Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Bayanların en çok şikâyet ettiği konulardan birisi vücutlarında sık sık ödemin oluşmasıdır. Tüketilen gıdalar, hareketsiz yaşam, düzensiz ve yetersiz uyku vücutta ödemin oluşmasına sağlayarak kilolu görünmenize neden olmaktadır. Vücutta oluşan ödemi atmak aslında sizin elinizdedir. İşte vücuttaki ödem nasıl atılır, nelere dikkat etmeniz gerekir bunları sizin için açıklamaya çalışalım.

Ödem oluşması neden olur ?

Ödem; vücuda alınan suyun çeşitli nedenlerden dolayı dışarı atılmaması ve suyun vücutta birikerek şiş bir görüntünün oluşmasıdır. Hayvansal yağların sık tüketimi, günlük alınması gereken tuz miktarından daha fazla tuz tüketimi, şekerli gıdaların fazla tüketimi, hamur işlerinin fazla tüketimi, kızartılmış gıdalar vücutta ödem oluşmasına neden olur. Bunların yanında düzensiz ve yetersiz uyku ile hareketsiz yaşamda ödem oluşmasında etkilidir.

Tiroit, tansiyon, kalp damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve böbrek rahatsızlıkları da vücutta ödem oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzda ödem oluşuyor ve bu ödem gün geçtikçe artıyor ise o zaman bir uzmana başvurmalısınız.

Vücuttaki ödemi atmak için yapılması gerekenler;

  • Vücutta ödem oluşumunu azaltmak için öncelikle tuz tüketimini bırakmak gerekir. Eğer tuz tüketimini bırakamıyorsanız kullandığınız tuz miktarını azaltıp yemekler içerisine baharatlar ekleyerek yemeklere tat verebilirsiniz.
  • Beslenme alışkanlıkları değiştirilip yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı, kiraz, muz, elma gibi meyvelerin tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Herhangi bir sağlık sorunu yok ise vücuttaki ödemi atmak için kiraz sapı, biberiye, ısırgan otu ve karahindiba tüketilebilir.
  • Şekerli gıdalarda ödem oluşmasına neden olduğu için şeker tüketimi bırakılmalıdır.
  • Kafein içeren içecekler, gazlı içecekler, alkol ve şekerli içecekler ödeme neden olduğu için bu tür içecekler tüketilmemelidir.
  • Süt ürünlerinin çok fazla tüketimi de ödem oluşumuna neden olur. Ayrıca fazla protein tüketimi de vücutta ödemin oluşmasına neden olur.
  • Kefir ve probiyotik yoğurt gün içerisinde tüketilerek vücutta suyun birikmesi engellenebilir.
  • Düzensiz ve yetersiz uyku sonrasında özellikle yüzde şişmeler olur. Bu nedenle vücutta ödemin oluşmaması için günlük 8 saat uyku uyumaya dikkat edilmelidir.
  • Gün içerisinde yapılacak olan egzersizler veya yürüyüş ödem oluşasını engelleyecektir.
  • Vücuttan ödemin atılması için kan dolaşımını hızlandıracak masajlar yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir