Kolon Kanseri Nedir ? Neden Oluşur ? Tedavisi Nasıldır

Kolon Kanseri Nedir ? Neden Oluşur ?

Kalın bağırsaklarda oluşan bir kanser türü olan kolon kanseri, bu sistemin ayrılmaz bir parçası olan bağırsaklara zarar vererek sindirim sistemini tahrip edebilir. Kolon kanserinin bir diğer adıda Bağırsak Kanseridir.

Kolon kanseri ile ilgili bir kanser türü olan rektum kanseri rektumda görülür ki bu organ bağırsaklara çok yakındır. Bir kişide hem kolon kanseri hem de rektal kanser bulunursa, genellikle kolorektal kanser olarak tanımlanır ve semptomları daha ağırdır. Kolon kanseri her zaman kolondaki küçük benign bir büyüme olarak başlar. Bu büyümeler adenomatöz polip olarak bilinirler ve anormal doku büyümesi kümeleri olup hızla malign hale gelebilirler. Bu polipler şiddetle büyür ve yakında hayati tehlike oluşturabilir.

Genellikle, polipler yavaş geliştiğinde, herhangi bir hastalık belirtisi gösterecek spesifik kolon kanseri semptomları yoktur. Bununla birlikte, polipler büyüdükçe belirtiler göstermeye başlayabilirler. Başlangıç ​​aşamasında, Polipler herhangi bir semptom göstermez, çoğu doktor erken teşhis için düzenli tarama testleri önerir. Bu anormal büyümeler erken evrelerde göründüğünde ve tedavi verildiyse, durumun daha iyi olması muhtemeldir.

Kolon Kanseri için Testler Önerilir ?

Kolon kanseri tanısı, özel olarak tasarlanmış kolon kanseri testleri yardımıyla gerçekleştirilir. Hem kanser işaretleyicilerini tanımlamak için kan testleri hem de kolondaki malign polipleri aramak için görüntüleme testleri vardır. Kolon kanseri tanısında kullanılan en sık rastlanan tıbbi testler kan testleri ve bir skop kullanılarak yapılan endoskopidir. Bu tür fiziksel muayene, kolonda polip aramak için sıklıkla kullanılır ve kolorektal polipler için en çok kullanılan testlerden biridir.

Karşıtlık boyaları görüntüleme testleri için kullanılır, böylece doktorunuz polip veya lezyonları kontrol etmek için kolonunuzun ve rektumun içine kolayca bakarak durum değerlendirmesi yapabilir. Hastaya Bu amaçla bir baryum lavmanı verilebilir. Bazı doktorlar ayrıca, alt bağırsağın kalın bağırsağının ve rektumun daha net bir görüntüsü elde etmek için alt sindirim sisteminin BT taramasını önermektedir. İlk tarama testinin sonuçlarına bağlı olarak, daha fazla test gerçekleştirmeniz istenebilir.

Kolon Kanseri Neden Olur ?

Kolon kanseri, kalıtımdan çevresel faktörlere kadar çeşitli nedenlerle olabilir.  Birçok insan için kolon kanserinin gerçekten neden ortaya çıktığı belli değildir. Polipler, kolon hücrelerinin yapısal değişimine neden olduğunda kolon kanseri oluşur. Genellikle, sağlıklı hücreler tipik bir şekilde büyür ve bölünürler. Çoğu durumda, büyüme anormal hale gelir ve nihayetinde kansere neden olduğu için kontrol dışı kalır. Kolon kanserinin en yaygın nedeni, yapısal olarak anormal kolon hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunabilecek kimyasallardır. Organik beslenmenin önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu kanser öncesi gelişmeler lezyonlara dönüşebilir ve sonunda kolon kanserine dönüşebilir. Kolon duvarlarında lezyona neden olan ülsere ait kolit, aynı zamanda kolon kanseri nedeni olabilir. Kolon polipleri dışındaki genetik kolon kanseri oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır. Bazı insanlar, genetik yatkınlıkla bağlantılı olan gen mutasyonlarını kolon kanseri ile ilişkilendirir.  Bu kalıtsal gen mutasyonu kanseri kaçınılmaz kılar.  Bu nadir görülen genetik bozukluk ailesel adenomatöz polipozis olarak bilinir.

Kolon kanseri belirtiler

Kolon kanseri semptomları genellikle kanser zaten nispeten ileri bir aşamadaysa ortaya çıkmaktadır, öncesinde zor anlaşılabilir. Çoğu kişi karın alt kısmında özellikle hafif karın ağrısı yaşar. Bağırsak hareketlerinde de hafif değişiklikler var. Ani ishal ve ardından kabızlık görülebilir. Dışkıda kan görülebilir dışkıda renk değişimleri olabilir. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hisseder ama gittiğinizde dışkılama işlemi gerçekleşmez. Bunun dışında kalıcı zayıflık, yorgunluk ve açıklanamayan kilo kaybı da var. Belirtiler yavaş yavaş ilerleyebilir ve bir kişiden kişiye değişir. Belirtiler büyük oranda poliplerin konumuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Rektumunuzdan kaynaklı kanama geçirirseniz ve dışkıda kan görürseniz hemen zaman geçirmeden doktora gidip kolon kanseri ile ilgili şüpheleri değerlendirebilirsiniz. Dışkıda görülen kan; bazen de hemoroid kaynaklı olabilir. Bazı zayıflama ilaçlarının yan etkileri nedeni ile de dışkıda kan görülebilir.

Kolon kanseri tedavi

Erken evrede keşfedilen kolon kanseri en basit tedavi edilebilen kanser türüdür.  Erken dönemde, kolon membranlardaki kanserli olmayan polipler cerrahi olarak çıkarılabilir. Bununla birlikte, bu polipler kanser lezyonlarına dönüştüğünde ameliyat pek yararlı olmayabilir. Kolon kanseri lezyonlarını gidermek için kısmi kolektomi yapılabilir. Kolonun tıkanıklıkları, durumun ilerleyen aşamalarında ameliyat yoluyla alınabilir. Ameliyattan başka, kanser tedavisinde radyoterapi ve kemoterapi kullanılabilir. Tamamlayıcı ve alternatif terapiler de belirtilerden kurtulmak için kullanılabilir. Kolon kanseri tedavisinde yeni ve iyileştirilmiş yöntemler keşfetmek için klinik çalışmalar vardır, ancak hedeflenen tedavilerin çoğunun pozitif sonuçlar vermediği kesindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir