Vermidon Nedir?

Merhablar sizlere bu yazımızda Vermidon Nedir? Vermidon Nasıl Kullanılır? Vermidon Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? Vermidon’un Yan Etkileri Nelerdir? sorularının cevaplarını açıklayacağız.

Vermidon Nedir?

Vermidon’un etken maddeleri parasetamol ve kafeindir. Vermidon hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Vermidon soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak, migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı, vücut kırıklığı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, bel, sırt boyun ağrısı gibi akut kas iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile hasar zedelenme sonucu oluşan eklem ve kaslarda ki İncinme, burkulma ve zorlanmaya bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır.

Vermidon Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlacın etken maddelerine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Vermidon hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Parasetamol içeren veya diğer ağrı kesici ilaçlarla birlikte bu ilacı kullanmayınız.

Eğer baş ağrısını gidermek için kullanıyorsunuz uzun süreli kullanmayınız. Sürekli ağrı kesici kullanılması kronik karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarında düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç ya da alkol bağımlılığı tedavisi için kullanılan dilsulfiram kullanıyorsanız, Vermidon’u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

Bazı durumlarda Vermidon tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Karaciğer veya böbrek hastalığınız ya da kalp hastalığınız varsa karaciğer enzimlerinde yükselme astım da dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığı, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, kansızlık ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa ya da alkol kullanıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.

Vermidon kullanımında nadiren de olsa uyku hali ve baş dönmesine sebep olabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktora danışmadan kullanmayınız. İlaç anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Vermidon Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. ilacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. İlacı aç veya tok karna alabilirsiniz. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen doz 4 ile 6 saat aralıklarla 1 veya 2 tablettir. Ancak çok gerekli olduğu durumlarda 24 saat içerisinde 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır. İlacın kullanımı 12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde uygun değildir doktor tavsiyesi olmadan 3 günden daha uzun kullanmayınız. İlacın uzun süreli kullanımından kaçınız.  3 – 5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip derhal doktorunuza başvurunuz.

Vermidon’un Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bulantı
 • Kusma
 • Hazımsızlık
 • Gaz
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Uyku hali
 • Uyuşma
 • Karıncalanma veya yanma hissi

gibi görülen yan etkilerdir.

Vermidon 2021 Güncel Fiyatı

Vermidon’un fiyatı 7.10 TL’dir.

Vermidon Reçete İle Mi Satılır?

Reçetesiz olarak da eczacınızdan alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir