Saç Dökülmesini Önlemek İçin 5 İpucu!

Saç dökülmesi, diyet, mineral eksikliği, ilaçlar, şiddetli stres veya hastalık, kirlilik ve genetik dahil olmak üzere birçok potansiyel nedene sahiptir. Nüfusun üçte birine kadar saç dökülmesi muzdarip ve bu üçte biri, binlerce kadınlarda saç dökülmesi ve erkeklerde saç dökülmesi görülür. Genetik olarak programlanmış saç kaybını veya kontrolünüzde olmayan faktörlerden kaynaklanan saç kaybını önleyebileceğiniz hiçbir garanti yoktur; Bununla birlikte, en iyi durumda kalmanız ve başınızı ihtiyaç duyulandan daha çabuk terk etmemeniz için en iyi olanı saçlarınızla yapabilirsiniz.

1 – Saç Kurutma Makinelerini Kullanımınızı Sınırlayın

  • Isı saç proteinlerini zayıflatır. Sabit ısıtma ve kurutma, aksi halde meydana gelmeyecek saç dökülmesine neden olabilecek kırılganlığa ve kırılganlığa yol açabilir. Doğal kurutucu saçlarınız için en iyisidir, bu yüzden onu doğal olarak kurutmaktan daha sık olarak kurutmayı hedefleyin.
  • Sıcak kıvırıcılar, sıcak fırçalar ve saç düzleştiriciler dahil saçınızı ısıtan diğer cihazlar da bu etkiye sahip olabilir.Isıtılmış araçları kullanırsanız dikkatli olun, çünkü sürekli yanmış kafa derisi kalıcı olarak saç köklerine zarar verebilir!

2 – Boyaları Ve Kimyasalları Kısın

  • Saç boyama kimyasallarının sıkça kullanılması saçınıza ciddi zarar verme olasılığını arttırır. Saçlarınızı asla dört ila altı haftada bir daha sık renklendirmeyin. Griye dönüştüğünde, saçınıza griye dönüşmesine izin vermek için saçınıza çok daha fazla ağırlık verir.
Saç Dökülmesi

3 – Saç Tipiniz İçin Uygun Bir Şampuan Seçin

  • İyi bir şampuan almanız, saçınızın sağlıklı bir kafasına sahip olmanıza yardımcı olacaktır, bu yüzden saç tipinize uygun bir yer bulmak için biraz zaman ayırın.İyi, kuru, yağlı veya normal saçlarınız varsa ve neyin işe yaradığını bulmak için birkaç farklı deneyin olduğunu düşünün. Saçınıza kepek veya renk kazandırırsanız, bunun için özel olarak hazırlanmış bir şampuan alın.
  • Proteinle güçlendirilmiş şampuanlar ve hacimleri arttıran saç kremleri saçları daha yumuşak ve kalın hale getirir, çünkü saç telindeki boşlukları doldururlar, ancak hasar görmüş saçları onarmazlar.

4 – Doğru Tarak Seçimi

  • Bu adımda yapacağınız şey banyo dolabınızı açmak ve metal, ince ve keskin dişli tarakları alarak çöpe atmaktır. Kullanmanız gereken taraklar geniş aralıklı pürüzsüz kıllarak sahip olmalıdır. Aksi halde, hem saç kırılmalarına yol açar hem de saç derinize ve dolayısıyla saç köklerinize zarar verirsiniz.

 

5 – Doğru Gıdalar Ve Diet

  • Önce gelen dermatologlar saç dökülmesinin diyet ile ilgili olmadığını iddia etseler de savaş dönemlerindeki toplama kampları vaka çalışmaları sırasında saç dökülmelerinin yetersiz besin alımından olduğunu göstermiştir. Saçınızın ihtiyacı olan B vitamini, demir, çinko gibi minerallerin yoğun miktarda bulunduğu gıdaları doğru oranda tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir