Yumurtalık Kanseri Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Yumurtalık kanseri, kadınları etkileyebilecek en yaygın kanserlerden biri olmakla birlikte bu kanser türü, kadın yumurtalıklarında başlar ve diğer üreme organlarını ölümsüz etkiler. Yumurtalık kanseri dünya genelinde görülen kanserler arasında en sık görülen beşinci kanser türüdür.

Yumurtalık Kanseri Testleri

Yumurtalık kanseri için farklı testler vardır. Karın fizik muayenesi veya  pelvik muayene değerlendirilebilir. Fiziksel sınamalar, problem alanını tanımlayabildikleri halde, ancak sorunu tam olarak tanımlayamadığı için son derece sınırlayıcı olabilirler.

Ayrıca, yumurtalık kanserini tespit etmek için yapılabilecek kan testleri de vardır kan testleri teşhis için iyi bir gösterge sayılmasa da CA 125 kan testi sıklıkla en yaygın kullanılan ve güvenilen kan testidir. Kadın yumurtalık kanseri belirtileri gösteriyorsa bu test yararlıdır. Diğer bazı testler arasında tam kan sayımı ve kan kimyası testi, gebelik hormonu testi, ultrason, MR ve tabii ki biyopsi yer alır. Pelvisin ultrasonografisi veya MRG’si, bu organlarda herhangi bir yabancı cisim olup olmadığını anında belirlemeye yardımcı olur. Kitle belirlendiğinde küçük bir kesi yapılır ve bu kütlenin bir kısmı çıkarılır. Bu kütle veya hücreler kanser açısından daha fazla test edilir. Yumurtalık kanserinin doğası gereği, genellikle bu tür testlerde erken safhalarda saptanmaz.

Yumurtalık Kanseri Nedenleri

Yumurtalık kanseri sebepleri henüz bilim tarafından tam olarak belirlenmemiştir.  Bu kanser türü için belirli bir sebep tespit edilmemiştir. Bazı araştırmalar, geç yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen kadının yumurtalık kanseri riskini arttırdığını gösteriyor. BRCA1 ve BRCA2, aynı zamanda yumurtalık kanseri ile ilişkili olan iki gen türüdür. Bu genler genetik defektlerle ilişkilidir ve kalıtsal genetik sendromlar olabilirler. Genetik mutasyonlar veya kazanılmış genetik değişiklikler de yumurtalık kanserine neden olur. Bu değişiklikler, bir kadının hayatında ortaya çıkma eğilimindedir ve diğer koşullar için radikal tedavilere maruz kaldıklarında ortaya çıkabilir. Tıpkı başka bir tür kanser için radyasyona maruz kalan kadının sonunda yumurtalık kanserine yakalanması gibi bir çok faktör buna neden olabilir. Cowden hastalığı, kalıtsal bir nonpolipozis kolon kanseri veya MUTYH ile ilişkili polipozis, tedavisinin bir sonucu olarak diğer kanser türleri arasında yumurtalık kanserine neden olan farklı kanser türleridir bu nedenle bir kanser türü başka bir kanser türünü tetikleyebildiğinden ölümcül olabilir.

Yumurtalık kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kanseri bazı farklı belirtilere sahiptir. Genellikle bu semptomlar yanlış teşhis edilirse tedavi uzar bu nedenle tecrübeli bir doktor seçimi önemlidir. Genellikle, yumurtalık kanseri semptomları çok belirsizlik gösterir ve bu nedenle kanser teşhis edildiğinde kanser kaçınılmaz olarak vücudun diğer bölgelerine çoktan yayılmıştır. Başlıca yumurtalık kanseri semptomları şöyle olabilir;

  • Pelvik bölgede fiziksel ağrı veya rahatsızlık
  • Kalıcı bir enerji eksikliği ve bel ağrısı
  • Vajinal kanama ve açıklanamayan kilo artışı
  • Sürekli abdominal basınç
  • Sürekli hazımsızlık, gaz veya bulantı-kusma
  • Bağırsak ve mesanede çıkan sorunlar
  • İştah kaybı

Semptomları erken belirleyebilmek önemlidir ve erken belirtilerin çoğunun sadece ağrı ve rahatsızlıktır. Kalıcı bir semptom olursa, ancak belirsiz olursa, tam bir kontrol gerekir. Ayrıca, yumurtalık kanserine neden olabilecek nedenlerin farkında olmak ve kanserin gelişimine izin vermemek için erken teşhis için acele etmek gerekir.

Yumurtalık kanseri tedavisi

Yumurtalık kanseri tedavisi, çoğu kanser gibi, enfekte organ veya organları çıkarmak için cerrahiyi müdahaleyi içerir. Cerrahi, yumurtalıkların, fallop tüplerinin, uterusun ve hatta karın veya pelvik bölgeyi çevreleyen yağlı dokunun alınması anlamına gelebilir. Yumurtalık kanseri vakalarında cerrahi operasyonların çoğu kadın için başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Bu organların çıkarılmasından sonra, ameliyat sonrası geride kalmış olabilecek diğer kanserli hücreleri öldürmek için hastalara kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi bazı dış tedaviler verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir