI: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerinde ani ağrı nöbetleri ile kendini gösterir en çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

Apranax Fort tablet ayrıca bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas iskelet sistemi ağrıları tendon ve iltihaba bağlı ağrılar,  siyatik ağrı,  kas ağrısı, akut,  migren ağrıları baş ağrısı,  diş ağrısı,  diş çekimi sonrası veya ağız içi ameliyatlarında görülen ağrı ve iltihabi durumlar kulak, burun,  boğaz iltihabına bağlı ağrılar kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma İncinme ve ezilme sonucu gelişen şişlik ve ağrılar bayanlarda rahim içi, kürtaj sonrası, sezeryan sonrası ve doğum sonrası ağrılar ile adet dönemi ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Apranax Fort Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler ve sağlığınıza zarar verir. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız ağrınızın daha hızlı rahatlaması için tabletin emilimi daha kolay olacağından aç karnına almanız önerilir ancak mide rahatsızlığınız varsa ilacı yemekten sonra tok karnına alınız.

16 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler de günlük önerilen doz genel olarak başlangıç dozu bir tablet daha sonra 12 saat ara ile 1 tablet veya 6 ila 8 saat ara ile 275 miligram ile devam edilir. Apranax Fort tablet bir günde toplamda 1375 mili gramdan fazla kullanılmamalıdır.

Apranax tablet 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Ancak sadece juvenil romatoid artrit olan 5 yaşından büyük çocuklarda 12 saat aralıklarla kilogram başına 10 miligram düşecek şekilde günde 2 defa kullanılabilir.

Akut migren krizinde günlük önerilen doz başlangıç dozu olarak 1 buçuk tablet gerekli görüldüğünde yarım saat ara ile 2 defa yarım tablettir tüm ağrılar ve adet dönemi ağrısında günlük önerilen doz başlangıçta bir tablet daha sonra 6 ila 8 saat aralıklarla yarım tablettir.

Gut tedavisinde günlük önerilen doz başlangıç dozu olarak 1,5 tablettir. 8 saat sonra bir tablet,  daha sonra 2 ila 3 gün içerisinde 8 saat aralıklarla yarımşar tablet kullanılır. Romatoid artrit, osteoartrit ve Ankilozan Spondilit tedavisinde günlük önerilen doz 12 saat ara ile birer tablettir.

 Apranax Fort Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Apranax’ın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Daha önceden Aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip nezle, veya derinizde alerjik reaksiyonlar gelişti ise bu ilacı kullanmayınız. Tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılar da bu ilacı kullanmayınız. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz ya da kalp yetmezliğiniz  süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanama geçirdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır. Bundan dolayı en düşük doz kullanılmalıdır. Tedavi sırasında göğüs ağrısı, halsizlik nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlacın kullanımı bazı hastalarda sersemlik baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir.  Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.  Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız ilacın alkol ile birlikte kullanımı mide kanaması riskini arttırabilir.

Hamilelik döneminde çok gerekmedikçe Apranax Fort kullanmayınız. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 Apranax’ın Fort’un Yan Etkileri Nelerdir?

 • Baş dönmesi
 • Sersemlik
 •  Yorgunluk
 •  Işığa karşı hassasiyet
 •  Nefes almada güçlük
 • Çarpıntı
 • Görmede bulanıklık
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ödem
 • Susuzluk hissi
 • Midede ülser
 • Mide yanması
 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Deride döküntü
 • Kaşıntı
 • Lekelenme
 • Çabuk morarma
 • Karın ağrısı
 • Kurdeşen
 • Yüzde ve dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik

gibi bir durum da acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.

Apranax Fort İlacı 2021 Güncel Fiyatı

Apranax İlacı’nın fiyatı 15.19 TL’dir.

Apranax Fort Reçetesiz Veriliyor Mu?

Doktorunuzun size reçete yazmasıyla ilacınızı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir