Çocuk İçin Doğru Ayakkabı Seçimi ?

Yetişkinler olarak, çoğumuz ağrıyan ayaklar ve ayakla ilgili sorunlardan muzdarip . İnsanların yaklaşık% 98’i sağlıklı ayaklar ile doğarken, sadece% 40’ı erişkinliğe eriştiklerinde hala bunlara sahiptir. Ayakların sağlığındaki bu büyük düşüşün ana sebebi, kötü giyilen ayakkabıların satın alınmasıdır. Bu nedenle Çocuk için doğru ayakkabı seçimi, Çocuk Ayakkabısı nasıl seçilir, Çocuk Ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz, Çocuk Ayakkabıları için alışveriş ipuçları, Çocuk için ayakkabı ne zaman alınırÇocuğunuz için en iyi ayakkabı bulmanıza yardım etmek için bu yazımızı oluşturduk. Çocuğunuzun ayaklarının sağlığını korumak için, büyümenin her aşaması için doğru ayakkabıların satın alınması önemlidir.

Çocuk ayakları ilk üç yıllık gelişim döneminde 12 boyuta kadar büyüyecek . Ne yazık ki, bu çocukların% 50’den fazlası ayakları için çok küçük ayakkabılar giyiyor. Uygun ayakkabı giymek özellikle ayakları hala büyüyen ve gelişmekte olan çocuklar için çok önemlidir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz için doğru ayakkabıları nasıl seçeceğinizi bilmek çok önemlidir.

Çocuklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bir çocuk için doğru ayakkabı alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok alan vardır. Birçok faktör bu alışveriş serüvenini ebeveynler için belirsiz bir korku dünyası haline getiriyor.Ayak gelişiminin her aşaması için doğru ayakkabıyı seçerken çocuğun yaşını ele almak önemlidir. 

Bebekler ve küçük çocuklar için ayakkabı gereksinimleri çok farklı. Her biri, sağlıklı ayak büyümesi ve gelişimini sağlamak için gerekli olan farklı ayakkabı ve malzemelere ihtiyaç duyar.

Bebekler İçin Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hayatlarının başlangıcında, bebeklerin ayaklarında çok yumuşak kemikler vardır. Bunun nedeni, bu gelişim aşamasında ayaklarının kemiğe göre daha fazla kıkırdak içermesidir , bu da zamanla yetişkin kemiklere dönüşür ve sertleşir. Bu nedenle, hassas bebek ayakları, bebek çorapları veya yumuşak ayakkabılar gerektirir . Bu ayakkabılar, bebeklerin ayakları yetişkinlerin iki katı kadar terledikçe , iyi bir nefes alabilirliğe sahip olmalıdır.

Bu gelişim aşaması için doğru ayakkabıları satın almak her üç ila dört ayda bir şarttır . Ayak bileğini desteklerken, ayakkabıların ayak parmaklarının rahatça hareket edebilmesi için yeterli alana sahip olması gerekir. Uygun küçük taban yastıklaması şarttır, çünkü bu küçük hortumlar bütün gün ayaklarının üzerinde olmaya hazırdır.

Çocuk Ayakkabısı Nasıl Seçilir ?

Çocuğun büyüyen ayaklarının büyüklüğünü sürekli kontrol etmek önemlidir. Ayaklar günlük kullanımdan en çok etkilendiğinde ayakkabıların ayaklarının kaldırılması günün sonunda yapılmalıdır . Çocuğun ayak uzunluğu, aşağıdaki teknikler kullanılarak evde ölçülmelidir:

Duvardan ayak parmağına kadar ölçün

Çocuğun ayakları yere yaslanmış bir duvara yaslanıp ayağın en uzun parmak uçlarının bulunduğu çizgiler çizmesini sağlayın. Bunu zeminde işaretleyin ve çizgiden arkaya doğru olan mesafeyi ölçün .

Ana hat çizin

Çocuğun yerde kâğıt parçası üzerinde durmasını sağlayın ve çocuğun ayaklarının ana hatlarını çizin . Küçük çocuklar, ayakları eğlenceli bir oyun olarak izleme sürecini düşündüklerinden, bu yönteme özellikle dikkat ederler. Ana hattın topuğundan en uzun parmak ucuna kadar ölçün.

Ayakkabı ölçü tablosuna bakın

Çocuğun ayaklarını ölçtükten sonra, çocuğun doğru beden ayakkabısını bulmak için bir ölçü çizelgesi kullanın. Boyut iki boyut arasında düşerse, büyük olanı seçin. Bir ayak diğerinden doğal olarak daha büyüktür, bu nedenle ayakkabının daha uzun ayağa takılması önemlidir.

Bir şablon kullan

Çocuğun ayaklarını bir karton parçası üzerine çizin . Tüm taslak için 12 mm alan ekleyin. Makas kullanarak, bu formu kesin ve ayakkabıya yerleştirin. Ek parça, ayakkabının içine sığarsa, doğru boyuttadır.

Çocuk Ayakkabıları için Alışveriş İpuçları

Küçük çocuklar için satın alınan ayakkabılar nefes alabilir, esnek ve anti bakteriyel özelliklere sahip olmalıdır. Çocuk ayakları, yetişkinlere göre 2 ila 3 kez daha terler. Ayaklarını kuru tutmak, kokulu ayakkabılara ve sağlıksız kokuşmuş ayaklara neden olan bakteri ve mantarın büyümesinin engellenmesi için gereklidir.

Çocuğun ayakkabıları için en iyi malzemeler, tuval veya deri gibi doğal olanlardır . Bu malzemelerin her biri , çocuğun ayaklarının nefes almasını sağlayarak, nemi ve ayakkabı içindeki havayı hareket ettirerek , aynı zamanda dışarıdan ayaklar için koruma sağlar. Bu koruyucu içeride, çocuğun bütün gün kabarcıklar, kokulu ayaklar veya rahatsızlık hissetmeden oynamasına ve yürümesine izin verir . Ayrıca, doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar kalıplanabilir ve gün boyunca ayak değişimleri ile genişleyecektir.

Plastik ve sentetik materyaller bu özelliklere sahip değildir . Bu nedenle, bu malzemeler, çocuğun nemli ayaklarının nefes almasını engeller, çünkü ayakkabılar nemi tutar, yaralar ve kabarcıklar yaratır ve bakteri üremesini teşvik eder. 

Tabanlık

Bir kez kalkıp koşarken, çocuklar günün birçok saati için ele alınacak bir güçtür. Ayakkabılardaki kötü hava sirkülasyonu ve uzun süreli kullanımı nedeniyle, çocuğun küçük küçük ayakları çok çabuk terlemeye başlayacak ve ayak ve ayakkabı kokusuna neden olan potansiyel mantar ve bakteri gelişimine yol açacaktır.

Çocuğunuzun ayaklarının nefes almasına nasıl yardımcı olabileceğine dair yukarıda bahsedilen ipuçlarının yanı sıra, bu yaygın ayakkabı problemleri, özel bir iç taban , yani ayakkabının içine yerleştirilen , çocuğun ayaklarına ekstra konfor ve destek sağlayan çıkarılabilir bir tabaka kullanılarak önlenebilir .

Çocuk ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gerekenler?

Ayakkabı Yapısı

Düzgün yapılandırılmış ayakkabılar seçmek çocuğun büyüyen ayaklarının sağlıklı gelişimini sağlayacaktır . Çalışmalar geçmişte daha küçük çocukların daha esnek ayakkabılara ihtiyaç duyduklarını, çünkü hala ayaklarında küçük kemikleri ve yumuşak tendonları olduğunu belirtmişlerdir. Bu nedenle, hareket özgürlüğüne izin verecek kadar esnek, ancak uygun ayak büyümesini engellemeden, denge ve denge için gerekli desteği sunacak kadar sağlam bir ayakkabıya ihtiyaç duyarlar .

Esneklik

Çocukların en iyi ayakkabısı , her adımda çocuğun ayağıyla bükülecek, ayaklarının bükülmesini önlemek ve topuklarda şok emilimi ve stabilizasyonu sağlamak için ayakkabının ortasına destek sağlayacak esnek ayaklı ayakkabılardır . Ayakkabının tabanının kaymayan özelliklere sahip dokulu bir yüzeye sahip olması gerekir. Ayakkabıları giyinmek için genişletmek önemlidir.

Ayakkabının fit düşmeden rahat olmalıdır . Ayakkabı, çocuk hareket halindeyken ayakkabının dışına çıkmadan ayağa kalmayacak kadar sıkı durmalıdır.

Anatomik tabanlık

Çocuğun tam ayağına göre şekillendirilen tabanlık , ayakların topuklarına daha fazla dolgu sağlar ve rahatlık sağlar. Çocuğun ayakkabısına ayaklarının sağlıklı gelişimini sağlayan önemli bir katkıdır.

Anatomik olarak şekillendirilmiş tabanlıkların yerleştirilmesi, çocuklara ekstra denge ve rahatlık sağlar, çocuğun dengesini ve duruşunu geliştirir. Gün boyu kullanım için uygundurlar ve çocuk ayaktayken topuktan gelen şoku emmeye yardım ederken ayak parmaklarına ekstra bir güç verir. 

Çocuğunuzun Ayakkabı Testini Yaptırmayı Unutmayın!

Her ayakkabının farklı şekilde uyması nedeniyle, çocukların ayakkabı alışverişi için yanlarında bulunması esastır. Personel iyi eğitilmiş ve çocuklarla ilgilenmek için kullanılacak gibi çocuk ayakkabıları konusunda uzmanlaşmış bir mağaza seçin .

Her satın alma sırasında çocuğun ayaklarını ölçmek önemlidir. Ayrıca, her iki çocuğun ayakları ölçülmelidir, çünkü bir ayak diğerinden daha büyüktür ve ebeveynlerin büyük olan ayak için ayakkabıları alması gerekir .


Ayakkabı malzemesini (nefes alabilirlik) ve yapıyı (topuk stabilizasyonu, sıkı orta ve esneklik) kontrol ettikten sonra , çocuğun bunları denemesi zamanı gelmiştir.

  • Ayakkabıları denerken, çocuklar ayağa kalkmalı , ağırlıkları her iki ayağa eşit olarak dağıtılmalı ve ayak parmakları doğal bir yayılmayla düz olmalıdır.
  • Uzunluğu kontrol ederken , ayak parmaklarının daha iyi konfor ve stabilite için dağılması için , en uzun burun ve ayakkabının ucu arasında yaklaşık 12 mm mesafe olmalıdır .
  • Ayakkabının üst kısmına basmak parmak uçlarının bulunduğu yeri ortaya çıkaracak ve ayakkabı duvarına sıkıca bastırılıp bastırılmadıklarını gösterecektir. Tüm ayak parmakları birlikte çatlamadan serbestçe hareket edebilmelidir.
  • Ayakkabı malzemesini yanlara sıkıştırmak, ayakkabı genişliğinin kabul edilebilir olup olmadığını gösterir.
  • Parmağınızı topuk ve ayakkabının arkası arasına soktuğunuzda ayakkabının arkası tam olarak oturmalıdır .
  • Ayakkabıları açıkken, çocuk ayağa kalkıp bir süre mağaza etrafında dolaşmalıdır. Ayakkabıları çıkardıktan sonra, çocuğun ayaklarının üzerinde hiçbir iz bırakılmamalı ve çocuğun ayakkabılarını “kırma” döneminden geçmesine ve ayakkabılarını hemen kullanmasına izin verilmesine gerek kalmaz .
çocuk için doğru ayakkabı seçimi

Çocuğunuzun ” Sağ ” Ayağından Başlamanıza Yardımcı Olun!

Bir ebeveyn uygun şekilde hazırlandığında, yeni ayakkabılar için bir alışveriş gezisi tüm aile için keyifli ve eğlenceli bir deneyim olabilir . Bilgilendirilmiş bir satın alma kararı vererek ayaklarınızı sağlıklı tutmak , çocuklarınız için yetişkinliğe geçecek bir uygulamadır. Çocuğunuz için doğru ayakkabıları seçmeyle ilgili bilgi birikimiyle, bir sonraki çocuk ayakkabı alışveriş deneyiminizi güvenle karşılamaya hazır olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir