Hemoroid ( Basur ) Nedir, Nasıl Geçer

Hemoroidler, anüs etrafında veya alt rektumda yer alan şişmiş damarlardır . Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’sinde 50 yaşlarında hemoroid semptomları görülmüştür. Hemoroidler hem iç hem dış olabilir. İç hemoroid anüs veya rektum içinde gelişir. Dış hemoroid anüs dışında gelişir. Hemoroidler ayrıca kazık olarak da bilinir. Dış hemoroidler en sık görülen ve en sıkıntılı olanlardır. Hemoroidler ağrıya, şiddetli kaşıntıya ve oturma zorluğuna neden olur . Neyse ki, tedavi edilebilirler.

Bu makalemizde Hemoroid ( Basur ) Nedir, Hemoroid ( Basur ) Belirtileri Nelerdir, Hemoroid ( Basur ) Neden Olur, Hemoroid ( Basur ) Tedavisi, Hemoroid ( Basur ) Nasıl Geçer Bitkisel – Hemoroid ( Basura ) İyi Gelen Bitkiler, Hemoroid ( Basur ) Nasıl Geçer, Hemoroid ( Basur )’a Ne İyi Gelir gibi soru başlıklarının cevaplarını sizler için araştırdık.

Hemoroid ( Basur ) Nedir ?

Kazık olarak da bilinen hemoroidler anüs ve rektumun alt kısmındaki şişmiş damarlardır. Bu gemilerin duvarları gerildiğinde, tahriş olurlar. Her ne kadar hemoroidler tatsız ve ağrılı olabilse de, kolayca tedavi edilir ve çok önlenebilir. Hemoroidler genellikle zamanla kötüye giderken, doktorlar göründükleri anda tedavi edilmelerini önerir.

Hemoroid ( Basur ) Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroid belirtileri şunlardır:

 • anüs etrafında aşırı kaşıntı
 • tahriş ve anüs çevresinde ağrı
 • kaşıntılı veya ağrılı şişlik veya anüsünüzün yanında şişlik
 • dışkı kaçağı
 • ağrılı bağırsak hareketleri
 • bir bağırsak hareketi yaptıktan sonra dokunuzda kan

Hemoroidler ağrılı olsalar da, hayati tehlike oluşturmazlar ve çoğu zaman tedavi olmadan kendi başlarına giderler . Bunları sık sık yaşıyorsanız, bu nadir olsa da, kan kaybı nedeniyle zayıflık ve soluk cilt gibi anemi semptomları gelişebilir .

Hemoroid ( Basur ) Nedir

Hemoroid ( Basur ) Neden Olur ?

Uzmanlar, hemoroidlerin gelişmesine neyin sebep olduğundan emin değil. Olası faktörler şunları içerir:

 • bir bağırsak hareketi sırasında gerilme
 • kronik kabızlıktan kaynaklanan komplikasyonlar
 • Özellikle tuvalette uzun süre oturmak
 • aile hemoroid öyküsü

Hemoroid ( Basur )’da Risk Faktörleri

Hemoroidler genetik olarak ebeveynden çocuğa geçebilir, bu nedenle ebeveynleriniz hemoroid geçirmişse, onları alma ihtimaliniz daha yüksektir. Tutarlı bir şekilde ağır kaldırmak, obez olmak veya vücudunuz üzerinde sürekli bir zorlanma olması hemoroid riskinizi artırabilir.

Bir mola vermeden çok fazla durmak, hemoroidlerin gelişmesine neden olabilir. Tutarlı anal cinsel ilişki ve ishal ayrıca hemoroid riskinizi artırabilir. Hamileyseniz hemoroid gelişimi de daha olasıdır.

Hemoroid ( Basur ) Nasıl Teşhis Edilir ?

Anüsünüzün görsel olarak incelenmesi hemoroid tanısı koymak için yeterli olabilir. Teşhisi onaylamak için doktorunuz anüs içindeki anormallikleri kontrol etmek için farklı bir muayene yapabilir. Bu çek, dijital bir rektal sınav olarak bilinir . Bu muayene sırasında doktorunuz rektumunuza eldivenli ve yağlanmış bir parmak ekler. Anormal bir şey hissediyorlarsa sigmoidoscopy denilen ek bir test isteyebilirler .

Bir sigmoidoskopi doktorunuz iç hemoroid tanısı koymak için küçük bir kamera kullanarak içerir. Sigmoidoscope denilen bu küçük fiber optik kamera, küçük bir tüpe sığar ve sonra rektumunuza yerleştirir. Bu testten doktorunuz rektumun içini açık bir şekilde görerek hemoroidi yakından inceleyebilir.

Hemoroid ( Basur ) Tedavisi ?

Hemoroid tedavisi evde veya doktor muayenehanesinde yapılabilir.

Ağrı Kesici

Acıyı en aza indirmek için, günde en az 10 dakika ılık su ile ıslatın. Dış hemoroid ağrısını gidermek için ılık su şişesi üzerinde de oturabilirsiniz . Ağrı dayanılmazsa, yanma ve kaşıntıyı gidermek için reçetesiz satılan ilaç fitili , merhem veya krem ​​kullanın. Hemoroid fitilleri çevrimiçi olarak veya mağazalarda bulabilirsiniz.

Hemoroid ( Basur ) Tedavisi

Lif Takviyeleri

Kabızsanız dışkıyı yumuşatmak için tezgah üstü bir fiber takviyesi de kullanabilirsiniz .

Hemoroid ( Basur ) Nasıl Geçer Bitkisel – Hemoroid ( Basura ) İyi Gelen Bitkiler

Nesiller hemoroidleri küçültmek ve geri dönüşlerini önlemek için ev ilaçları kullandı. Bazıları hemoroidi doğrudan tedavi ederken, bazıları ise problemin merkezinde olan barsak düzensizliklerini hafifletmeyi amaçlar.

Aşağıdaki ilaçlar, akut hemoroid semptomların önemli ölçüde rahatlamasını sağlayabilir:

 • Buz paketleri  , yerel iltihap ve ağrıyı hafifletebilir, ancak asla doğrudan cilt üzerine yerleştirilmemeli veya 10 dakikadan daha uzun süre bırakılmamalıdır.
 • Bir kişinin 10 ila 20 dakika ılık suda bir küvet içinde oturduğu bir oturma banyosu , kaşıntı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Enflamasyonu hafifletmek için sıklıkla tuzlar veya kabartma tozu eklenir.
 • Cadı ela kanamayı azaltmak ve bir büzücü olarak hareket ile enfeksiyonu önleyebilecek. Bir pamuk topuyla nazikçe sarkabilir veya sitz banyosuna birkaç yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.
 • Aloe vera jeli , E vitamini yağı ve hindistancevizi yağı, küçük dış hemoroidleri yatıştırmaya ve küçültmeye yardımcı olan doğal ilaçlardır. Bu ürünleri içeren kremlerden veya losyonlardan kaçının ve saf rafine yağı tercih edin.

Daha fazla yaralanma ve enfeksiyondan kaçınmak için iyi anal hijyen de gereklidir. Bu bir bağırsak hareketinden sonra anüs üzerine ılık suyu sıkmak için bir perianal sulama şişesi ve bölgeyi nazikçe temizlemek için tek kullanımlık bebek bezleri içerebilir

Hidrokortizon veya hemoroid krem ​​gibi reçetesiz yapılan topikal tedaviler hemoroid rahatsızlığınızı hafifletebilir. Her iki satın alabilirsiniz hidrokortizon ve hemoroid kremi burada. Anüsünüzü sit banyosunda günde 10 ila 15 dakika bekletmek de yardımcı olabilir.

Her gün duş veya banyo sırasında anüsünüzü ılık suyla temizleyerek hijyen uygulayın. Ancak sabun kullanmayın, çünkü sabun hemoroidleri ağırlaştırabilir. Ayrıca, bir bağırsak hareketinden sonra silerken kuru veya sert tuvalet kağıdı kullanmaktan kaçının.

Anüsünüzde soğuk bir kompres kullanmak hemoroid şişmesinin azalmasına yardımcı olabilir. Asetaminofen, ibuprofen veya aspirin gibi ağrı kesiciler ağrıyı veya rahatsızlığı da hafifletebilir.

Hemoroid ( Basur ) Neden Olur
Hemoroid ( Basur ) Nasıl Geçer ?

Eğer ev tedavileri sizin hemoroid ile yardımcı olmadığına, doktorunuz bir lastik bant ligasyonu alma önerebilir. Bu prosedür, etrafına bir lastik bant yerleştirerek hemoroid dolaşımını kesen doktoru içerir. Bu, hemoroide dolaşım kaybına neden olarak küçülmesine neden olur. Bu prosedür sadece tıbbi bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunu evde denemeyin.

Lastik bant ligasyonu sizin durumunuzda bir seçenek değilse, doktorunuz enjeksiyon terapisi veya skleroterapi yapabilir . Bu prosedürde doktorunuz doğrudan kan damarına bir kimyasal enjekte eder. Bu hemoroidin boyutunun küçülmesine neden olur.

Hemoroid ( Basur )’a Ne İyi Gelir ?

Kötüleşen hemoroidleri önlemek veya önlemek için, bir bağırsak hareketi sırasında zorlanmalardan kaçının. Ayrıca, su alımınızı artırmaya çalışın . Yeterince su içmek dışkıyı sertleşmekten koruyabilir.

Hemoroidlerin gelişmesini önlemek için bir bağırsak hareketi meydana gelir gelmez tuvaleti kullanın. Egzersiz düzenli kalmasını önlemek için, kabız ve özellikle beton veya karo gibi sert yüzeylerde uzun süreler boyunca oturmak yok.

Diyet lifi açısından yüksek gıdalar tüketmek , gelecekte hemoroid gelişme riskini en aza indirebilir.

İyi diyet lifi kaynakları şunlardır:

 • tam buğday
 • Esmer pirinç
 • yulaf ezmesi
 • armutlar
 • havuçlar
 • karabuğday
 • kepek

Diyet lifi , dışkıyı yumuşatan ve geçişini kolaylaştıran bağırsaklarda hacim oluşturmaya yardımcı olur.

Doğru tedavi ile muhtemelen bir iyileşme yaşarsınız. Doktorunuzun talimatlarını takip etmek ve egzersiz yapmak ve uzun süre oturmaktan kaçınmak gibi bir rejimi sürdürmek , hemoroid semptomlarını azaltan bakış açınızı da iyileştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir