Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır Mı?

Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır Mı?

Kabak çekirdeğini ve çekirdek türlerini günümüzde çok seviyor ve çokça tüketiyoruz. Özellikle çayın yanında ve yazın vazgeçilmezi diyebiliriz. Diyet yapanlar ve çekirdeği çok sevenler için kabak çekirdeği kilo aldırır mı, kabak çekirdeğin zararları ve faydaları, diyette çekirdek yenilir mi gibi soru başlıklarının cevaplarını sizler için araştırdık.

Kabak Çekirdeği Nedir?

Kabak Çekirdeğinde Hangi Vitaminler Bulunmaktadır?

Kabak çekirdeği, potasyum magnezyum kalsiyum fosfor çinko mangan, selenyum ve B,C, K vitamini açısından oldukça zengin olan ve bitkisel protein içeriği çok yüksek olan bir besindir. Kabak çekirdeğini genel olarak baktığımızda içerisinde yağ içeriği oldukça yüksektir ve faydalı yağ asitleri barındırmaktadır.

Yağlı tohumlar ülkemizde de çok miktarda bulunmaktadır. Kavrulmamış ve tuzsuz olanı tercih etmenizi diyetisyenler önermektedir. Kabak çekirdeği potasyum magnezyum kalsiyum fosfor çinko mangan, selenyum ve zengindir. Selenyum da sinir sistemi için özellikle vücutta antioksidan olarak kullanılan çok önemli bir elementtir. Selenyum ve E vitamininden zengin olduğu için Selenyum ve e vitamini beraber çalıştığı için bu antioksidan sisteminde son derece sağlıklı bir gıdadır.

Diyette Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır Mı?

Diyet programlarında ara öğünler de kullanılabilinir ama içeriğinde yüksek yağ olduğunu unutmadan ara öğünlere yerleştirmek oldukça doğru olur. Kabak çekirdeğinin yüksek miktarda protein içerdiğini unutmayın.

Kabak Çekirdeği Kilo Aldırır Mı

Kabak çekirdeği içerisinde fazla miktarda kalori barındırdığında kilo artışına sebep olacak kilo alımına neden olacaktır. Yapısında çok güzel vitamin ve mineraller barındırdığı için günlük bir avuç kadar yaklaşık 30 40 gram kadar kabak çekirdeği kavrulmamış çiğ kabak çekirdeği tüketilmesini öneririz

Diyetlerden bu tarz oral fixation denilen yani yeme bozukluğu olan bireyler de bu tarz gıdaların tüketilmemesi öneriliyor. Neden çünkü bu tarz gıdalar 20 gramlık kalmayabilir tüketimi artabilir.

Kabak Çekirdeğinin Kalorisi Ne Kadar?

Kabak çekirdeğinin kalorisi merak edenler için cevaplayacak olursak ortalama bir avuç kadar kabak çekirdeği ortalama 10 gramdır ve 56 kalori enerji içermektedir.

Günlük Ne Kadar Çekirdek Yenmeli?

Günlük bir avuç kadar kabak çekirdeği vücudumuz için sağlığımız için kesinlikle önerilir ve çok faydalıdır ama fazla tüketildiğinde her şeyde olduğu gibi kilo aldıracaktır.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Kolesterolü düşürmede oldukça etkilidir.
 • Kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu olan bir besindir.
 • Kemik ve diş sağlığında da oldukça faydalıdır.
 • Prostat koruyucu
 • Depresyon ve uyku düzenine faydalı etki.
 • Omega 3
 • Lif açısından zengin ve enerji verir.

Kabak çekirdeği tükettiğimizde osteoporoza (Kemik erimesi) karşı da korunmuş oluyoruz ve diğer bir açıdan düşük glisemik indeksi besin olduğu için de diyabet hastaları insülin direnci olan kişilerin rahatça tercih edebileceği besin olduğunu unutmayalım. Yine belirli ölçüde tüketildiğinde kan şekerini düzenler.

kabak çekirdeğin zararları ve faydaları

Kabak Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Kabak çekirdeğini tüketirken özellikle bayat olmamasına dikkat edin çünkü bayat olması kabak çekirdeğinin toksik içermesi nedeniyle bir çok hastalığa sebebiyet verebilir.

 • İshal
 • Kusma ve bulantı
 • Gaz problemi fazla tüketildiğinde
 • Kabızlık fazla tüketildiğinde
 • Deri kaşıntısı
 • Alerjik belirtiler

Kabak Çekirdeğini Kimler Tüketmemeli?

Kabak çekirdeğini kimler tüketmemelidir ya daha dikkatli tüketmelidir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği olanların kabak çekirdeğini çok daha dikkat etmelerini tavsiye ediliyor. Sakıncalı bir durum ortaya çıkması gaz şikayetine sebep olduğu için gaz ve şişkinlik şikayeti çok yaşayan kişiler daha dikkate tüketebilirler.

Mide şikayeti olanlar da bazen sıkıntılar yaşayabilir bu yüzden daha dikkatli olmanızda fayda var.

Ve tabii ki fazla kilosu olan obez kişilerin de daha az miktarda ve daha dikkatli miktarlarda tüketmesini tavsiye ediyoruz. Kabak çekirdeğini çiğ olarak ve tuzsuz tüketirseniz daha sağlıklı şekilde fayda etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir