Kansızlık Nedir,Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık Nedir,Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık hastalığının tıp dilindeki adı anemidir.Kanı oluşturan elementlerden alyuvar ile isimlendirilen kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olması anlamına gelir.Bu konumuzda kansızlık nedir,kansızlığın belirtileri nelerdir,kansızlığın tedavisi nasıl olunur,kansızlığa iyi gelen besinler gibi konu başlıklarını ele alacağız.

Kırmızı kan hücreleri oldukça önemlidirler çünkü kemik iliklerinde üretilirler ve içerdikleri hemoglobin protein sayesinde vücudumuza oksijen taşırlar.Eğer kansızlık şikayetiniz var ise yorgun hissetmeniz doğal olarak karşılaşabilcek bir durumdur. Kansızlığın başlıca belirtileri nedeni bilinmeyen bir yorgunluk hissinin yanı sıra bulantı,baş ağrısı,soluk ten rengi,el ve ayakların soğuk olmasıdır.

 

Kansızlığın farklı türleri mevcuttur.Türüne bağlı olarak geçici veya uzun dönemli bir şikayet olarak ortaya çıkabilir.Her koşulda vücudunuzda kansızlık hastalığana sahip olduğunu düşündüğünüz ya da hissettiğiniz an hemen bir doktora başvurmalısınız.

Kansızlık kimi zaman ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor.Bazı kansızlık türleri için operasyon veya ilaç tedavisi gerekirken,diğer türler içinde sağlıklı bir beslenme programı ile kansızlığı ortadan kaldırmak mümkündür.

Öncelikle şunu belirtelim ki kansızlık olarak adlandırılan şey kandaki bir hücre grubunun –ki buna eritrosit(alyuvar) denir- ve o hücre grubu içinde oksijeni taşıyan hemoglobin molekülünün alt sınırların altına düşmesidir. Basit bir hemogram testiyle anlaşılan anemi, hemoglobinin erkeklerde 13, kadınlarda ise 12’nin altına düşmesi olarak da tanımlanabilir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler;

Kümes hayvanları olan tavuk, hindi, ördek ve kaz gibi hayvanların tüketilmesi sizin kansızlığınızın önüne geçmektedir.

B12 bakımından zengin gıdalar olan karaciğer, balık, yumurta ve süt gibi gıdaların alımına önem verin.

Bitkisel beslenmenin rolü büyük. En önemli kansızlığı dahi düzgün ve sağlıklı beslenme ile önüne geçilmesi sağlanıyor bunun için tüketeceğiniz koyu yeşil yaprakları olan, ıspanak, karalahana, fasulye ve brokoli en iyi kan yapıcı sebzelerdir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kurutulmuş meyveler de vitamin kaynağı. özellikle kurutularak saklanan meyvelerin faydalarını bilmeyen yoktur galiba. Kansızlık için biçilmiş kaftan niteliğinde olan kuru üzüm, kuru erik ve şeftali suları tam bir kan deposudur. Bunların tüketimine dikkat ederseniz kısa sürede kansızlık probleminiz ortadan kalkacaktır.

Kuru yemişlerin faydaları burada da karşımıza çıkıyor. Ceviz, fındık ve badem demir bakımından zengin olduğu için sizlere fayda sağlayacaktır.

Tam tahıllı ekmek ve gıdalarda demir eksikliğine karşı çözüm olabilmektedir.

Pekmezi 7 den 70 her biliyor. Bunca zaman boyunca pekmezin kan yapma özelliğini herkesçe bilindiğini biliyoruz. O halde yıllardır kan yapıcı nedeniyle bol bol tüketilen pekmezi sofralarınızdan eksik etmeyin.

Deniz hayvanları da bolca demir kaynağı. Özellikle istiridye ve somon balığı demir bakımından diğerlerine göre daha etkili seçenek.

Turunçların c vitamini bakımından zenginliği demir eksikliğine fayda sağlıyor. Portakal, greyfurt, domates bol miktarda c vitamini içerdiği için bu tedavide büyük başarı sağlamaktadır.

Demir eksikliğinin düzgün ve etkili şekilde tedavisinin karşılanması için öncelikle dengeli beslenmeniz şart. Bundan sonraki adımlar ise yukarıdaki besinleri öğünleriniz de bol miktarda almaktır. Sadece kansızlık yaşayan kişiler değil, normal yaşam tarzında olan kişilerde bu besinler ile ilerde oluşabilecek kansızlığı engelleyebilirler.

Kanszılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kansızlığa karşı dikkat edilmesi gereken uyarılar!

Hayvansal gıdalar! Karaciğer, kırmızı et, balık gibi hayvansal besinleri düzenli olarak tüketilmelidir.

C vitamini! İçeriğinde C vitamini yüksek olan meyve ve taze sıkılmış meyve sularını içecek olarak tercih edilmelidir. Çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır.

Demir ilaçları! Demir eksikliği durumunda uygun tedavinin yapılması, doktor kontrolünde tablet ya da iğne ile eksik olan değerlerin yerine konulması gerekir. Tedavi, kişinin kendi isteğine göre kesilmemeli, tedavinin tamamlanmasına doktor tarafından karar verilmelidir.

Folik asit! Vücudun alyuvarları üretebilmesi için folik aside ihtiyacı vardır. Folik asit yetersiz olduğunda kan hücresi üretimi azalmakta ve kansızlık sorun olmaktadır. Vücuttaki folik asit düzeyinin kontrol edilmesi, eksikliği durumunda gerekli tedavinin yapılması gerekir.

B12 vitamini! Alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için B12 vitamini gerekmektedir. B12 vitamininin eksikliği kansızlığa yol açmaktadır. B12 vitamini emiliminin olması için pankreas, mide ve ince bağırsağın fonksiyonlarının normal olması gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir