Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Çikolata kisti (endometriozis), genellikle yumurtalıkların içinde derin oluşturan kanserli olmayan, sıvı dolu kistlerdir. İsimlerini kahverengi, katran benzeri görünümlerinden alıyorlar, erimiş çikolataya benziyorlar. Ayrıca yumurtalık endometriomaları denir.

Çikolata kisti demek, endometriozis denen bir hastalığın yumurtalıklarda yaptığı, kistik problemlerdir. 

Bu makalede Çikolata kisti (endometriozis) nedir, çikolata kisti belirtileri, çikolata kisti tedavisi, çikolata kistleri neden olur, çikolata kistinin gebelik üzerine etkisi gibi soru başlıklarının cevaplarını makalemizde bulacaksınız.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir?

Basit bir deyişle, bir çikolata kisti, yumurtalıklarda bulunan kan dolu bir kisttir. Birçok kadın, genellikle menopozdan önce hayatlarının bir noktasında çikolata kistinden etkilenir. Renk, yaşlı adet kanından ve kistin boşluğunu dolduran dokudan gelir.

Bir çikolata kisti yumurtalıkların birini veya her ikisini etkileyebilir ve katları veya tekil olarak oluşabilir. Endometriozis , endometriyum olarak bilinen uterusun astarının uterusun dışında ve yumurtalıklar, fallop tüpleri ve üreme sisteminin diğer bölgeleri üzerine yayıldığı yaygın bir hastalıktır. Bu astarın aşırı büyümesi şiddetli ağrıya ve bazen kısırlığa neden olur .

Çikolata Kisti ( Endometriozis ) Nasıl Oluşur?

Bir endometriyal doku (uterusun iç yüzeyinden doku) endometriozisde olduğu gibi yumurtalıklarda anormal şekilde bağlanıp çoğaldığında bir çikolata kisti oluşur. Bu endometriyal hücrelerin yamaları, adet hormonları tarafından uyarıldığında daha da fazla kiste çarpan küçük kistler oluşturabilir. Hamilelik olmaması durumunda, endometrial doku genellikle adet kanaması sırasında vücuttan ayrılır. Bununla birlikte, endometriozis durumunda, bu gerçekleşmez ve bunun yerine kan, çevresindeki dokuyu biriktirir ve tahriş eder.

Çikolata kisti (endometriozis) nedir

Çikolata Kistleri Neden Olur?

Çikolata kistlerinin nasıl ve niçin oluştuğu konusunda çok fazla tartışma var. Bir teori, retrograd menstrüasyon denilen bir şeyle oluşmalarıdır. Endometriozisin bir sonucu olabilir.

Her ay, kadın hormonlarının östrojen ve progesteronun dalgalanan seviyelerine yanıt olarak, uterin astar büyür ve daha sonra üreme çağındaki çoğu kadın için dökülür.

Ancak çikolata kistleri olan kadınlarda, bu adet kan ve dokunun bir kısmı vajinadan dışarı atılmak yerine, bir veya iki yumurtalığa yapışabileceği düşünülmektedir. Sonunda organı süzer ve yumurtalıkların içine yerleştirerek kistlere neden olur.

Bu kistlerin astarı, rahim zarının yaptığı gibi davranır. Büyür ve sonra kadın hormonlarının aylık yükselişine ve düşmesine cevap olarak dökülür. Fakat vücudu terk etmek yerine, bu doku kistin boşluğu içinde sıkışıp kalır. Burada iltihap üretebilir ve yumurtalıkları bozabilir.

Neden Çikolata Kisti Denir?

Over kisti içindeki endometrial doku, aylık hormonlara cevap verir. Bu doku kanamış ve bu kistlerin içini pıhtılaşmayan kanla dolduruyor. Çikolata kistleri isimlerini siyah, koyu, koyu ve koyu renkli kandan alırlar. Çikolata kisti için diğer isimler endometrial kist, endometrioma kisti ve çikolata yumurtalık kistidir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kistinin semptomları, altta yatan hastalık aynı olduğu için endometriozis ile benzerdir ancak tüm vakalar bireyseldir. Çoğu koşulda olduğu gibi, hepimiz farklı tepkiler veriyoruz. Kistlerle, bazı kadınlar, kistlerin ne kadar süreyle bulunduğuna bakılmaksızın şiddetli semptomlara sahip olurken, diğer kadınlar hiç bir şekilde az veya hiç semptom göstermeyeceklerdir. Bu nedenle, semptomların derecesi ve ciddiyeti her zaman endometrioma‘nın ne kadar ilerlediğiyle ilişkili değildir.

Endometriomanın en sık görülen semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Adet döngüsü sırasında karın krampları / şişmesi
 • Anormal kanama / lekelenme
 • Ağrılı dönemler
 • Aşırı vajinal kanama
 • Koyu renkli vajinal akıntı
 • Tuvalete giderken ağrı – bağırsakları boşaltma ve boşaltma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve
 • Bükme ve germe gibi egzersizler sırasında ağrı

Yoğun, keskin ağrı, kistin yumurtalığın üzerine bastırıldığını gösterebilir ve bu durum kanın bükülmesine ve kesilmesine neden olmuştur.

Çikolata kisti rüptürü de ciddi bir ağrı kaynağı olabilir. Bir çikolata kisti patlarsa, içerikler yumurtalıklara ve pelvisin diğer organlarına yayılabilir. Bu, adezyonlar (yara izi), enfeksiyon ve yoğun pelvik ağrı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Patlamış bir yumurtalık kisti ciddi bir tıbbi acil durum olabilir. Aşırı kanama, ateş, kusma veya şiddetli ağrı gibi belirtileriniz varsa derhal bir uzmana danışmalısınız.

Çikolata Kisti Tedavisi

Yukarıda bahsedildiği gibi, adet kanının birikmesi kist gelişimine ve diğer sağlık koşullarına yol açar. Adetin kesilmesi, kistlerin boyutunu ve bu tip hastalıkların semptomlarını azaltabilir. Bu amaçla farklı hormonlar kullanılır. Oral kontraseptif haplar (OCP’ler), enjeksiyon progesteron, Danazol ve GnRH analogları, adet kanamasını durdurmak için kullanılır. Tüm OCP’ler arasında en ucuz ve kullanışlı ilaçtır. GnRH analogları en etkili ve pahalı ilaçtır. GnRH analoglarının uzun süreli kullanımı, sıcak basması gibi menopoz semptomlarına neden olur.

Çikolata kisti belirtileri

Büyük bir kist ve ciddi belirtiler durumunda, adezyon ve sistektomi şeklinde cerrahi tercih edilen tedavi yöntemidir. Cerrahi laparoskopi veya laparotomi ile yapılabilir. Laparoskopi endometriozis için altın standart tedavi yöntemidir ve uzmanlık gerektirmektedir. Şiddetli endometriozisde, adeziyoliz ve sistektomi gibi konservatif cerrahi bile hastalığı tedavi edemez. Eğer aile tamsa ve hastanın yaşı 35’ten fazlaysa, yumurtalıkların ve uterusun çıkarılması hastalığı tamamen iyileştirebilir. Kist (yumurtalıklar) gelişiminin kaynağı kaldırıldığı için tüm belirtiler de geri döner.

Çikolata Kisti İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çikolata kistleri, bağışıklık ve üreme sistemlerinde dengesizlik ile tetiklenir. Doğal tedaviler küçük olan ve yumurtalık sağlığını tehdit etmeyen kistler için iyi bir seçimdir. İşte yumurtalık kistleri için ilk on doğal çareler. Ayrıca, doğru tanı ve tedavi için bir uzmana danışın.

Sıcaklık

Over kistleri nedeniyle karın kasındaki krampları veya ağrıları azaltmada oldukça etkili olduğu söylenir.

Hint Yağı Paketi

Hint yağı paketleri yumurtalık kistleri için bir asırlık çaredir. Hint yağı, fazla doku ve toksinlerin vücutlarını temizler. Ayrıca, yumurtalık kistlerinin azaltılmasına ve çözünmesine yardımcı olan lenfatik ve dolaşım sistemlerini uyarır.
Not: Adet sırasında hint yağı paketlerini kullanmayın. Gebe kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlamadan sonra bu çözümü kullanmayın.

Epsom Tuz Banyosu

Bir Epsom tuzu banyosu ayrıca, yumurtalık kistleriyle ilişkili ağrı ve diğer semptomların azaltılmasına da büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Epsom tuzundaki yüksek magnezyum sülfat içeriği, sırayla ağrıyı hafifleten bir kas gevşetici olarak işlev görür.

Papatya Çayı

Papatya çayı gibi bitkisel çaylar, yumurtalık kistlerinin ve buna bağlı ağrı ve rahatsızlıkların tedavisi için de iyi bir çare olarak kabul edilir. Papatya çayı nazik yatıştırıcı etkisi ağrıyı azaltır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu çayın sıcak yapısı, pelvik bölgeye ve uterusa kan akışını uyararak düzensiz dönemleri normalleştirmeye yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, potasyum eksikliğinden kaynaklanan yumurtalık kistlerinin küçülmesine ve erimesine yardımcı olabilir. Potasyum oranı yüksektir ve birçok sağlık uzmanı tarafından önerilmektedir.

Bu ilaç aynı zamanda aşırı adet kanaması belirtileri yanı sıra dönem boyunca şişkinlik ve kramp belirtileri ile yardımcı olacaktır.

Pancar Kökü

Pancar, karaciğerin toksinleri sisteminizden çıkartma kabiliyetini artıran, betasiyanin olarak bilinen bir bileşik içerir. Ayrıca, pancarın alkali doğası vücudunuzdaki asitliği dengelemeye yardımcı olur. Bu da, birçok over kisti belirtisinin şiddetini azaltır.

Antimikrobiyal Bitkisel Formül Deneyin

Bazı otlar iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve normal üreme işlevini destekleyebilir. Goldenseal (Hydrastis canadensis), Jamaika Dogwood (Piscidia erythrina), Kırmızı Ahududu (Rubus idaeus), Yabani Yam (Dioscorea villosa) yardımcı olabilecek bazı bitkilerdir.

DIM Ile Aşırı Östrojen Dengesi

DIM (diindolilmetan) vücudunuzun endometriozisin büyümesini sağlayan fazla östrojeni gidermesine yardımcı olabilir. İşte DIM’in genel dozu: Yemeklerle günlük 100-400mg.

Yoga

Yoga ve aromaterapi, yumurtalık kistleri için mükemmel ev ilaçları işlevi görür. Bu alternatif tedaviler hormonal dengesizliği iyileştirmede ve çikolata kistinin neden olduğu ağrıyı hafifletmede faydalıdır.

Sıvı Alımını Arttırın

Yumurtalık kistleri muzdarip, sıvı alımını artırmak için esastır. En iyi seçeneğin su. Düzenli aralıklarla alkalin ve filtrelenmiş su içmeyi deneyin. Ayrıca içmeden önce suya bir miktar limon suyu ekleyebilirsiniz. Su sisteminizden zararlı toksinleri temizleyecektir. Bu, sırayla, ağrınızı azaltır ve karnınızdaki şişliği azaltır.

Su ile birlikte hindistancevizi suyu ve yeşil sebze suyu içebilirsiniz. Kahve, soda ve alkollü içeceklerden kaçının.

çikolata kisti tedavisi

Endometriozis, Gebelik Ve Doğum

Son araştırmalar endometriozis varsa, hamile kaldıktan sonra tıbbi bakımın durmaması gerektiğini göstermiştir. Endometriozis şunlar için bir risk faktörüdür:

 • bebek erken doğuyor – 40 hafta önce
 • Hamileliğin 24. haftasından sonra kanama
 • yüksek tansiyon (preeklampsi)
 • sezaryen ile doğum

Endometriozis Ve Erken Doğum Riski

Eğer yumurtalık kistleri (endometriomalar) varsa ve yardımlı üreme teknolojileri (ART) ile gebe kalıyorsanız, bebek için daha büyük bir risk vardır:

 • erken doğmak – 40 hafta önce (erken doğum)

13.000’den fazla doğumdan oluşan geniş bir çalışma, endometriozis tanısı alan kadınların doğumda, erken doğumda ve sezaryen ile komplikasyon riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir [1]. Bu araştırma bilgileri, doğum öncesi ve doğum riskinde artış ile endometriozis teşhisi konan hamile kadınları teşhis etmelerine ve izlemelerine yardımcı olur.

Gebeliğin Endometriozis Üzerine Etkisi

Gebelik endometriozis tedavisi değildir, ancak belirtiler gebelik sırasında düzelir gibi görünüyor. Bunun nedeni yüksek progesteron seviyelerinin endometriozisi baskılamasıdır. Bununla birlikte, endometriozisin bebeğin doğumundan sonraki etkileri belirsizdir. Bu etkiler sadece geçici olabilir ve birçok kadın birkaç yıl içinde nüks gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir