Dolorex Draje Nedir? Dolorex Ne İçin Kullanılır?

Dolorex günümüzde en çok satılan ağrı kesicilerden bir tanesi neden bu kadar çok kullanılıyor kısaca onun hakkında bilgiler aktararak kısa kısa aklınıza takılan Dolorex ilacı hakkında bilgiler vereceğiz.

Dolorex nedir, dolorex ne ilacı, dolorex yan etkileri, dolorex ne işe yarar, dolorex diş ağrısına iyi gelirmi, dolorex baş ağrısına iyi gelirmi, emziren anne dolorex kullanabilirmi, adet döneminde dolorex kullanımı tüm bu soruların cevabını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Dolorex Draje Nedir? Dolorex Ne İlacıdır?

Dolorex o kadar geniş çaplı ağrı kesici özelliği var ki bunlardan en çok kullanılan hasta şikayetlerinden bir kaçı olan kireçlenme, eklem ağrıları ve eklemlerdeki şekil bozukluğu, sırt boyun ve göğüs kafesi ekleminde sertleşme ve ağrılı romatizma gibi hastalıklarda çok kullanılan bir ilaçtır.

Dolorex, yuvarlak yapılı ve kırmızı renkli drajelerdir. Dolorex vücutta iltihaba ve ağrı’ya sebep olan iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.

Dolorex 25,50,75,100,150 ve 200 mg oluşmaktadır.

Özellikle eklem iltihabı iskelet sistemi ağrıları ameliyattan sonraki ağrılar ve özellikle bayanların ağrılı adet görme tedavisinde kullanılıyor.

Dolareks’i kullanırken muhakkak doktor izni ile almamız gerekiyor. Çok şiddetli ağrılarda bile doktor tavsiyesi olmadan kullanmaktan kaçınmakta fayda var. Şimdi dolorex ne ilacıdır, dolorex yan etkileri nelerdir bu konuları ayrıntılı olarak bakalım..

Dolorex Ne İçin Kullanılır?

 • Ameliyattan sonraki ağrı ve şişlikler için kullanılır.
 • Şiddetli adet dönemlerinde.
 • İltihaplı kadın hastalıklarında ve tedavilerinde.
 • Sırt ağrısı, omuz, bacak ağrılarında ve romatizmalarda.
 • Göğüs kafesi ve eklem yerlerindeki ağrılarda.
 • Kulak, burun veya boğaz bölgelerindeki enfeksiyonlarda.
 • Migren ağrılarında.
 • Diş ağrılarına sebep olan iltihaplarda.
 • Baş ağrılarında.
 • Ateş düşürmede.

Dolorex İlacı Nasıl Kullanılır? Dolorex Aç Karnına İçilir mi?

Normal kullanımla sabah akşam aç karnına yemeklerden 30-45 dakika önce 1 bardak su ile kullanılması gerekmektedir. Çok şiddetli ağrılar devam ettiği zaman günde üç öğünde kullanılır fakat tok karnına tüketilmesi tavsiye edilmez.

Çok şiddetli ağrılarda günde üç öğün kullanılır fakat yinede doktor bilgisi dahilinde kullanılmasını tavsiye edilir.

Dolorexin Yan Etkileri ve Zararları?

Bu ilacın faydası olduğu gibi bir çok zararı da bulunuyor ve özellikle midesi ile alakalı sıkıntı çeken kişilerin doktor kontrolünden sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Şimdi kısa maddeler halinde dolorex yan etkileri ve zararlarını inceleyelim.

 • Dolarex uzun süreli kullanılmamalıdır yan etkilerinden maruz kalmamak için ağrı’nın kontrol altında tutulabilir en düşük doz kullanılmalıdır.
 • Bu ilaç kısa süreli kullanımı içindir kullanımı kalp krizi ve felç ve yaşamı tehdit eden kalp ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Çok kullanıldığı süre zarfında buna bağlı olarak daha da artış göstermektedir.
 • Ağızda yaralar oluşabilir.
 • İshal ve karın ağrısı.
 • Göğüs ağrısı.
 • El ve ayak bölgelerinde karıncalanma şişlik
 • Halsizlik, Nefes almada zorluk.
 • Konuşmada bozukluk görme ve denge bozuklukları.
 • Kalp ve dolaşım problemleri gözükebilir bu durumda acil doktora başvurunuz.
 • Mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme oluşturabilir.
 • Siyah kanlı yada kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtileri.
 • Baş ağrısı, kurdeşen, göz kararması, hazımsızlık ve buna bağlı olarak vücutta gaz oluşturabilir.

Dolorexi kullanmadan önce geçirmiş olduğunuz felç kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, ve kalp yetmezliği, kalp krizi, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, mide ülseri, mide kanaması astım, karaciğer rahatsızlığı veya börek rahatsızlığı varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Böbrek yetmezliği, mide bağırsak ülseri, karaciğer, mide ve bağırsaklarda kanama ya da iltihap durumlarında kullanmayınız.

Baypas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılar da kullanmayınız.

Dolorex Fiyatı?

2019 yılında dolorex fiyatı tüm eczenelerde 9.87 TL olarak belirlendi.

Dolorex Diş Ağrısına İyi Gelirmi?

Genel olarak dolorex baş ağrısına iyi gelir mi diye çok soruluyor bu sorunun cevabını doktorlar evet olarak söylüyor. Kutuda baş ağrısı için bir şey yazmasa da baş ağrısına iyi gelmektedir.

Emziren Anne Dolorex Kullanabilirmi?

Emzieren annelerin dolorex kullanmaması doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Kullandığı takdirde bebeklerini emzirmemeleri gerekmektedir. Kullanmaları gerektiği takdirde doktora ve eczanelere başvurunuz.

Hamilelikte Dolorex Kullanılırmı?

Hamilelik sürecinin ilk 6 ayında dolorex kullanılmasında bir sıkıntı gözükmesede doktor kontrolü altında kullanılmasında fayda var. İlk 6 aydan sonra ise anne sütü ve bebek gelişimine etki ettiğinden kullanılmaması gerekmektedir.

Adet Döneminde Dolorex Kullanımı? Dolorex Adet Sancısına İyi Gelirmi?

Adet döneminin şiddetli ağrılarında dolorex kullanılması tavsiye edilir fakat çok şiddetli ve ağrılı dönemlerinde kullanınız. Şiddetli adet dönemi için tercih etmek istiyorsanız düşük dozdan kullanın ve vücutta şişme başladığı andan itibaren en düşük doz 50 mg veya tek doz ile başlayınız. Birkaç gün 250 mg ve toz ile devam ederek günde 300 miligramdan fazla kullanmayınız.

Dolorex Adet Kanamasını Kesermi?

Dolorex aslında eklem ağrıları için tercih edilen bir ilaçtır ama kadın hastalıklarına da iyi geldiği için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Çok şiddetli adet ağrılarında kullanılır ama adet kanamalarını genel oranda kesmez ama bu durum kişiye göre değişmektedir. Herhangi bir olumsuz durumda doktorunuza ve eczaneye başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir