Ağız Kanseri Nedir ? Neden Oluşur ?

Ağız kanseri, oral kanser olarak da bilinir, ağız boşluğundaki kanserli dokunun büyümesine işaret eder. Ağız kanseri semptomlarının zaman içinde fark edilmesi bu hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Ağız kanseri testi , yayılmadan önce kanseri erken tespit etmek için gereklidir. Ağız kanseri için başlıca testlerin bazıları şunları içerir:

 • Ağız kanserinden şüphelenen doktor;  ağız içindeki anormalliklerin saptanmasına yardımcı olan diş röntgenlerinden yararlanabilir. Oral kanser testlerini yaptırmak gelişen kanser miktarını belirlemenize yardımcı olur.
 • Doktorlar, lokal anestezi altında bir doku örneği çıkarmak ve ağız kanseri testi yapmak için biyopsi yapabilirler. Punch biyopsisi, etkilenen bölgeye kolayca erişilebildiğinde göz önüne alınan bir diğer tekniktir.
 • İnce iğne aspirasyon (FNA) mikroskopik analiz için ağızda topaklardan sıvı ve hücrelerin alınması için kullanılan bir tekniktir.
 • Panendoskopi, dokular burun boşluğunun içinde veya boğazın arkasında olduğunda doku numunelerinin çıkarılması için kullanılan bir prosedürdür. Panendoscope sonuna takılmış bir kamera ile ince uzun bir tüp olup burun içine ve boğazın altına sokulmuştur.

Ağız Kanseri Neden Oluşur ?

Ağız kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı risk faktörleri bu kanseri geliştirme riskini arttırır. Ağız kanserinde yaygın olan bazı nedenler şunlardadır:

 • Sigara ( ağız tiryakileri) , tütün, pipo veya nargile içmek ağız kanserinin oluşmasına neden olabilir. Çiğneme tütünü ve enfiye maddeleri mukoza zarlarını tahriş eder ve ağız kanserinin önde gelen bir nedenidir. Ağız kanser vakalarının neredeyse% 75’i sigara ve çiğnemlik tütün ürünlerinden kaynaklanmaktadır. Aşırı alkol içmek ağız kanseri riskini de artırır. Sigara ve alkol beraber kullanıldığında bu risk artar.
 • Güneşe veya UV ışıklarına uzun süre maruz kalma ağız kanseri nedenidir. Dışarıda çalışan ve güneşin UV ışınlarına uzun süre maruz kalan insanlarda ağız kanseri oluşma olasılığı daha yüksektir.
 • HIV / AIDS’ten mustarip olanlar gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar özellikle daha önce sigara içmişlerse ve alkol almışlarsa ağız kanseri geliştirme riskini taşırlar. Baharatlı besinlerle beslenmeyenlerde de bu risk artar.

Ağız Kanseri Belirtileri

En sık görülen ağız kanseri semptomlarından bazıları şöyledir:

 • Ağızda oluşan ülser, özellikle  14 gün içinde tedavi edilmezse, ağız kanserinin en erken belirtilerinden biridir. Bu tür ağız ülseri geliştiren 50 yaş üzerindeki insanlar en erken incelemelerini sağlamalıdır.
 • Ağızda sürekli ağrı genelde daha sonra gelişir ancak bu belirtiler oral ülsere eşlik ederse, ağız kanseri olasılığından şüphelenebilirler.
 • Ağızda kırmızı veya beyaz lekeler ağız kanserinin diğer göstergeleri olabilir. Bunlar lökoplaki (beyaz lekeler) ve eritroplakya (kırmızı lekeler) olarak da bilinir ve genellikle ağrısızdır. Bu lekelerin habis olma şansı yüksektir.
 • Dudak, dil veya boyundaki topak çok yaygın olarak ağız kanseriyle ilişkilidir ve özellikle yaşlı bireylerde derhal kontrol edilmelidir.
 • Kötü nefes ve kokulu akıntı, oral kanserin diğer belirtilerindendir.
 • Çoğu durumda, ağızda açıklanamayan kanamalar, ağızda hissizlik ve gevşek dişler gibi belirtiler aynı zamanda ağız kanserinin ortak işaretleridir.

Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız kanseri tedavisi, kanserin derecesine ve kanserin ne kadar yayılmış olduğuna bağlıdır. Bazı temel oral kanser tedavi yöntemleri şöyledir:

 • Doktorlar genellikle kanserden etkilenen dokuları çıkarmak için ameliyat önermekte ve ağzın geri kalan kısmında meydana gelen hasarı azaltmaktadır. Bazı durumlarda, ameliyat kişinin yemesine, konuşmasına ve görünüşüne zarar verebilir. Estetik kaygılar oluşabilir. Kanser çok fazla yayılırsa, cerrah çene kemiği, dili veya gırtlak kısmını bile çıkarabilir.
 • Radyoterapi, habis hücreleri yok etmek için farklı dozlarda radyasyon kullanan bir prosedürdür. Bu teknik genellikle kanserin tekrar ortaya çıkma riskini en aza indirgemek için ameliyattan sonra kullanılır. Radyoterapi süresi etkilenen bölgenin büyüklüğüne ve kanserin yayılma derecesine bağlıdır.
 • Dahili radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için vücut içerisinde bir radyasyon kaynağı kullanır. Hasta genel anestezi altında iken radyoaktif tüpler veya teller tümöre eklenir.
 • Kemoterapi, kanser çok fazla yaygınlaştığında radyoterapi ile kombine edilir. Kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların bir kombinasyonu kullanılır.
 • Cetuximab, gelişmiş ağız kanserini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Doktorlar genellikle kemoterapi veya radyoterapi ile birlikte bu ilacı da reçete edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir