Hamilelikte Ek Vitamin Desteği

Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmelerine ayrıca önem vermeleri gerekir. Hem annenin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesi hem de bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bu anlamda da hamilelik döneminde anne adaylarının ek vitaminler kullanması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sağlıklı bir hamilelik süreci için annenin gün içerisinde tükettiği besinlere özen göstermesi ve düzenli beslenmesi gerekir. Gün içerisinde tüketilen besinler ile vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu anlamda anne adayının hem kendi vücut ihtiyaçlarını karşılaması hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılaması için tükettiği besin miktarını arttırması gerekir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller en sağlıklı şekilde besinlerden alınmaktadır. Ama hamilelik döneminde bu vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyaç duyduğu için anne adayları doktorların önerdiği vitamin ilaçlarını kullanmaktadır.

Folik Asit Çok Önemli !

Gebelik döneminde kullanılan en önemli ek vitaminlerden birisi folik asittir. Folik asit eğer istenirse hamile kalmadan 3 ay önce de kullanılarak daha etkili olması sağlanır. Folik asit gebeliğin ilk 3 ayı bitene kadar kullanılan bir ek vitamindir. Folik asit sayesinde plesentanın gelişimi sağlanırken, bebekte nöral tüp defekti gibi anomalilerin oluşması engellenmektedir. Folik asit dışında hamilelik döneminde kansızlığı gidermek ve bebekte hemoglobin yapımını sağlamak için demir vitamini kullanılmaktadır. Hamilelik döneminde kullanılan ek vitaminlerden bir diğeri de anne ve bebeğin kemik yapısını güçlendirmek için kullanılan kalsiyum ilaçlarıdır.

Folik Asit nelerde var ?

Hamile iken ve hamile kalmadan önce mutlaka folit asit içeren gıdalar tüketilmelidir. Peki hangi besinlerde var folik asit ? Genelde baklagillerde bol miktarda bulunmakta. Demir içeren çoğu gıda da folik asit bulunmaktadır. Maydonoz, Mercimek, turunçgiller, kuru fasülye, brokoli, ay çekirdeği, avokado, domates suyu gibi besinler çok sağlıklı folik asit kaynaklarıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamile kalmadan da önce bu vitaminleri tükettiğiniz takdirde bebeğiniz çok daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecektir.

Kemik gelişimini ve iskelet yapısını desteklemek için ve raşitizm oluşumunu önlemek için ise hamilelik döneminde D vitamini içeren ek vitamin ilaçları kullanılabilmektedir. Hamilelik döneminde ek vitamin ihtiyacını karşılamak için bu ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması gereklidir. Doktor uygun bulmadığı müddetçe bu ilaçların kullanılmaması gerekir. Bu ilaçların sağladığı vitamin ve mineraller sebze ve meyvelerden, tüketilen diğer gıdalardan alınabilir. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir