Minoset Plus Nedir?

Merhabalar sizlere bu yazımızda Minoset Plus Nedir? Minoset Plus Ne İçin kullanılır? Minoset Plus Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? Minoset Plus’ın Yan Etkileri Nelerdir? sorularının cevaplarını açıklayacağız.

Minoset Plus Nedir?  

Minoset Plus ağrı ve ateş durumlarında kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Bu ilaç beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür. Beyin ve omurilikte merkezi sinir sistemi üzerine etki ederek beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle ağrıyı keser.

Minoset Plus Ne İçin Kullanılır?

Minoset Plus ateşli hastalıklarda ve grip, soğuk algınlığı sinüzit, tonsillit, orta kulak iltihabı, yutak iltihabı gibi üst solunum yollarındaki hastalıklarda görülen ateş, üşüme, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, vücut kırgınlığı şikayetlerinin giderilmesi amacıyla enfeksiyonu tedavi edici diğer ilaçların yanında ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak reçete edilir. Minoset Plus aynı zamanda migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, adele ağrısı, eklem ağrıları, ani gelişen sırt, omuz, boyun ağrısı gibi omurga ile ilgili ağrılar, siyatik nevralji, zona hastalığı ağrıları romatizma ağrıları tendon, bursit ağrısı, eklemlerde kireçlenmeye bağlı ağrılar, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, bayanlarda adet dönemi sancısı, yumuşak doku zedelenmesi ve kaza ya da spor yaralanmalarında oluşan incinme ve burkulmalara bağlı ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılır.

Minoset Plus Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlacın etken maddelerinden birine veya yardımcı maddelerden birine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Bu ilacı kullandığınız sürece hekiminize danışmadan ateş ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Kullandığınız ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız. İlacın ağrı şiddetlenmeden ağrı belirtileri başlar başlamaz kullanılması hastayı rahatlatmak açısından daha önemlidir. Tedavide 3 günü aşmamanız önerilir. Eğer 3 gün içerisinde yakınmalarınızda bir değişiklik olmaz veya daha da artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklarda eklenirse hekiminizle temasa geçiniz. Çocuklarda ve erişkinlerde tekrarlayan 2 – 3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız 3 günden fazla, ağrı için kullanıyorsanız 10 günden fazla kullanmayınız. Eğer karaciğer veya böbrekleriniz de ciddi sorunlar varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Astım da dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa diyabet hastasıysanız veya kansızlık ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa bu ilacı hekiminize danışmadan kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya daha yüksek dozlarda kullanıldığında karaciğeriniz de ciddi sorunlar yaratabilir ve mide kanamasına sebep olabilir. İlacın kullanımı sersemlik hali uyuşuk ya sebebiyet vereceğinden ilacın üzerindeki etkisini görmeden araç ve makine kullanma önerilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalıdır. Hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız. İlaç anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız ilacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.

Doz aşımı son 1 saat içerisinde yapıldıysa aktif kömür alınması ile toksik etki azalabilir. Aktif kömür küçük gözeneklere sahip bir karbon çeşididir ve bu gözenekler zehirlenme olduğunda kimyasalları etkisiz hale getirir ilacın aşırı dozda yutulmasından kaynaklanan zehirlenme durumunda 16 saat içerisinde bir panzehir olarak aktif kömür kullanabilir. Ancak aktif kömürün zehirlenmenin ardından 8 saat için kullanması daha etkilidir.

Minoset Plus Nasıl Kullanılır? 

Doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacı tercihen aç karna veya yemekten sonra alabilirsiniz ilacın kullanımından iyi sonuç almak için ilacınızı mideniz boşken almanız önerilir.  Yemek yemeden en az bir saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra ilacı alabilirsiniz. Hekiminiz ilacınızı günde ne kadar ne zaman hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın ve ağrının şiddetine göre belirleyecektir.

Bu ilaç çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir. 12 ile 16 yaş aralığındaki ergenlere tek doz olarak bir tablet verilir. Erişkinlerde tek doz olarak 1 veya 2 tablet şeklinde kullanılır. Lüzumu halinde hekim tavsiyesi ile 8 saat aralıklarla bir günde tek doz şeklinde 3 defa kullanılabilir.  İlaç yaklaşık yarım saat içerisinde ateşi ve ağrıya karşı etkisini göstermeye başlar.

Minoset Plus’ın Yan Etkileri Nelerdir?

 • Midede şişkinlik
 • Gaz
 • Sersemlik hali
 • Sakinlik
 • Uyuma isteği
 • Yüzde şişlik

sık rastlanan yan etkilerdir. İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda

 • Asit birikimi
 • İştah kaybı
 • Kusma
 • Böbreklerde hasar
 • Pankreas iltihabı
 • Karaciğer fonksiyonlarında azalma
 • Sarılık
 • Ciltte soluk renk
 • Bulantı
 • Halsizlik
 • Ciltte benek şeklinde morarma

gibi görüldüğü durumlarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz çok seyrek görülen bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu ortaya çıkar.

Minoset Plus 2021 Güncel Fiyatı

Minoset Plus’ın fiyatı 22.06 TL’dir.

Minoset Plus Reçete İle Mi Satılır?

Doktorunuz tarafından size reçete yazarak ilacınızı kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir