Yazz 24+4 Nasıl Kullanılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere Yazz 24 + 4 İlacı Nedir? Yazz 24 + 4  Nasıl Kullanılır? Yazz 24 + 4 Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Yazz 24 + 4 Nasıl Kullanılır? Yazz 24 + 4’ün 2021 Güncel Fiyatı Nedir? sorularını cevaplayacağız.

Yazz 24 + 4 Nedir? Yazz 24 + 4 Ne İçin Kullanılır?

Gebelik önleyici doğum kontrol hapıdır. Yumurtalıklardan yumurta atılımını önler rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. Yazz 24 + 4 gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlar da hormonsal bozukluklara bağlı ödem ve derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanması ile ilgili deri bozukluğu şikayetlerin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Yazz 24 + 4  Nasıl Kullanılır?

İlacı hekiminiz size nasıl reçete ettiyse ona tam olarak uyunuz. Lütfen ilacı kullandığınız süre boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız. Yazz 24 + 4 ilacının tablet formunu ilacını paketinde yazanlara göre her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz.

İlacı 28 gün boyunca her gün bir tablet şeklinde kullanınız. Kanama başlaması etken madde barındırmayan beyaz renkli 4 adet tabletin alımının başlamasından 2 veya 3 gün sonra olur. Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme oldursa ilacın gebelik önleme de ki etkisi azalmaz, ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu etki azalabilir.

Yazz 24 + 4 ile ilk kutu başlama bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa tabletler kanamanın ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Tabletlere kanamanın 2 ile 5. günler arasında da başlanabilir. Ancak bu durumda ilk 7 gün boyunca ek bir yöntemle konulmalıdır.

Yazz 24 + 4 başka bir doğum kontrol hapının geçişinde son tabletin alındığı ertesi günü yaz 24 + 4’e başlanmalıdır. En fazla tabletsiz veya etkin madde içermeyen tablet alınan dönemin son gününe kadar ara verilebilir. Hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşen düşükten sonra ise yazz 24 + 4 hemen başlanabilir. Ek yönteme gerek duyulmaz doğumdan sonra ya da ikinci 3 ayda gerçekleşen düşükten sonra doğumu ya da düşüğü takip eden 21 ile 28. günlerde başlanmalıdır. Eğer daha geç başlanacaksa kullanımının ilk 7 gününde ek bir yöntem kullanılmalıdır. Daha öncesinde cinsel birleşme olduysa doğum kontrol hapına başlamadan önce hamilelik olmadığından emin olunmalı ya da bir sonraki kanama beklemelidir.

Yazz 24 + 4 etkin madde içeren tabletlerinden kullanmanız gerekenden fazla doz aldıysanız bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa doktorunuza başvurunuz.

Yazz 24 + 4 kullanmayı unuttuysanız yapılması gerekenler şunlardır.

Etkin madde içermeyen beyaz renkli tablet unutulduğunda ek tedbir gerekmez. Ancak unutulan tablet atılmalıdır. Etkin madde içeren açık pembe renk tablet alınması unutulduğunda 12 saatten daha az zaman geçmişse hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır sonraki tabletlerde her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. 12 saatten daha fazla zaman geçmişse

1.haftada son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir yöntem kullanılmalıdır, bu 7 günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne alınmalıdır.

2.haftada son unutulan tablet hatırlanır hatırlamaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unutmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır.

3.haftada unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde ilk seçeneği ilave olarak ilk yöntem kullanılmalıdır. Birinci seçenek son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Kalan etkin madde içeren tabletler bitene kadar normal zamanda kullanılmalıdır. 4 Etkin madde içermeyen tablet atılmalıdır ve bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. İkinci seçenek kullanılan kutu bırakılmalıdır.  4 gün aradan sonra yeni kutuya başlanır.  

Yazz 24 + 4 Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlacın etken maddelerine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. İlacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durum nadiren gözlenmiştir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerin bozukluğu bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.

Doğum kontrol hapı kullanımıyla akciğerlerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. İlacı kullanırken hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiyesi ile ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa düzelene kadar doğum kontrol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testleri normale dönmesini beklemelidirler. Yazz doğum kontrol hapını gebelik şüphesi varsa kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın alımını durdurunuz. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez yazz doğum kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

Yazz 24 + 4 Nasıl Kullanılır?

  • Kurdeşen
  • Nefes almada güçlük
  • Boğaz dudak ve yüzde şişme

gibi durumlarda lütfen ilacın kullanımını kesiniz ve doktorunuza başvurunuz. Eğer olağandışı bir şekilde vajinada kanama ya da memede kitle oluşumu meydana geldi ise doktorunuzu arayınız ve acil yardım alınız.

Yazz 24 + 4’ün 2021 Güncel Fiyatı

Yaz 24 + 4’ün fiyatı 54.99 TL’dir.

Yazz 24 + 4 Reçete İle Mi Satılır?

Doktorunuz tarafından size reçete ile verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir