Işık Terapisi Nedir ? Işık Tedavisi Detayları

Işık bu gezegende yaşayan tüm insanlar için besin maddeleri kadar önemlidir. Hatta bu önemi vurgulamak için bazı bilim adamları insanın maruz kaldığı ruh hallerini ışığa bağlarlar ve bunun en bariz göstergesi; kapalı havalarda insanın üstüne çöken kasvettir. Işık azalması insanın ruhsa durumunu olumsuz etkiler. Pekiyi ışık terapisi nedir ve ne gibi faydaları vardır sorusunun cevabını arayalım: Bilindiği gibi ışık çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli bir faktör olarak görülmektedir. Tipik olarak cildi bronzlaştırmak için güneş ışığına ihtiyaç duyarız.  Cilt bronzlaştırılması yapay ışıkla yapılır. Bu terapi Led ışık terapisi olarak bilinir. Işık terapisi cildi bronzlaştırmanın yanı sıra akne vulgaris, sedef hastalığı ve egzama, yara iyileşmesi gibi diğer cilt ile ilgili bozuklukları giderir.

Lazer ışık tedavisi de bir nevi ışık terapisidir. Ciltte oluşan düzensizlikleri tedavi etmek ve onları yakmak için kullanılan ışık tedavisinin bir başka türü daha vardır. Güzellik konusunda bilinçli insanlar vücudundaki ve yüzündeki aşırı kılları kaldırmak için lazer terapisini kullanır. Soğuk lazer terapisi istenmeyen kılların tamamen giderilmesini sağlar.

Işık tedavisi Fizyolojik sarılığı olan yeni doğmuş bebekler için de kullanılır, çoğu zaman kandaki bilirubin sayısını azaltmak için mavi ışık tedavisine maruz bırakılır. Tedavi süresince tüm safsızlıklar sıvıya dönüştürülebilir ve idrar yoluyla dışarı atılabilir.

Tıbben kullanılan bir başka hafif terapi, D Vitamini artırmak için ışık tedavisidir. Işık, vücudumuz için D vitamininin tek kaynağıdır, bu nedenle, sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmak için D vitamini çok gereklidir. Işık tedavisi vücuttaki D vitaminini artırabilir ve genel hastalıklara daha fazla bağışıklık kazandırabilir.

Işık Tedavisi

Işık tedavisi, uyku bozuklukları çeken hastalar için de kullanılır, hafif terapi vücut saatini ayarlamaya yardımcı olur. İnsanlar yüzyıllar boyunca; gün ışığının karanlığa dönüştüğü gece vaktinde uyur, güneşin çıkmasıyla uyanırlardı. Modern insan için teknolojik gelişmeler, elektriğin nimetleri ile gece de gündüz gibi aydınlık hale getirilebiliyor. Biyolojik saat ister istemez bu doğal olmayan durumu algılamakta güçlük çekiyor.  Birçok hastalık; doğal yaşamın modern ve yapay yaşama dönüşmesi ile güç kazandı. İnsanlık bu yapay yaşamın getirdiği hastalıklarla baş etmek için yine ; buna neden olan teknolojiyi kullandı. Işık terapisi ise binlerce teknolojik buluştan sadece biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir