Akne Neden Olur ? Tedavisi Nasıldır ?

Akne, her yaş grubundaki bireyleri etkileyebilecek yaygın bir cilt sorunudur ancak genç erişkinler arasında daha sık görülmektedir. Akne, ölü cildi cilt yüzeyine taşıyan follikül tıkandığı zaman ortaya çıkar. Çoğu durumda sivilce iltihaplı olmakla birlikte, aynı zamanda inflamatuar olmayan sivilce olarak gelişmesi de mümkündür. Akne; kendisini küçük sivilce, papül, nodül veya kist olarak gösterir. Tipik olarak, ergenlik çağında gençlerde sivilce ortaya çıkmaya başlar, çünkü vücutta önemli hormonal değişiklikler olmaktadır. Akne, bu hormonal değişiklikler nedeniyle kadınlarda da sık görülür. Sivilce,  çok sayıda sebase follikülü olan cilt bölgelerini etkiler. Bu nedenle, öncelikle yüz, göğüs, sırt, üst kollar ve omuzlarda görülebilir. Tipik, Tıkanmış gözenekler düştükçe sivilce iltihaplanma sonrasında söner ve hormonal düzeyler kendilerini dengelediği zaman sivilceler kaybolur. Bazı insanlarda hormon salınımı daha dengesiz olabilir, sivilcenin otuzlu ve kırklı yaşların sonlarına doğru devam etmesi de bu yüzden mümkündür. Akne kendi içinde herhangi bir ciddi sağlık riski oluşturmasa da, ciltte kalıcı yara izine neden olabilir. Akne izleri bazen çok inatçı olabilir. Akne ayrıca psikolojik açıdan bazı olumsuz etkilere sahiptir ve yara izleri genellikle  genç yetişkinlerde benlik saygısı sorunlarına yol açar.

Akne Tedavisi

Akne neden ortaya çıkar sorusunun cevabını bulmak, nedenleri ve tedaviyi kavrayabilmek için dermatoloji alanında yoğun araştırma yapılmaktadır. Bazı ilaçların topikal olarak uygulanması, bazı ev ilaçlarının kullanımı ve kişinin yaşam tarzına dahil edilen değişiklikler, akne yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Çoğu kişi akne ile başa çıkmak için çeşitli yüz yıkama losyonları, sabun ve kremleri tercih eder. Bununla birlikte, bu ürünlerin sivilceleri tamamen ortadan kaldırmadığı unutulmamalıdır. Salisilik asit içeren yüz yıkama maddeleri tıkanmış gözeneklerden sebumu boşaltmaya yardımcı olur. Topikal kremler veya jeller, bir cilt tabakasını kurutmak veya soymak veya sebum oluşumunu sınırlamak için de uygulanabilir. Bazı antibiyotik kremleri, akne neden bakterilerin büyümesini azaltmak için de kullanılabilir.

Cildinizdeki gözeneklerin kapanmaması için düzenli spor yapmanız önerilir. Kişisel temizliğe dikkat etmek akne oluşumunu bir nebze önler. Araştırmalar stres seviyelerinin yükselmesi ile akne oluşumu arasında ilişki bulgulamıştır.

Akne Semptomları Nelerdir ?

Akne belirtileri/semptomları, cildin etkilenen bölgesinde çeşitli sivilcelerin ve kistlerin varlığını içerir. Kapalı gözenek boşaltılmaya başlandığında bir sivilce oluşur. Sivilceler kendini komedon olarak adlandırılan sebumla dolu genişleyen kıl folikülleri olarak gösterebilir. Nodüller cildinde derin oturmuş olan büyük ve acı verici katı sivilcelerken; kistler, sıvı dolu ve gelecekte yara izi geliştirebilen derin ve acı veren sivilcelerdir.

Akne Neden oluşur ?

Akne nedenleri birden fazladır bu alanda  araştırma  halen yapılmaktadır. Bununla birlikte, akne nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Bayanlarda, adet döngüsü sırasındaki hormonal değişimler deride akne artışını gösterir. Ergenlik çağının başlangıcında veya hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler ayrıca ciltteki gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı ​​ sivilcenin çıkmasına neden olabilir.

Kalıtım kaynaklı faktörler ve yağlı kozmetik krem-losyonların yoğun kullanımı akne nedeni olabilir. Aşırı çikolata tüketmek de akne nedenidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir