Bitki Çayı Düşük Yaptırır Mı?

Bitki çayları günlük hayatımızda çok kullandığımız özellikle havaların soğumasıyla birlikte kullanımı daha artan çay türleridir.. Bildiğiniz üzere her bitki çayının bilinen bir çok faydası var fakat her çay herkese iyi gelmeyebilir özellikle hamilelik sürecinde ve bir hastalığa yakalanmış iseniz  ne yeyip ne içmenize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konumuzda bitki çayı düşük yapar mı, bitki çayının zararları nelerdir, bitki çayını günlük ne kadar tüketmeliyiz, hamilelikte hangi bitki çayları içilir, gibi konu başlıklarını ele alacağız.

Bitki Çayı Düşük Yaptırır Mı?

Bitki çaylarının düşüğe neden olur mu,  bitki çayı düşük yapar mı bu sorular anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sıklıkla tüketilen bitki çaylarının birçok faydası olduğu gibi bazı bitki çayları düşüğe veya erken doğuma neden olabilmektedir.

Özellikle kışın tüketilen bitki çaylarının soğuk algınlığı dışında birçok hastalığa faydası vardır. Ama sürekli olarak tüketilen ve kullanım miktarı oldukça fazla olan bazı bitki çayları düşüğe neden olabilmektedir. Bazı bitki çaylarının rahimlerdeki kasılmaları arttırıcı etkisi vardır. Bu çaylar sıklıkla içildiği zaman ise hamileliğin ilk 3 ayında düşüğe neden olurken hamileliğin son 3 ayında ise erken doğuma neden olabilmektedir. Bu nedenle bitki çaylarının kullanımı oldukça sınırlı olmalıdır ve hamilelik döneminde kullanılabilecek ve kesinlikle kullanılmaması gereken bitki çaylarının neler olduğu bilinmelidir.

Bitki Çayı Düşük Yaptırır MıYeşil çay hamilelik döneminde tüketildiğinde folikasit seviyesini olumsuz bir şekilde etkilediği için kesinlikle hamilelerin yeşil çayı tüketmemesi gerekir. Ada çayı, ısırgan, fesleğen, safran, ahududu, keten tohumu, kimyon, sinameki ve tarçın gibi bitkiler hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemelidir. Ahududunun doğum kasılmalarını arttırıcı etkisi vardır. Bu nedenle ahududuna kesinlikle çok dikkat etmek gerekir. Bu bitki çayları düşüğe neden oldukları gibi kanama riskini ve rahim kasılmalarını arttırarak erken doğuma neden olmaktadırlar.

 Bitki çayının zararları nelerdir?

  • Nabzın hızlı atmasını artırır.
  • Kalp ritmini değiştirir.
  • Baş dönmesi olabilir.
  • Aşırı su kaybı olabilir.
  • Zihin karışıklığı yaratabilir.
  • Uykunun bozulmasına sebep olabilir.
  • Mide bulantısı ve kusma olabilir.
  • Sindirim ve hazımsızlık yaratabilir.
  • İshale neden olabilir.
  • Mide krampları yaşatabilir.
Hamilelikte hangi bitki çayları içilir
Hamilelikte hangi bitki çayları içilir

Hamilelikte hangi bitki çayları içilir?

Hamilelik döneminde soğuk algınlığı için zencefil, ıhlamur, kekik çayı ve kuşburnu çayı içilebilir. Ama bunların tüketimi de kesinlikle sınırlı olmalıdır. Günde 2 fincandan fazla bu çayların kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Hamilelik döneminde bitki çayları düşüğe neden olduğu için bitki çayları sınırlı bir şekilde içilmelidir. Bitki çaylarını içmek yerine ise anne adayı sağlıklı gıdalar ile beslenerek vücut direncini arttırmalıdır. Bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Günlük 2 – 2,5 litre su tüketilmelidir. Düzenli olarak günlük bir bardak süt içmek gerekir. Çay ve kahve gibi kafein içeren besinlerde bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle kafein içeren besinlerin tüketimi de sınırlı miktarlarda olmalıdır.

Bitki çayını günlük ne kadar tüketmeliyiz

Her şeyin aşırısı zararlıdır. Normal hayatta da olsa hamilelik döneminde de olsa bitki çaylarının çok fazla tüketilmemesi gerekir. Günlük 2 fincandan fazla bitki çayı içilmemelidir.

* Bitki çayını hamilelik sürecinde bazı doktorlar tavsiye etmekte, doktor kontrolü ile tüketmenizde fayda var çünkü kişilerin vücut tepkisine göre yararlı yada zararlı olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir