Vertigo Nedir?  Vertigo Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Vertigo Nedir?  Vertigo Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Vertigo teşhisini tek kelime ile özetleyecek olursak baş dönmesi anlamına gelmektedir. Baş dönmesi çok sık görülen bir yakınmadır ve altında yatan tetikleyici nedenleri bulunmaktadır. Çünkü birçok altta yatan hastalık olabilir birçok hastalık Vertigo yapabilir ve genellikle sersem gibiyim gözüm kararıyor etrafındaki her şey dönüyor şikayeti ile gidilir hastaneye.

Vertigo İç kulak kaynaklı kristallerin yer değiştirmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Vertigo Kaç Türden Oluşmaktadır?

Vertigo kendi  alanı içerisinde iki bölüme ayrılmaktadır,

 1. Periferik Vertigo; sinirsel ve iç kulak kaynaklı hastalığın adıdır.
 2. Merkezi Vertigo; insan vücudunu hareket etmesini sağlayan ve beyin arkasında bulunan beyinciğe bağlı olarak yaşanılan sorunlara verilen türüdür.

Bu konumuzda vertigo hastalığının belirtileri, vertigo hastalığı için bitkisel kür, vertigo tedavisi, vertigo belirtileri, baş dönmesi neden olur, vertigo kaç türden oluşmaktadır, vertigoya hangi bölümden randevu alınır, vertigo hastası neler dikkat etmeli  kısaca bunları sizlere açıklayarak anlatacağız.

Vertigo Hastalığın Teşhisi net olarak konulmalı çünkü yanlış tedavi farklı sonuçlar doğurabilir.

Vertigoya Hangi Bölümden Randevu Alınır? Baş dönmesi için hangi bölümden randevu alınır?

Vertigo hastaları yani baş dönmesi için Nöroloji bölümünden randevu almaları gerekmektedir.

Bu hastalığın tedavisi için doktor muayenesi olduktan sonra hastanın tomografi çekilmesiyle başlayacaktır.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesinin dediğimiz gibi bir çok nedeni olabilir, tansiyon hastası bir tansiyon ilacı kullanıyorsa tansiyon düşüklüğü buna sebep olabilir, şeker ilacı kullanıyorsa şekeri düştüğü için baş dönmeleri oluyor olabilir, kulak kaynaklı olabilir, sinir sistemi rahatsızlığı kaynaklı bir hastalığı varsa görülebilir, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları da baş dönmesi olabilir.

Baş dönmesinin aslında birden fazla nedeni olabilir, çok görülen baş dönmesi aslında Pozisyonel Vertigo dediğimiz benim Vertigo türüdür..

Pozisyonel Vertigo Nedir?

Çok yaygın olan baş dönmesi türüdür, yattığınız yerde sağ, sola veya ayağa kalmak istediğinizde baş dönmesi hissi oluşacaktır ve bu türede tıp dilinde pozisyonel vertigo denilmektedir.

Vertigo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vertigo hastalığını tetikleyen ve buna bağlı olarak gelişen nedenleri sizler için araştırarak kısa bölümler halinde vertigo hastalık belirtilerini sıraladık. Burada önemli olan hastalığı çok iyi bir şekilde yani teşhisi doğru koymaktır çünkü baş dönmesi bir hastalık değildir bir belirtidir altta yatan bir hastalık belirtisidir.

Kısaca vertigo belirtisi günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma, Halsizlik
 • Yürürken tökezleme
 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Bilinç kaybı
 • Çift görme, anormal göz hareketleri
 • Kol ve bacaklarda kontrolsüzlük
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma
 • Görme kaybı ve işitme kaybı
 • Kulaklarda basınç
 • Uzanma ile yattığı yerden sağa sola dönme ile baş dönmesi başı hareket ettirme ile baş dönmesi şikayeti oluşmaktadır. Bu bazen çok ani gelişebilir ve çok şiddetli bir baş dönmesi yapabilir ve buna bağlı kusma olabilir.
 • Kas-iskelet boyun damar rahatsızlıkları buna sebebiyet olabilir ve yine kişi de baş dönmesi görülebilir.
 • İç kulak kaynaklı olabilir dış kulak ve orta kulak değil toplumumuzda genelde böyle çok söylenir orta kulakta iltihap olduğu için baş dönmesi yapabilir denmesi yanlış bir bilgidir.
 • Denge bozukluğuna neden olabilecek beyincik kaynaklı olabilir.
 • Migren gibi baş ağrısı olaylarında da ortaya çıkabilir mesela bir insanı migreni vardır sürekli başı ağrıyordur bazen de baş ağrısı yerine baş dönmesi şeklinde migren krizi ortaya çıkabilir baş dönmelerine o açıdan da incelemek gerekebilir.
 • Fıtık başlangıçları boyun düzleşmesi kireçlenmeler gibi durumlarda da böyle sallantı hissi ile baş dönmesi arası bir duygu şeklinde alınabilir.
 • Boyunu da incelemek gerekir yine beyincik dediğimiz beynin arka kısmında soğancık dediğimiz bölgede ve onun hemen önünde beyin kökünde beyin sapında problemler olabilir.
 • Bir emes hastalığı vertigo ile baş dönmesi ile başlayabilir bir felç atağı baş dönmesi ile başlayabilir beyincikteki bir üst tümör baş dönmesi ile başlayabilir.

Kısacası baş dönmesi sallantı hissi denge bozukluğu duygularını hissettiğinizde şikayetleri hissettiğinizde mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurun ve bilimle ilgili görüntülemeleri beyinle ilgili tetkikleri mutlaka acilen yaptırın sonunda önemli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Vertigo Tedavisi?

Vertigo tedavisinde öncelikle sebebi bulmak lazım yani orta kulak iltihabı varsa tabii ki bir enfeksiyon tedavisi yapılacak iç kulakla ilgili bir olay var ise o zaman onun sebebi bir damar tıkanması mıdır veya bize Vestibüler Nörit (Denge Sinir İltihabı) denilen bir takım enfeksiyonlardan sonra oluşabilen başta iç kulak olayları vardır ya da bazen Multipl Skleroz (MS Hastalığı) ataklarında olabilir.

Öncelikle teşhis konulduktan sonra ilaç tedavisi başlanmalı çok sancılı ve uzun süren baş dönmelerinde ise acile gidip serum takılıp tedavisinin ilaçla yapılması istenilir.

Baş hareketi ile ortaya çıkan bir takım vertigolar vardır. Bunlar da iç kulak kristallerinin yerinden oynaması söz konusu olabilir o zaman onlara da bir takım manevralarla bu kristallerin yerine oturtulmasını sağlamak gerekiyor yoksa ilaçla tedavi biçimi bu türlerde etkili olmaz.

Özellikle hareketle ortaya çıkan bir baş dönmesi ise bu manevralar gerekir yatak istirahat sakin bir ortamda kalmak önemlidir baş dönmelerinde bunun da sağlanması lazım.

Hatta bu hastalarda bulantı kusmada eşlik edebilir  o sırada yemek de yiyemez bir takım işitme kayıpları olabiliyor ve baş dönmesi kişinin günlük yaşantısını çok etkileyen ve oturmasını kalkmasını, tuvalete gitmesini bile engelleyen bir durumdur.

Vertigo Hastalığı için Bitkisel Kür Tarifi Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU

Vertigo Hastalığı için bitkisel çözümlere baktığımızda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun vertigo bitkisel kür tarifini sizler için araştırdık.

Vertigo için aslan pençesi ile çoban çantası beraber hazırlanıyor, bir tutam aslan pençesi testere dişli olacak ve bir tutam çoban çantası ile 5-6 dakika kaynattıktan sonra içilmeye hazır.

Vertigo Hastası Nelere Dikkat Etmeli?

Vertigosu olan bir insanın başlıca dikkat etmesi gereken bir konu ise düzenli bir hayatı olmalı ve düzenli yatıp kalkmalıdır.

 • Sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın.
 • En az 9-10 uyku uyumaya dikkat edin.
 • Kafein kahve ürünlerini çok fazla tüketmeyin.
 • Düzenli olarak 1-2 litre su için.
 • Ani hareketlerden kaçının ve aşağı yukarı gibi hareketlerde dikkatli hareket edin.
 • Stresten uzak durun.
 • Sağlıklı ve düzenli spor yapın.
 • Başınızı uzunca oluşabilecek risklere karşı koruyun..

 

https://youtu.be/gK-mCJuSUSs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir