Fucidin Krem Ne İşe Yarar, Fucidin Krem Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Merhabalar arkadaşlar, bu makalemizde sizlere günlük hayatımızda çokça kullandığımız ve faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz fucidin kremden bahsetmek istiyoruz ama öncelikle şunu söylemek gerekirse bu krem antibiyotikli kremlerdir. Fucidin krem 20g’lık tüplerde (2020 mart ayı itibariyle) 19,33 TL ‘ye eczanelerde satılmaktadır. Yaklaşık bir gram krem 20 mg Fusidik asit içermektedir. Bu kremi 7’den 70’e herkesin kullanabileceği ve faydasını çokça göreceği bir kremdir.

Kremler bildiğiniz üzere su içinde yağ karışımlarıdır genellikle lezyonlarda ve kıvrımlı bölgelerde değerlendirilir, daha kolay vücuda girme ve kolay sürülme özelliğine sahiptir. Dermatolojide Antibiyotikler toksit etki oluşturmadan yani zarar vermeden hastalık yapan mikroorganizmalar, mikropların bölünmesini durduran veya onları öldüren kimyasal bileşiklerdir.

Antibiyotikler bunlardan kısaca tek tek bahsedecek olursak ilki ve en çok kullanılanı fucidin kremdir. Fucidin krem fusidik asit içerir ve genellikle başlıca kullanım alanları apseler, sivilce izleri, yanık izleri, kıl kökü iltihabı, infecto ünserler, egzama, enfeksiyon çeşitleri, yanık yaraları ve stafilokok dediğimiz bakteri taşıyıcılar tedavisinde hızlıca çözüme kavuşmanızı sağlar.

Fucidin Kremin Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Bu bölümünde fucidin kremi kullanım şekillerine göre sınıflandırarak derledik. Kullanırken yüz, göz ve ağız bölgenizden uzak tutunuz, herhangi bir temasta bol suyla yıkayınız. Sol kullanım tarihi geçmesi kremleri lütfen kullanmayınız.

Günde 2-3 sefer kremi hasarlı olan bölgeye parmak ucu kadar uygulayabilirsiniz. Kremi sürdüğünüz bölgenin temiz olmasına dikkat edin.

Şimdi kısaca Fucidin Krem Ne İşe Yarar, Fucidin Krem Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Bu başlıkların cevabını görelim.

 • Sivilce ve leke izleri
 • Ayak ve el mantarı tedavilerinde
 • Yanıklarda tedavilerinde
 • Tırnak iltihaplarında
 • Egzama ve enfeksiyon durumlarında
 • Kıl kökünün iltihaplarında ve Kıl dönmesi hastalıklarında
 • Cilt kaşıntı ve bulaşıcı cilt hastalık durumlarında
 • Koltuk altı kararmaların da
 • Uçuk tedavilerinde

Fucidin Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kremin faydası olduğu kadar ne yazık ki yan etkileri de bulunmaktadır, fucidin kremin yan etkileri çok fazla yok aslında ama %2 yan etki oluşturabilir. Genel başlıklarıyla yan etkileri;

 • El, ayak ve yüz bölgesinin şişmesi
 • Ciltte kuruma, derinin çok fazla dökülmesi ve yanma
 • Göz çevresine sürüldüğünde şişme ve yüz kızarıklığı
 • Nefes alıp vermekte zorluk
 • Dil ve boğaz bölgesinde şişlik
 • Kurdeşen

Yanık Tedavisinde Fucidin Krem İyi Gelir Mi?

Fucidin yanık tedavisinde kullanılmaktadır, fakat açık yara tedavisinde kesinlikle kullanmayınız. Fucidin kremin bir diğer özelliği de yanık tedavisinde az hasarlı olarak yanık izlerini silmektedir.

Fucidin Uçuk İçin Kullanılır Mı?

Fucidin krem uçuk için çok tercih edilen bir kremdir, çok hızlı uçuk sorununa hızlı çözüm üretebilir. Genellikle mantar kremi olarak bilinse de uçuk tedavisinde kullanılmaktadır.

Fucidin Ayak Mantarına İyi Gelir Mi?

Mantar tedavilerine iyi gelen bu krem tırnak batması vb. mantar tedavileri için tercih edebilirsiniz.

Fucidin Kremi Hamileler Kullanabilir Mi?

Araştırdığımız bilgilere göre hamileler üzerinden olumsuz bir etkiye henüz rastlanılmamış fakat kişisel olarak alerjiniz varsa kullanmamanız doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Dilerseniz doktorunuza veya eczaneye danışmanızda fayda var.

Fucidin Kremi Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Emziren anneler için herhangi bir sakıncası yoktur fakat meme uç kısımlarına emzirme öncesi temizlenmesi gerekmektedir.

Fucidin Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Krem reçetesiz olarak 19,33 tl (Mart 2020 fiyatı) olarak tüm eczanelerde satılmaktadır. Doktor reçetesi olmadan da alabilirsiniz.

Fucidin Krem Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Ergenlik sırasında veya farklı zamanlar sivilceniz çok çıkıyor ve uzun zaman sönmüyorsa bu krem tam size göre diyebiliriz. Krem içi kanla karışık iltihaplı sivilceler için kullanıyorsanız, sivilcenin üzerini kaplayacak şekilde sürünüz.

Fucidin Krem Kortizon İçerir Mi?

Fucidin krem kortizon içermez ve bu yüzden herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Fucidin Krem Vajinal Mantara İyi Gelir Mi?

Fucidin vajinal bölgeye sürülür fakat iç kısımlarda oluşan bölgeye sürülmez, vajina bölge kenarlarına dikkatli bir şekilde sürebilirsiniz.

Vajinal mantar için doktorunuz farklı kremler önerecektir.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Tedavi sırasında makyaj malzemeleri ve fondöten gibi ürünler kullanmamaya dikkat ediniz. İltihaplı, olgunlaşmış sivilceler üzerine kesinlikle kullanmayınız çünkü sivilceli bölge mikrop kapar. Mikrop kapmaması için iltihabın geçmesini bekleyin. Mikrop bulaşmaması için gazlı bez ile sarabilirsiniz.

Fucidin kremi günde 2-3 sefer parmak ucunuz kadar sürülecek olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir