Lohusalık Dönemi Nedir ?

Lohusalık Döneminde Kadınlar

Loğusalık Dönemi olarak tanımlanan dönem, doğumdan sonraki yaklaşık olarak 6 haftalık (40 günlük) süreyi kapsayan döneme denilir. Bu dönem süresince zaten normal doğum yapmışsa bir sorun yok kadın için ama eğer sezaryen yöntemi ile doğum gerçekleşmişse bu dönem süresince kadın doğum doktoruna gidip kontrollerini yapmalıdır ve eğer varsa dikişleri alınmalıdır. Bebek de dünyaya geldikten yaklaşık 5-6 ve 7 gün sonra doktoruna götürülerek kontrol edilmektedir.

Lohusa Anne Nelere Hazırlıklı Olmalı ?

Bu dönemde anneden bir takım akıntı olur ve bu akıntılar farklı renklerde olabilmektedir. Bu değişik renklerde oluşan akıntıya loşi akıntısı adı verilmektedir.. Loşi’nin rengi ilk üç gün boyunca kırmızı, 4 veya 5 gün sonra sarı ya da pembe, bir hafta veya 8 gün sonra da beyaz renkli olur. Bu akıntı dönemlerinde iç çamaşırları sık sık kirlenir ve bundan dolayı sürekli de temizlenmek ve dezenfekte olmak mutlaka gereklidir. Kadın temizliğini çok dikkatli bir şekilde önden arkaya doğru yapmalıdır.

Kadında rahim doğumdan sonraki günlerde geçtikçe küçülmeye başlar. 2 hafta sonra da hemen hemen karında dokunsanız da hissedemezsiniz. Memelerde ise süt birikmesi olur ve süt alınımı yapılabilir. Doğumdan sonraki ilk üç güne kadarki sürede süt miktarı az olması muhtemel. Gün geçtikçe bebeğiniz de anne göğsünü emdikçe annenin de süt üretimi artmaya başlayacaktır. Tabi siz de yedikleriniz içtikleriniz ve güzel bir beslenme ile bu süt üretim miktarını arttırabilirsiniz. Bundan sonra ki süreçte ise, zaman geçtikçe vücut şekli de yavaş yavaş eski haline gelmeye başlayacaktır. Şişlik, ellerde tutmazlık, halsizlik gibi şikâyetler de minimuma kadar azalır ve gün geçtikçe anne eski sağlığına kavuşacaktır. Sizde bu sıkıntılı süreci atlatıp sağlıklı bir şekilde bebeğinizle ilgilenebileceksiniz.

Lohusalık Dönemi

Kanamalar olursa korkmayın !

Doğumdan sonra, nadiren kanamalar görülebilir, hiç panik yapmayın bu normal bir durum. Kadın tuvalet ihtiyacını giderirken de ağrı ve yanma hissedebilir. Zamanla bunlarda da azalma görülecektir sadece sabretmeniz yeterli ama aksi durumlarda ya da aşırı durumlarda mutlaka doktorunuza müracaat etmelisiniz. Anne de çok nadir de olsa bazen depresyona benzer etkiler görülebilir. Bu etkiler, annenin sık sık ağlamaya başlaması olarak görülebilir ve anne bunun nedenini de açıklamaz genellikle. Daha çok ilk defa anne olan bireyler nadir olarak görülmekte. Bu dönem boyunca anne çevresinin anneye vereceği destek, güven çok önemlidir. Onların destek çıkması ile anne kısa bir sürede toparlanabilir. Aslında anneye doğumdan sonra görülebilecek bu tür etkilerin bilinmesi için gebelik döneminde eğitim verilmelidir. Ve bu şekilde annenin farkındalığı da arttırılmış olup, doğabilecek aksaklıklara karşı annenin daha temkinli ve güçlü durması da sağlanmış olacaktır. Eğer dikiş yapılmışsa ağrılar normal olarak görülür ve birkaç hafta içinde de ağrıların hafiflendiği görülecektir. Bundan sonra ki süreçte artık sağlığınıza kavuşmuş olacak ve bebeğinizle sağlık bir geleceğe doğru yol alacaksınız yeni1moda.com sağlıklı mutlu huzurlu bir hayat diler 🙂

doğumdan sonra depresyon normal mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir