Dünden Bugüne Moda ve Modanın Değişimi!

Moda gün geçtikçe değişmekte ve yenilenmektedir. Bu yenilenme ve değişme son derece hızlı olduğu için modanın hızını yakalamak ve değişime ayak uydurmak ne yazık ki hiç kolay olmuyor. Modayı takip etmek kendi başına bir iş haline geliyor. Geçmişten günümüze değişen modayı ünlü tasarımcı Seren Erdoğan bir bir anlattı. Cumhuriyetten bu yana Türk modasında yaşanan gelişmelere değinen ünlü ve başarılı moda tasarımcısı Seren Erdoğan’a hep birlikte kulak verelim.

Türkiye’de Cumhuriyet Dönemi

Türkiye’de ilk olarak modadan bahsedilebilecek dönem olarak Cumhuriyet döneminin olduğunu Seren Hanım açıklıyor. Bu noktada ülkemizde yaşanan değişim ile birlikte batı ülkeleri moda konusunda da örnek alınarak batının modası Türk modası ile birleştirilmiştir. Bu yıllarda Seren Erdoğan’ın belirttiğine göre bir sadeleşme akımı yaşanmıştır. Bunun nedenine baktığımızda aslında dünya büyük bir savaşın içinden çıktığı için yorgun düşmüştür. Özellikle 1945 yılında ikinci dünya savaşının hemen ardından yaşanan dünya buhranı ve ekonomik kriz modayı da derinden etkilemiştir. İsraftan korkan ve kıtlıktan korkan toplumlar modada da sadeleşme akım başlamıştır.

Seren Erdoğan bu sadeleşme ve ekonomik kriz etkisinin 50’ li yıllar ile birlikte yavaş yavaş dağıldığını belirtiyor. Moda bir nevi toplumlar arasında medenileşmek anlamını taşıdığı için 1960’ lı yıllarda moda toplumlar için büyük bir önem arz etmeye başlamıştır. Bu noktada Türkiye’de bu düşünce ile hareket etmektedir. 1960’lı yıllarda 45 lerin aksine daha süslü modelleri görmek mümkün oluyor. Seren Erdoğan bu dönemde pileli eteklerin, fırfırlı bluzların ön plana çıktığını belirtiyor. Ütü gerektirmeyen modellerin bu yıllarda tutulduğunu dile getiriyor.

Türkiye’nin bu yıllarda ve 70’ li yıllarda moda adına oldukça iyi bir noktada olduğunu belirten Seren Erdoğan 1970’ in Türkiye’sin de kadınlar son derece modern bir tarzda olduğunu bile getiriyor. Klasik sade bir o kadar da modern bir görüntüyü 70 li yıllarda görmek mümkün oluyor. 1980-1990 döneminde ise sadeliğin yerini rengarenk bir moda ele geçiyor. Tayt ve takıların ön plana çıktığı bu yıllarda punk modası  Türkiye’de tercih ediliyor. Günümüzde ise Seren Erdoğan herkesin kendi modasının olduğunu dile getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir