Mutfağımı Nasıl Kullanışlı Hale Getiririm ?

Ev dekorasyonunda işlevselliğin ön planda olduğu bölüm kuşkusuz mutfaktır. Mutfağımızın estetik görünmesinden ziyade kullanışlı olmasını isteriz. Mutfak hem yemek hazırlanan hem de aile bireyleriyle vakit geçirilen alanlardır. Günümüzde mutfaklar oldukça geniş yapılmaktadır. Bu yüzden daha fazla eşya konulan mutfakların kullanışlı olması, aradığımız şeyleri kolayca bulabileceğimiz şekilde dizayn edilmesi önemlidir. Kullanışlı bir mutfak dekorasyonu nasıl olmalı ? Mutfak tasarımında neleri dikkate almalıyız ?

Aydınlatma ve Havalandırma

Mutfak için havalandırma ve aydınlatma dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar olup bunları temizliğinin kolay olması takip etmektedir. Mutfakta görsellikten önce önemli olan hijyendir. Eğer karanlık bir mutfağa sahipseniz avize ve lavabo kenarı aydınlatmalarıyla bu sorunu çözebilirsiniz. Mutfakta diğer önemli nokta kokudur. Kaliteli bir davlumbaz ile mutfağın havalandırmasını yapabilirsiniz.

Eşya Yerleşimi nasıl olmalı ?

Mutfağınızın büyüklüğüne göre kullanacağınız eşyalar değişecektir. Küçük mutfaklar için tavana kadar uzanan dolaplar oldukça kullanışlı olacaktır. Mutfakta sadelikten yanaysanız desensiz mutfak dolapları işinizi görecektir. Mutfakta depolama alanlarının fazla olması her zaman iyidir. Bu amaçla ölü alan dediğimiz köşelere akordeon kapaklı dolaplar koyabilirsiniz. Tezgah üzeri için parlak fayanslar hijyenik ve şık bir görünüm sağlayacaktır. Bu bölümde sık kullanacağınız araç/gereçler için özel bir bölüm tasarlamak uygun olacaktır.

Renk olarak ise aydınlık ve ferah görünüm için beyaz tercih edilebilir. Bununla beraber parmak izi bırakmayan eşyalar mutfağın temiz görünmesine yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir