Terbisil Nedir?

Merhabalar sizlere bu yazımızda Terbisil Nedir? Terbisil Nasıl Kullanılır? Terbisil Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? Terbisil’in Yan Etkileri Nelerdir? sorularının cavaplarını açıklayacağız.

Terbisil Nedir?

Dermatolojik ilaçlar grubunda yer alan terbisil’in etken maddesi terbinafindir. Terbisil film tablet mantarların büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Terbisil ayak mantarı, tırnak mantarı, ağız veya boğaz mantarı, iç organlarda görülen mantar hastalıkları saçkıran, saçlı derinin mantar hastalığı, genellikle boyun, göğüs kolların üst kısımları ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerde lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu gövde, kol ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı, kasık bölgesinde uylukların iç kısımlarında ve kalçada ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler kaşıntı, yanma hissi ve soyulma ile belirgin kasık mantarı tedavisinde ve enfeksiyon olan bölgedeki şiddet ve genişlik ile ilgili olarak ağızdan ilaç alımının gerektiği durumlarda kullanılır. Ağızdan alındığında terbinafin enfeksiyon yerinde mantarları öldürecek ya da üremelerini durduracak kadar yüksek düzeylere ulaşır.

Terbisil Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz ve ilacın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacı tercihen yemeklerden sonra veya öğün aralarında alabilirsiniz. Terbisil film tabletin günlük önerilen dozu günde 1 tablettir. İlacı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 • Ayak mantarı ve tırnak mantarı tedavisinde tedavi süresi 2 ile 6 haftadır.
 • Vücut mantarı ve kasık mantarında tedavi süresi 2 ila 4 haftadır.
 • Saçkıran ve saçlı derinin mantar hastalığında tedavi suresi 4 haftadır.
 • El tırnaklarının mantar enfeksiyonunda tedavi süresi 6 haftadır.
 • Ayak tırnaklarının mantar enfeksiyonunda ise tedavi süresi 12 haftadır.

20 ile 40 kilogram arası çocuklarda günde 125 miligram 40 kilogramın üzerindeki çocuklarda günde 250 miligram tablet alınır.

65 yaş ve üzerinde iseniz daha genç yetişkinlerle aynı dozda terbisil tablet alabilirsiniz. Bu yaş grubundaki hastalar olası karaciğer veya böbrek bozukluğu olasılığı açısından değerlendirilmelidir.

Bu yaş grubunda ki hastalara terbisil tablet reçete ederken önceden mevcut bir karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.  Kullanmanız gerekenden fazla terbisil kullandıysanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Terbisil tabletin aşırı dozdan kaynaklanabilecek belirtiler arasında baş ağrısı, bulantı, mide ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Terbisil kullanmayı unuttuysanız bir sonraki terbisil alma zamanına 4 saatten daha uzun süre varsa hatırladığınızda tabletleri hemen alınız. Aksi takdirde bekleyiniz ve bir sonraki dozunuzu normal zamanında alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız. Terbisil tedavisini kesmek hastalığınızın daha kötüye gitmesine neden olabilir. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe tedaviyi kesmeyiniz.

Terbisil Kullanmadan Önce Nelere Dikkat edilmelidir?

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir doktorunuzun reçete de belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.

Terbisil tedavisi sonrasında tırnaklarınızın normal görüntüsüne kavuşması bir kaç ay sürebilir. Tedavi süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde terbisil film tablet kullanılmamalıdır. ilaç anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Terbisil’in Yan Etkileri nelerdir?

 • Görme bozuklukları
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk hissi
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Bulantı
 • Mide ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Hazımsızlık
 • İştahsızlık
 • İshal
 • Kaşıntılı deri döküntüsü ve depresyon yaygın görülen yan etkilerdir.

Terbisil İlacı 2021 Güncel Fiyatı Nedir?

Terbisil ilac’ın fiyatı 69.27 TL’dir.

Terbsil İlacı Reçete İle Mi Satılır?

Doktorunuz tarafından size reçete edilerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir