Kanser Hastaları Neler Yememeli ? Nelere Dikkat Etmeli ?

Kanser hastalığını ilerlemesini önlemek için bazı yiyeceğimiz şeylere ya sınırlandırmalı ya da yemeyi tamamen bırakmalıyız. Aksi takdirde kanser ilerleyebilir, hayatınıza mâl olabilir. Tabi kanserin çeşitleri çoktur. Mesela karaciğer kanseri olan bir hastanın yediklerini mide kanseri olan bir hasta yemeyebilir. Bu yüzdende doktorunuza danışmanızda fayda var. Zaten kanserde beslenme stiliniz pek değişmez sağlıklı ve yeteri kadar beslenmeniz gerekir. Sadece bazı kanser hastalarına kesin kurallar koyulur.

Ne yenmemeli?

Yenmemesi gereken gıdalar zaten kanser hastası olmayan birisinin dahi yememesi gereken şeyler genellikle. Örneğin şekerli ürünler yenmemeli. Özelliklede hazır olanlar. Hazır içecekler (kola, meyve suyu, gazoz ve benzeri içecekler) gibi bu tüf hazır içecekler zaten insan sağlığın ada zararlıdır. Bunun yanı sıra paketlenmiş gıdalarda en zararlı, yenmemesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir. İçerisinde fazla şeker ve un gibi kanser tetikleyici malzeme barındıran bu gıdalar kanser olan bir insan için zararlıdır ve yememelidir.

kemoterapi öncesi mutlaka daha da tükettiklerinize dikkat etmelisiniz.

Aslında kanserden korunmanın ve ilerlemesini durdurmanın tek yolu hazır dışarıdan yiyecek almamak ve fazla un, şekerden kaçınmaktır. Yani market haricinde pastane, restoran gibi yerlerden beslenmemeliyiz. Çünkü içine ne konduğunu bilmeden yediğimiz bu yiyecekler ölüm riski yaratabilir. Marketten aldığımız süt tozu içeren gıdalar da katiyen alınmamalı, cafede içtiğimiz bir kahvenin içerisinde süt tozu olup olmadığını sormalıyız. Kahvaltıda yediğimiz bir kızartmalar da kansere ortam hazırlayabilir. Kanser olan biri bu yüzden kızartma türü şeyler yememeli. Marketten sucuk, sosis, salam almamalıyız fakat füme tarzı pişirilmiş etler bir derece yenebilir. Eğer evde yapıyorum diyorsanız bile her türlü zararlıdır bu besinler.

Fast Food Kesinlikle Tüketilmemeli

Ve tabi ki herkesin bildiği gibi alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlı yapa  zararlı maddeler kullanmamalıyız. Bu sağlıklı olan biri içinde geçerli sadece kanserliler için değil. Bu sağlıksız maddelerden kullanan kişiler akciğer ya da karaciğer kanseri oluyor. Birde bunun üstüne bu maddelerden kullanılırsa yapılan kemoterapi gibi tedavilerin cevap vermeyeceği ortadadır. Günlük yaşantımızda bile kullanmamamız gereken bu zararlı maddelerin kullanımı ölüme yol açabilir. Fast food tarzı yiyeceklerde tercih etmemelisiniz. İçerisine özellikle sucuk, köfte gibi gıdalar var ise yenmemeli. Kısacası yedikleriniz evde yapılmış olmalı. Kullandığınız un bile paket olmamalı. Hazır gıdalardan kaçınılmalı. Fakat yediğim şey zararsız diyip de aşırıya kaçmamalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir