Sülfatsız Şampuan Nedir? Sülfatsız Şampuan Markaları Nelerdir?

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere uzun uzun araştırdığımız ve sizler içinde çok işe yaracağını düşündüğümüz kişisel bakımda çok fazla kullandığımız ve son dönemlerde raflarda fazlaca görmeye başladığımız sülfatsız şampuan ‘ı konunun uzmanı dermatoloji uzmanına sorduk.  Kişisel bakım deyip geçmemek lazım çünkü birçok şampuan sülfat içeriyor ve bu maddeler cildimize ciddi zararlar vererek hastalıklara davetiye çıkarıyor. Doğal saç şampuan almayı düşünüyorsanız aradığınızı buldunuz. Sülfatsız şampuanlar doğal şampuandır ve aynı zamanda doğal bir saç düzleştiri ‘cidir.

Sülfatsız şampuan nedir, Sülfatsız şampuan faydaları nelerdir, Sülfatsız şampuan markaları, Sülfatsız şampuanı kimler kullanmalı, Sülfatlı şampuanın zararları gibi konuları sizler için araştırdık.

Sülfat Nedir?

Sülfat birçok maddede aslında çok fazlaca kullanılıyor ama kısaca özetleyecek olursak şampuanların köpürmesini sağlayan maddelerin adıdır ve kimyasal bir üründür. Bu ürün aynı zamanda temizleyici birçok maddenin içerisinde bulunmaktadır.

Sülfatlar dokundukları yerin temizlenmesine yardım ediyorlar çünkü yüzey gerilimini azaltıyorlar kirlerin bakterilerin kimyasal atıkları ve deri’nin kendi atıklarını gevşeyerek hızlı bir şekilde temizlenmesine yardım ediyorlar. Tabii bu madde hızlı temizlenmesine yardım ettiği için şampuanlarda, sabunlarda hatta deterjanlarda yüzey temizleyicilerde kullanılan bir madde haline gelmiş bulunmakta.. Doğal ve kimyasal bulunmayan saç şampuanı için tercih edebilirsiniz.

Sülfatsız Şampuan Nedir?

Sülfatsız şampuanlar dokuya zarar vermedikleri için tercih ediliyor çünkü sülfatlar ciltten kiri ve yağa atarken aslında atılmaması gereken maddeleri de atıyor ve cilde zarar vererek dokunun kurumasına cilt kuruyunca da egzamalı hale getiriyor.

Ciltte ciddi küçük yarıklar oluşuyor ve küçük yaralar daha sonra daha fazla kimyasalların deriye girmesine neden oluyor kimyasal girdikçe daha fazla alerjilere maruz kalıyor ve böylelikle bir kısır döngüye girmiş oluyoruz.

Kişilerin alerjik döngüsü başlayınca ciltte tahriş, kaşıntı bu tarz şikâyetlerle hastaneye gidiyor  ve bu nedenle doktorlar sülfatsız şampuanları tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Sülfatsız Şampuan Faydaları Nelerdir?

Sülfatsız şampuanlarda kafa derimizi temizliyor vücudumuzda kalması gereken maddeleri dışarı atmıyor. Sülfat kullanılan şampuanlar çok fazla köpürdüğü için insanlarda daha çok temizleniyor mantığı var fakat bu yanlış bir kanıdır.

Sülfatsız şampuan bakteriyi cildin üst tabakasından bulunan sebumu yağı atıyor ama kalması gereken deriyi ve yağ tabakasını koruyor. Bu yüzden sülfatsız şampuanı tercih etmek gerekiyor. Eğer benim saçım çabuk yağlanıyor ve hemen yıpranıyor diyorsanız sülfatsız şampuanı tercih edebilirsiniz. Şimdi kısaca sülfatsız şampuanın faydalarına bakalım.

  • Egzama olasılığını azaltır.
  • Cilt kuruluğunu önler.
  • Saç derisini yormaz doğal kalmasını sağlar.
  • Deride kalması gereken yağı korur.
  • Saçları düzleştirir ve çabuk bozulmasını önler.
  • Saçlara canlılık katar ve özellikle boyalı saçların daha yavaş renk kaybetmesine yardımcı olur.
  • Nemlendirici ve onarıcı özelliği vardır.
  • Saçın daha sağlıklı ve gür uzamasını sağlar.

Sülfatsız Şampuan Zararları Nelerdir?

Sülfatsız şampuan kullanmanızda fayda var fakat cildinizde bulunan her soruna maalesef çare değil. Bu şampuan içerisinde katkı maddesi fazla bulundurmağı için bazı sorunların üstesinden gelemeyebilir.

  • Kepeğe karşı fazla etki gösteremezler ve bunun içinde gelişmiş formüllü markaları tercih edebilirsiniz.
  • Saç tipine göre değişebilir ama diğer şampuanlara göre daha fazla saçınızı yıkayabilirsiniz.

Sülfatsız Şampuan Markaları?

Sülfatsız Şampuanı tercih etmek isteyenler için birçok markanın şampuanları bulunmaktadır. Bu bölümde en çok tercih edilen sülfatsız şampuan markalarını inceleyeceğiz. Bu şampuanı tercih etmek isteyenler için ortalama fiyat aralığı 40-70 tl arasında değişmektedir.

Alfaparf, Avon, Biomega, Bonacure, Chi, Cosmo Code, Cosmolive, Dande Nano Keratin, Davines, Diora Keratherapy, Hairens, Hc Hair Care, Herbaderm, Herbaflora, Insight, Kadir Alkan Sülfatsız Şampuan, Kerastase, Kitoko, Liquid Keratin, Loft, Loreal, Loreal Paris, Marc Anthony, Maria Nila, Matrix, Milk Shake, Nashi, Orcapelli, Organicum, Osmo, Ossion, Pur Hair, Refectocil, Schwarzkopf, Schwarzkopf Men, Sexy Hair, Tigi, Wella

Avon Advance Techniques Besleyici Saç Kremi 250 Ml sülfatsız
Loreal Sülfatsız Şampuan
Matrix Biolage Keratindose Sülfatsız Yenileyici Şampuan 400ML
L’oreal Elseve Köpüksüz Şampuan
Sulfatsız Parabensiz Şampuan Kadir Alkan 300 Ml

 

Schwarzkopf Goodbye Yellow Sülfatsız Şampuan 1000 ml
Schwarzkopf sülfatsız şampuan

 

Sülfatsız Şampuan yorumları; yorumlar bölümüne kullandığınız veya kullanmayı planladığınız sülfatsız şampuan ürünlerin yorumlarını yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir