Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Dolgit krem, spor veya kazalarda, kontüzyon, burkulma, çıkık ve kas gerilmesi gibi lokomotif sistemindeki yaralanmaların lokal tedavisi için tasarlanmıştır. Hekimin tavsiyesi üzerine, terkip lokomotif sisteminin akut veya kronik enflamatuar veya ağrılı patolojik durumlarının tedavisinde kullanılır.

Günümüzde meydana gelebilecek  spor veya kazalarda kullanılan Dolgit krem nedir, Dolgit Krem Nasıl Kullanılır, Dolgit Krem Neye Yarar, Dolgit Krem Neye İyi Gelir, Dolgit Krem Yan Etkileri, Dolgit Krem Gebelik ve Hamilelik Döneminde Kullanılır mı soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Dolgit Krem Nedir?

Dolgit krem 5 steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) veya sadece ‘anti-enflamatuar’ olarak da adlandırılan aktif bileşen ibuprofen içerir. NSAID kasları, kemikleri ve eklemleri etkileyen koşulların ağrı, sertlik ve iltihaplanmasını kolaylaştırmak için kullanılır. İbuprofen ayrıca romatizmal koşullarda ağrı ve iltihabı azaltmak için kullanılır.

Dolgit Krem Nasıl Kullanılır, Neye Yarar? 

Her zaman bu broşürde belirtildiği şekilde Dolgit kremini kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Aksi belirtilmediği sürece, önerilen normal doz şudur:
Dolgit kremini günde 3-4 kez uygulayın. Etkilenen bölgeye bağlı olarak, 2-5 g kremaya karşılık gelen 4-10 cm krem ​​uygulayın (100-250 mg ibuprofen). Maksimum günlük doz, 1.000 mg ibuprofene karşılık gelen 20 g merhemdir.

Dolgit Krem

Talimatlar
Sadece ciltte kullanım içindir! Yutmayınız !
Cilde Dolgit kremini sürün ve hafifçe ovalayın. Akut hematom ve burkulma durumunda Dolgit kremi, tedavinin başlangıcında oklüzyon altında uygulanabilir.
Aktif bileşenin deriden penetrasyonu, iyontoforez (özel bir elektroterapi şekli) ile arttırılabilir. Katod (dolgulu direk) dolgit kremi uygulanmalıdır. Akımın gücü, elektrotların yüzey alanının 5 cm2’si için 0,1 – 0,5 mA ve tedavi süresi yaklaşık 10 dakika olmalıdır.

Dolgit Krem %5 50 gr 2019 Fiyatı

Dolgit krem fiyatı 14.49 TL’ dir.

Gebelik ve Hamilelik Döneminde Dolgit Krem Kullanımı

Hamile veya emziriyorsanız hamile kalmak, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Her ilaç almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik
Dolgit kremini kullanırken hamile kalırsanız doktorunuza başvurun. İlk doktorunuza danışmadan ibuprofen‘i hamileliğin ilk ve ikinci trimesterlerinde kullanmayın. Dolgit kremi, hamileliğin son üç ayında anne ve çocuk için artan risk nedeniyle kullanılmamalıdır.

Emzirme 
Sadece az miktarda aktif madde ibuprofen ve çürüme ürünleri anne sütüne nüfuz eder. Şu anda çocuk üzerinde bilinen herhangi bir olumsuz etki bulunmadığından, kısa süreli tedavilerde emzirmenin kesilmesi söz konusu değildir. Ancak kremadan 4-10 cm günlük günlük 3-4 doz dozu aşılmamalı ve uzun süreli terapi sırasında beslemenin kesilmesi olarak düşünülmelidir. Emziren kadınlar, ilacı çocuğa almaktan kaçınmak için bu ilacı göğsünüzde kullanmamalıdır.

Kullanım süresi
Hekim tedavi süresini belirleyecektir. Çoğu durumda, 2-3 hafta boyunca günlük uygulama yeterlidir.
Kısa bir süre için terapötik bir etki için kanıt yok. Dolgit kreminin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Dolgit miktarından daha fazla kullanırsanız önerilen dozu aşmanız durumunda, krem ​​alınmalı ve işlenen alan su ile yıkanmalıdır. Doz aşımı konusunda doktor bilgilendirilmelidir. İbuprofen ile zehirlenme için spesifik bir panzehir bilinmemektedir.

Dolgit Krem Nedir, Ne İşe Yarar

Dolgit Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 

Tüm ilaçlar gibi, Dolgit kremi de yan etkilere neden olabilir, ancak herkes onları almasa da Advers ilaç reaksiyonları şu şekilde sınıflandırılır:
Genellikle ilaç iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, cildin kızarıklık, şişme, kızarıklık, ciltte kaşıntı, yanma hissi ve karıncalanma şeklinde geçici tahriş belirtileri olabilir. NSAID’lere aşırı duyarlılık durumunda, bronkospazm oluşabilir. Özellikle hassas hastalarda ilacın uzun süreli kullanımı, ilacı durdurması ve doktora başvurması gereken sistemik yan etkiler yaratabilir.
Dolgit kreminin uzun süre ve geniş cilt bölgelerinin üzerine uygulanması durumunda, tek tek organları veya bütün organizmayı etkileyen yan etkiler nedeniyle, prensipte ibuprofen içeren ilaçların sistemik olarak uygulanması ile mümkün olan dışlanır.

Yan etkilerden herhangi biri ciddi olursa veya bu broşürde listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

İbuprofen’i Nasıl Almalıyım?

Bu ilaç krem ​​ve jel şeklinde mevcuttur.

İbuprofen’i aynen doktorunuz veya eczacınızın önerdiği şekilde almalısınız.

  • Genellikle, etkilenen bölgeye günde 3-4 kez, gerekirse her 3-4 saatte bir ince tabaka uygulamalısınız.
  • Maksimum doz günde 20 g krem ​​/ jeldir (1000 mg ibuprofen).

Daha fazla kullanmayın, daha sık kullanmayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmayın. Herhangi bir dozu kaçırmayın ve her gün aynı saatte ilacı uygulayın. Bir dozu kaçırırsanız iki dozu birlikte uygulamayın.

Ek bilgi için ilacınızla birlikte verilen bilgi broşürünü okuyun. Başka sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun.

İbuprofen Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi ibuprofen aşağıdakiler de dahil olmak üzere yan etkilere neden olabilir:

Ortak:

  • kızarıklık
  • prurit
  • yanma, kaşıntı, döküntü
  • ekzantem ve ürtiker

Yaygın olmayan:

  • alerjik reaksiyon
  • kontakt dermatit

Yan etkiler şiddetli ise doktora danışın. Yan etkilerin tam bir listesi için paket broşürüne bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir