Kurutarak Saklanabilecek Meyve ve Sebzeler

Yaz aylarında taze taze yediğimiz meyve ve sebzeleri kışında yemeyi istiyoruz ama bu mümkün olmuyor. Ama sebze ve meyveleri kış aylarında da tüketmek için bayanların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi kurutarak saklamaktır. Güneş ışığından faydalanılarak kurutulan besinler kış aylarında lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

Bamya kurutarak çorba yapılabilir

Meyve ve sebzeleri kurutmak için güneş ışığından faydalanılmaktadır. Mesela bamya iplere dizilip güneş ışığını alabilecek bir yere asılır ve bu şekilde kurutulur. Kuruyan bamyayı kışın çorba veya yemek yaparak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu şekilde güneş ışığından yararlanılarak yapılan kurutma işlemi besinlerin lezzetinin gitmesini önleyip daha sağlıklı olmasını yardımcı olur.

Peki yaz mevsiminde güneşte kurutup saklayacağınız meyve ve sebzeler nelerdir?

Yazın kurutup saklayabileceğini meyvelerin başında kayısı gelmektedir. Güneş ışığında kurutulan kayısı kuruyemiş olarak tüketilebileceği gibi hoşaf yapılarak da tüketilebilir. Aynı şekilde eriği de kurutarak kışın rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Meyveler içerisinde en çok bilinen kurutmalıklar kayısı, erik, üzüm, dut, yarma şeftali ve incir olsa da asında kurutarak saklayabileceğiniz en sağlıklı meyvelerden birisi elma bir diğeri de armuttur. Kışında elmayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama yaz aylarında kurutarak sakladığınız elma ve armutu hoşaf yapımında kullanabileceğiniz gibi kuruyemiş olarak da tüketebilirsiniz.

Kurutarak saklayabileceğiniz sebzelerin en başında domates, yeşil fasulye, bamya, patlıcan ve biber gelmektedir. Patlıcanı hem dolmalık olarak kurutabilirsiniz hem de yemek yapmakta kullanılmak üzere dilimleyerek kurutabilirsiniz. Yeşil fasulyeyi bayanlar daha çok dondurucuda saklasalar da dilimleyip kurutulduğunda da çok lezzetli yemekler yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir