Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Nedir ?

Yüksek tansiyon kadar sık görülen kontrol altına alınmadığında benzer şekilde vücudumuza zarar veren bir başka hastalıklar diyabet yani şeker hastalığıdır.

Vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için enerji olarak kullanılır. Glikozun hücreler tarafından kullanılamaması de birikmesi sonucu kanda şeker düzeyleri gösterir bu durum diyabet yani şeker hastalığı olarak adlandırılır yükselmiş şeker düzeyleri özellikle damarlarda hasarlar oluştur bazı kişiler şeker hastalığı gelişmesi açısından risk altındadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Kısaca şeker hastalığı belirtilerine değinecek olursak, Ailesinde şeker hastalığı bulunanlar 40 yaşın üzerindekiler fazla kilolu olanlar tansiyonu ve kan yağları yüksek olanlar ve 4 kilogram üzerinde bebek doğuran kadınlarda şeker hastalığı daha fazla görülür şeker hastalığının belirtileri çok su içme çok idrara çıkma sık acıkma parçalandığında ellerde titreme ter basması çarpıntı çabuk yorulmak yaraların geç kapanması ve sık enfeksiyon geçirmelidir.

şeker hastalığı nedir

Bu belirtilerin bir ya da birkaçı sizde varsa şeker hastalığı açısından risk altında olabilirsiniz bir kişinin şeker hastalığı olup olmadığı açlık kan şekeri ölçüm şeker yükleme testi yapılarak anlaşılır şekeri 8 saat açlıktan sonra sabah alınan kandaki şeker açlık kan şekerinin normal olması şeker dengesinin tamamen sağlıklı olduğunu göstermez. Bu nedenle yemekten 2 saat sonra ölçülen tokluk kan şekerine bakılması gerekir tokluk kan şekeri ölçümü şeker yükleme testi ile de yapılır.

  • Hastalarında kan şekerinin yüksek olması aynı yüksek kan basıncında olduğu gibi damarlarda hasara neden olur. Bu da kalbi beyni böbrekleri gözleri ya da bacakları besleyen damarları etkileyebilir kalp hastalığı kalp krizi veya felç geçirme riski yüksektir.
  • Böbrek hasarı sonucu diğer kadar giden böbrek yetmezliği gelişebilir gelişen hata sonucu bulanık ya da görme ve körlük meydana gelebilir el ve kollarda ve bacaklarda uyuşmaya karıncalanmaya halsizliğe ve yanma hissine neden olabilir sinir hasarı dikkat edilmeyen yaralar ne ya iltihap sonucu özellikle ayaklarda ciddi yaralar ortaya çıkar.
  • Bu yaralar  bacağın kesilmesine kadar varabilen çok önemli sonuçlara yol açabilir şeker hastalığına bağlı oluşabilecek hasarları geciktirmek için öncelikle açlık ve tokluk kan şekeri ve bununla birlikte doktorunuzu dönüştürücü hemoglobin A1C laboratuvar değerinin kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için kan şekerinizin sık sık ölçmelisiniz doktorunuzun verdiği beslenme önerilerine uymalısınız ideal kilonuzda kalmaya dikkat etmeli ve egzersiz yapmalısınız ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız ayak bakımını da dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir