Düşük Yağlı Diyet Nasıl Yapılır ?  

Düşük yağlı diyet programı özellikle kolesterolün öldürücü etkisinden kurtulmak için ideal bir programdır. Kalp krizlerinin temel sorumlusu sağlıksız beslenme sonucu damarların yağlarla dolması ve damar sertleşmesidir.

Düşük yağlı şekilde tasarlanmış olan bir diyet programı Kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemleri önler veya geciktirir. Düşük yağlı diyet programları, genel olarak sağlığın korunması için uygulanır ve minimum yağ miktarı vücut için gerektiğinden sıfır yağlı programlar bile vücuttan yağları tamamen ortadan kaldırmaz. Yağlar vücuda yağ asitleri, enerji ve A, K, D ve E gibi yağda eriyen vitaminleri alır. Yani sıfır yağ vücut için zararlıdır. Aksi halde bu maddelerin hiç biri kullanılamaz ve işlenemez.

Neden Düşük yağlı Diyet ?

  • Sağlık
  • Düşük kolesterol seviyeleri
  • Yaşam konforunun artması

Yaşam konforunun artması için düşük yağlı diyet uygulamak zorundayız. Özellikle 40 yaş ve üstü insanlar bu programlara uyum sağlamak zorunda… Çoğu düşük yağlı diyet programları, günlük yiyeceklerde trans yağ miktarını azaltmaya odaklanacakları gibi, fast food ve çeşitli işlenmiş gıdalarda bulunan yağlardan da sizi korur. Çünkü bu tip yağlar, yağların en kötü çeşididir. Düşük yağlı diyet aynı zamanda, yiyecekleri kızartırken yağ miktarında azalma ve ayrıca gıdanın besin değeri korunacak şekilde buğulama, kavurma veya ızgaraya başvurma yöntemlerini önerir.  Benzer şekilde, çoğu düşük yağlı diyet programlarının bir parçası olarak, tüketilen yağ miktarını otomatik olarak azaltmak ve tam tahıl tüketimini de arttırmalısınız. Benzer şekilde düşük yağlı beslenme programının bir parçası olarak, fasulye bu diyette yer alan temel besindir çünkü fasulyenin  lif ve proteinlerin mükemmel bir kaynağı olduğu bilinmektedir.

Kimler Düşük Yağ Diyeti Yapmalı ?

Benzer şekilde, düşük kolesterollü düşük yağlı diyet, tipik olarak kişinin kalorisini düşürür ve yağ alımında düşük olduğu için meyve ve sebze alımını arttırmak gerekecektir. Bu diyet kötü kolesterol düzeylerini yükseltmez. Düşük bir kolesterol düşük yağlı diyet ayrıca bireyin doymuş yağ alımının yanı sıra kısmen hidrojene veya trans yağ olarak etiketlenmiş yağların alımını azaltmasını gerektirecektir. Çünkü bu yağlar kötü kolesterol seviyelerini yükseltmekle kalmaz aynı zamanda Bireyin iyi kolesterol düzeylerini de düşürür. Bunun yerine, yağlar ile yemek yaparken, düşük kolesterollü düşük yağlı diyetin bir parçası olarak, mümkünse kanola yağı ve zeytinyağı denemek gerekir; çünkü tekli doymamış yağlar yüksektir; kalpleri sağlıklı tutmak için etkili olduğu bilinmektedir Kötü kolesterol düzeylerini düşürürler. Benzer şekilde, karbonhidratlar da yüksek ancak lif içermeyen beyaz gıdaların alımını azaltmak da bu diyetin bir parçasıdır ve bunun yerine lif bakımından zengin olan bütün tahıl gıdalarını tüketmek gerekir. Bazı karbonhidratların kötü kolesterol düzeylerini yükselttiği ve zaten diyabetten mustarip olanlarda kalp problemlerine neden olduğu bilinmektedir. Düzenli ve tutarlı egzersiz, düşük kolesterollü düşük yağlı diyetin önemli bir parçasıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir