Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Emziren anneler ve ilk kez anne olacak olanlar çoğu zaman anne sütünün bebek için yeterli olup olmadığı hakkında endişe duyarlar. Anne sütünün bebeğine yetmediğini düşünebiliyor. Bazı annelerde de yeterli miktarda süt üretimi olamayabiliyor. Yeni doğan bir bebek için anne sütü çok önemli bir besin kaynağıdır. İlk dönemde alınan anne sütü ilerleyen yaşlarda da sağlık gelişimi açısından önemlidir. Anne sütünün yetersiz alınması sonucu bağışıklıkta zayıflık, zayıf hafıza ve diğer birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Anne sütü üretimini arttırmanın yollarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 • Göğsünüze sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Göğüslerdeki düşük kan dolaşımı anne sütünün üretimini etkileyebilir kan dolaşımının düzenlenmesi ve sütün artırılması için göğsünüze ve bebeğinizi emzirmeden önce sıcak kompres yapabilirsiniz. İlk önce 5 dakika boyunca memenize nazikçe mesaj yapın ve sıcak suya temiz bir bez batırın, fazla suyu sıkkın yavaşça memenize bu şekilde masaj yapın. 5 ile 10 dakika arası masajdan sonra öne doğru eğilin ve bebeğinizi emziriniz. Bazen yoğun stresden dolayı memeden süt gelmeyebilir. Göğüslerinizde ağırlık oluyor ama süt gelmiyorsa göğüse sıcak kompres uygulaması göğüsü gevşetir ve sütün gelmesini sağlar.
 • Çemen bitkisi içerisinde anne süt üretimini artırmaya yardımcı Fito maddesi vardır. Anne sütü üretimini artırdığı birçok testle ispatlanmıştır. Geceden bir fincan suya bir yemek kaşığı çemen katıp sabaha kadar bekletin ve sabah kalktığınızda çemenli suyu kaynatıp süzerek için. Süt üretim artışı olana kadar her sabah bu karışımı içebilirsiniz. Diyabetik ve astım rahatsızlığı olanlar çemeni kullanmasınlar.
 • Rezene tohumları da anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca rezene tohumu yeni doğanlarda görülen kolit sorununun giderilmesine de yardımcı olur. Bir fincan sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı rezene tohumu ekleyin ve fincanın ağzını kapatarak 30 dakika boyunca bekletin daha sonra süzerek için. Bir ay boyunca günde 2 kez içebilirsiniz.
 • Kimyon tohumları da sütünüzün artmasına yardımcı olacak bir başka mucizevi bir bitkidir Ayrıca kimyon tohumları sindirim kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Ilık bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı kimyon ve bir çay kaşığı şekeri karıştırın birkaç hafta boyunca yatmadan önce bu karışımı için
 • Tarçının da anne sütü üretimine faydası kanıtlanmıştır. Anne sütünün lezzetini artırmaya da yardımcı olur. Bir fincan sütün içerisine bir tutam toz tarçın ve yarım tatlı kaşığı bal ekleyin bir ya da iki ay boyunca yatmadan önce günlük olarak bu karışımı tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olur. Üç diş sarımsağı rendeleyin ve bir fincan suyun içerisinde rendelediğiniz sarımsakları haşlayın. Sıcak sütün içine yarım tatlı kaşığı bal ve haşlamış olduğunuz sarımsakları karıştırın. Emzirme döneminde her sabah günde 1 defa içebilirsiniz.
 • Fesleğende emziren annelerin sütünün artmasına yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitki süt akışı teşvikinin yanı sıra sinirlerin yatışması ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bir kabın içerisine biraz su ve 6 ile 8 yaprak ince doğranmış fesleğeni koyun 5 dakika kısık ateşte kaynatın daha sonra süzün ve içine tadını yumuşatması için biraz bal ekleyin. Birkaç ay günde 2 kez bu karışımı içebilirsiniz.
 • Yulaf süt üretiminin az olmasının temel nedenlerinden birisi de demir eksikliği nedenidir. İçerisindeki bileşenlerde Demir eksikliğini giderecek süt üretimini artırır Ayrıca yeni annelerin stresi azaltmaya ve dinlenmesinde yardımcı olur her sabah kahvaltıda bir kase süt ile yulaf ezmesi yenmesi süt üretiminin artması için en basit yollardan birisidir
 • Havuç ve pancar süt üretiminin olmasına yardımcı olur ve protein içerir. Katı meyve sıkacağı ile 2 adet havuç ve 2 adet pancarı sıkın içerisine bal ekleyerek birkaç hafta boyunca günde 2 kez içebilirsiniz.
 • Bebeğinizi sık sık emzirin memenizin tamam mı boşalmadan diğerine geçmeyin.
 • Emzirme döneminde kesinlikle sigara içmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir