Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Çam kozalağının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan Üst solunum yolu hastalıklarına oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca Çam kozalakları güzellik amaçlı da kullanılmaktadır. Genellikle yeşil olarak kullanılan Çam kozalakları vitamin ve mineral bakımından zengindir ve içeriğinde verimli bir toprak kadar madde taşıyan kozalaklar sadece kaynatılarak değil öğütülerek de tüketilir yöreden yöreye kullanımı değişen çam kozalaklarının çiğ yani yeni çıkmış hali ile reçel yapanlarda bulunmaktadır. Çam kozalaklarının en yaygın tüketimi çam kozalağı suyu olarak içilmesidir.

Çam Kozalağının faydaları nelerdir?

Çam kozalağı suyu neye iyi gelir?

  • Öksürük ve nefes darlığı gibi hastalıklar sırasında tüketildiğinde hızlı bir tedavi süreci sağlar.
  • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur etkili bir balgam söktürücüdür.
  • Yeşil halde toplanılan çam kozalakları kaynatılıp bir gün dinlendikten sonra süzülüp içerisine bal eklenerek tüketildiğinde boğazdaki mikropları temizler ve tüketilen bu karışım içerdiği yüksek kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri vücuttan atarak hastalıklara karşı bağışıklığın direncini artırır.
  • Çam kozalağı sirke ile kaynatılıp gargara yapıldığında diş etlerindeki enfeksiyonlu hücreleri yok eder.
  • Diş köklerinin güçlenmesini sağlar, Ayrıca diş yüzeyinde oluşan tartarları temizleyerek beyazlatır.
  • Ancak bu karışım yutulmadan ağızdan atılmalıdır.

Bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir tane öğütülmüş çam kozalağı ve bir kaşık bal mumu karıştırılarak yaraya ya da hasar almış cilde sürüldüğünde burada deforme olmuş hücreleri yeniler yaraların hızla kapanmasını sağlarken iz kalmadan kısa sürede geçmesinde etkili olur içeriğinde potasyum bulunan Çam kozalakları kozmetikler den yıpranmış saçların daha parlak ve canlı durması için de kullanılır aynı zamanda cilt hücrelerinin kendi kendisini yenilenmesine destek olur kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır sürekli stres altında olan kişilerde bir süre sonra ciddi sinir çöküşleri yaşanır sinir hücrelerinin iletimi azaldıkça yorgunluk ve halsizlik gibi durumların yaşanma riski artar çam kozalağı içerdiği sakinleştirici sayesinde bu gibi durumların yaşanma oranını düşürür sinir hücreleri sadece ruhsal hastalıklara değil aynı zamanda beyinde ciddi hasarlara neden olur . Çam kozalakları sinirleri  yatıştırarak odaklanma problemini çözer.

Çam kozalağı suyu nasıl yapılır ?

Olgunlaşmamış Yeşil Çam kozalaklarından temiz 3 tanesini kesip yarım litre su ile kaynatın 24 saat aynı suda bekletin daha sonra kozalakları süzüp suyu ayrı bir tencereye ekleyip bir kez daha kaynatın acı bir tadı olacağından bal ilave edip tüketin günde 1 bardak yeterli olacaktır.

Çam kozalağı yan etkileri nelerdir ?

Çam kozalağı suyu hazırlanırken yeşilini kullanın . Örneğin reçel ve pekmez yaparken kesinlikle olgunlaşmış kahverengi olanını tüketin Aksi halde ciddi sindirim sorunlarının Sen basına zemini hazırlarsınız Ayrıca aşırı tüketimi de önerilmez aşırı tüketim halinde bu besin ciddi Sağlık sorunlarına neden olabilir bu yüzden özellikle kronik hastalığı olanlar doktorlarına başvurarak tüketilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir