Elektrolitler İdrar Testi Neden Yapılır ?

Hastaneye giden her hasta için idrar testi yapılması ön görülür. Pekiyi ama idrar testi neden yapılır? Bu makalede idrar testi neden yapılır sorusunun cevabını arayacağız. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir elektrolit – idrar testi, etkin bir şekilde idrar elektrolitlerini ölçer. Bu testte ölçülen elektrolitleri biraz daha yakından inceleyelim. Şimdi elektrolitler, esasen vücudunuzda bulunan minerallerdir.

Bu tür minerallerin örnekleri, vücudunuzun kalsiyum ve sodyum gibi çok önemli minerallerin vücudunuzda ne kadar oranda bulunduğu hakkında fikir verir bunlar vücudun işlev görmesi için önemli olanları içermektedir. Vücudunuzda magnezyum ve potasyum gibi birçok elektrolit bulunur. Bunların yaşamak-sağlıklı olmak için çok önemli bir rolü vardır ve bu nedenle çeşitli mineral ve diğer besin maddelerinden zengin gıdaları tüketmek önerilir.

İdrar Testi Neden Yapılıyor ?

İdrarda bulunan elektrolitler önemli rol oynadıkları için değerlendirilirler. Çeşitli elektrolitlerin belli bir miktarının idrarda olması önemlidir, çünkü bunlar çeşitli sıvıların vücutta doğal dengesini korurlar. Bu dengenin gerekli seviyeden büyük ölçüde dalgalanmamasını sağlarlar. Dahası, birinin temel beyin fonksiyonu veya kas kasılması gibi hareketler gibi tipik fonksiyonlar bile elektrolit dengesine bağlıdır. Bu elektrolitlere ihtiyaç duyan diğer bir temel işlev kalp ritmidir.

Bu nedenle, bu esansiyel elektrolitlerdeki bir dengesizlik, bir dizi farklı ve çok ciddi problemlere neden olabilir. Örneğin, kişi kas güçsüzlüğüne, başka bir ciddi ihtimal ise düzensiz kalp atımına maruz kalabilir. Nöbetler, sağlık problemleri gibi bu dengesizliklerle de bağlantılıdır. Böylece, farklı elektrolit seviyelerini test etmek önem kazanır ve klor veya potasyum gibi belirli testler yaptırmanız, bu nedenle önem taşır. Bir hastada beslenme problemleri olduğu düşünülürse veya ciddi besin maddeleri kaybı varsa bu tür elektrolit testleri önerilebilir. Örneğin, şiddetli kusma durumunda, elektrolit dengesi büyük ölçüde bozulabilir. Bu test idrar elektrolitlerini kontrol etmeyi gerektirdiğinden, bir idrar örneği sağlamanız gerekir. Daha ileri hazırlık gereksinimleri için doktor veya belirli bir klinisyene danışmak en iyisi olacaktır.

İdrar Testinin Önemi

Doktorlar Çeşitli elektrolitlerin seviyesini /dengesini kontrol etmek için laboratuar muhtemelen hastalardan idrar numunesi ister. İdrar elektrolit testini yorumlamak için normal değerler hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bunun nedeni, çeşitli elektrolitlerin normal aralıklarının farklı olmasıdır. Endokrin problemleri, kemik bozuklukları, kronik böbrek hastalıkları ve hatta yeme bozuklukları gibi birtakım hastalıklar vücudunuzdaki dengeyi bozar, bu denge bozulması idrardaki mineral ve diğer bileşenlerin dengesini bozar. Optimum değerlerin altına veya üstüne çıkan bileşenler tespit edilir ve tedavi buna göre başlar. İdrar testinin önemi; doktorun hastadaki mineral ve diğer bileşenlerin yoğunluğunu görebilmesi ve buna göre tedaviye başlamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir