Doğum Kontrol Hapı Yasmin Nasıl Kullanılır?

Merhabalar bu yazımızda size Doğum Kontrol Hapı Olan Yasmin Nasıl Kullanılır? Yasmin Ne İçin Kullanılır? Yasmin Nasıl Kullanılır? Yasmin Hapını Kullanmadan Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Yasmin Hapı’nın Yan Etkileri Nelerdir? cevaplarını açıklayacağız.

Yasmin Nedir? Yasmin Ne İçin Kullanılır?

Yasmin tablet gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Yumurtalıklardan yumurta atılımını önler. Rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. Yasmin gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlarda hormonsal bozukluklara bağlı ödem, akne ve derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanması ile belirgin deri bozukluğu olan sebora şikayetlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Yasmin Nasıl Kullanılır?

İlacı doktorunuz size nasıl reçete ettiyse ona tam olarak uyunuz. Lütfen doktorunuzun direktiflerini göz ardı etmeyiniz. İlacın paketi üzerinde yazanlar uygun olarak ilacı her gün aynı zamanda yeterli miktarda su ile birlikte alınız.

Yasmin doğum kontrol hapı adet kanamasının 1. günü alınmaya başlanmalıdır. 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır bir kutu bittikten sonra ilaca 7 gün ara verilir. Yasmin 7 günlük arada gebeliğe karşı koruyucu etkisini gösterir. 7 gün aradan sonra ikinci kutuya başlanır. Her bir sonraki pakete 7 günlük bir süre boyunca tablet almadığınız dönemi takiben geçiniz. Eğer farklı bir doğum kontrol ilacından yasmin doğum kontrol hapına geçiyorsanız önceki doğum kontrol tabletini aldığınız günü izleyen gün yasmin doğum kontrol hapını alınız. Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme olursa ilacın gebelik önlemedeki etkisi azalmaz ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşen düşükten sonra ilaca hemen başlanabilir, ek yönteme gerek duyulmaz. İlacı doktorun tavsiyesine göre kullanmalısınız. Doğumdan sonra ya da 2.- 3. aylık dönemde gerçekleşen düşükten sonra emziren anne bebeğini sütten kesinceye kadar bu ilacı kullanmamalıdır. Emzirmeyen kadınlarda doğumu ya da düşük yapanlarda düşür takip eden 21 ila 28. günlerde ilaca başlanmalıdır. Eğer daha geç başlanacaksa ilacın kullanımının ilk 7 günde tek bir yöntem kullanılmalıdır. Tablet kullanmaya başlamadan önce cinsel birleşme olduysa doğum kontrol hapına başlamadan önce hamilelik olmadığından emin olunmalı ya da bir sonraki kanama beklenmelidir.

Yasmin Hapını Kullanmadan Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlacın kullanımı ile inme toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durum nadiren gözlenmiştir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız.

Toplardamarlarda veya atardamarda pıhtı oluşumu bir damarda meydana gelen trombüs ten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanma yol açması ya da beyindeki damarlar ile alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir. Bacaklar da ağrı veya şişme sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler süresi uzun şiddetli baş ağrıları ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu cisimleri çift görme,  konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.

İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu,  bahsedilen risk faktörlerinin genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.

Doğum kontrol hapı kullanımı ile karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.

İlacı kullanırken hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiyesi ile ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz. Eğer karacciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa düzelene kadar doğum kontrol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testleri normale dönmesini beklemelidirler.  Geçmişte kloazma hastalığına sahip olmuş kadınlarda yasmin doğum kontrol hapı kullanımı sonrası aynı hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.

Doğum kontrol haplarını uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir. Yasmin doğum kontrol hapını gebelik şüphesi varsa kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz. Doğum kontrol hapları AIDS ya da cinsel ilişkiye bağlı hastalıklara karşı sizi korumaz.

Yasmin doğum kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

Yasmin Hapı’nın Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve göğüs dudak boğaz ve dil gibi vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik meydana gelirse ilacın kullanımını keseniz ve acil yardım alınız.

  • Kilo alımı
  • Baş ağrısı
  • Memelerde hassasiyetin artması ağrı ve büyümeye
  • Depresif ruh hali
  • Mide bulantısı

her ne kadar bunlar ilacın hafif yan etkiler olarak belirtilmiş olsa da bu durumlar meydana geldiğinde doktorunuz ile iletişim kurunuz.

Yasmin Hapı 2021 Güncel Fiyat

Yasmin Hapı Fiyatı 54.00 TL’dir.

Yasmin Hapı Reçetesiz Veriliyor Mu?

Doktorunuz tarafından reçete yazmasıyla ilacınızı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir