Fındığın Sağlıklı Faydaları

Fındık harika bir doğal exfoliant karaktere sahiptir. Bunun dışında, diğer fındıklarda olduğu gibi,  yüksek miktarda vitamin-E ihtiva eder.

Fındık inanılmaz derecede güçlü bir antioksidandır ve sadece günde bir avuç fındık tüketmekle gnlük E vitamini ihtiyacı elde edilebilir. Hem besleyici hem de çok leziz olan fındık vücutta selenyum,  radikal oluşumunu ve bunun tüm vücuttaki korkunç etkilerini ortadan kaldırıyor. Fındıkta yüksek miktarda yağ, antioksidan, mineral ve vitamin bulunur. Serbest radikal oluşumuna meydan okuyan selenyum seviyeleri yüksektir. Fındık adeta saf bir selenyum jeneratörüdür. Farklı çalışmalar fındıkta bulunan antioksidanların (Vitamin E gibi) daha fazla testosteron üretmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu da hem cinsel gücü hem de üreme yeteneğini arttırır.

Fındıkta olduğu gibi fıstığın içinde bulunan az miktarda doymuş yağlar da besin olarak hem fındığı hem de fıstığı cazip hale getiriyor. Fındıkların bol miktarda protein, lif ve vitaminleri vardır.

Fındık aynı zamanda çok besleyici olabilir ve büyük bir protein kaynağıdır. İçerisindeki yağların hepsi sağlıklı yağlardır. Fındık doymamış miktarda yağ içerir ve bu yağın kalbe zararı yoktur.

Fındığın Sağlığa Faydaları

Fındık vücut için hücresel ve elektriksel işlevi nedeniyle çok önemli bir potasyum kaynağıdır. Fındık içerisinde bulunan Omega-7 yağ asitlerinin ayrıca cilt sağlığına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve bu yağı çoğu kez kozmetik losyonlarda kullanılır.

Fındık Kas artışını teşvik eder ve insan vücudunun metabolizmasına yardımcı olur. Kanserden kurtulmanın etkili bir yolu da, günlük diyetinize Fındığı eklemeniz olacaktır. Düşük işlev gören bir tiroid nedeniyle yavaşlayan bir metabolizma, obezite ve depresyon gibi sağlık sorunlarının çözülmesine de katkıda bulunur.

Tiroid ve Fındık

Fındık özellikle tiroid fonksiyonları düşük olanlar için yararlıdır. Yer fıstığı ayrıca kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olur ve Tip 2 diyabetten korunmanın çok iyi bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir