Doğurganlık Testi Neden Yapılır ?

Doğurganlık kadın veya erkeğin üreme yeteneğini gösterir. Kadınlarda doğurganlık terimi şöyle açıklanabilir; kadının yumurtalıklarında, yeterli çapta  olgun ve döllenmeye hazır yumurta varsa kadın doğurgandır denir. Hamile kalması için erkeğin de spermlerinin sağlıklı ve yeterli sayıda olması gerekir. Döllenecek yumurta 1-2-3-4 tane olabilir. Kadınların ikiz üçüz dördüz veya tek yumurta ikizleri doğurmasının nedeni; aynı anda birden fazla sperm ve yumurtanın birleşmesidir. Yumurta döllenmeye hazırsa uygun zamanda cinsel ilişki sonra yumurta sorunsuz olarak döllenir ve rahim içinde ilgili kanala yerleşir. Bir kadının hamile kalması için yumurta, fallop tüpünden uterusa doğru giderken erkek spermleri ile döllenmelidir. Bu gerçekleştiğinde, döllenmiş yumurta uterus duvarına gömülür ve daha sonra bir fetüs olarak tanınan çok hücreli bir organizma haline gelmeye başlar.

Dişi Doğurganlık Testi

Dişi verimlilik testleri genellikle lüteinizan hormonunu test eder. Luteinizan hormon seviyesi, hipofiz bezi tarafından salınır/ düzenlenir ve yumurtalıklara olgun bir yumurta bırakma emri verir. Eğer yumurta fallop tüplerinden rahim içine geçerken, cinsel ilişki bu dönemden sonra önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşirse, bu yumurta döllenecektir. Uterusun astarı ile birlikte yumuşamış bir yumurta menstruasyon yoluyla geçirilir. Bu nedenle,  28 günlük siklüsdeki bir kadında, yumurtlamanın hemen öncesi  ve ovülasyondan sonraki dönem, cinsel ilişkiyle hamile kalmasının mümkün olduğu dönem olarak kabul edilir. Kadınlar için ilk cevap doğurganlık testi, follikül stimüle edici hormon olarak bilinenleri test eder. Bu, yumurtalıkların uyarılmasından sorumlu olan ve daha sonra ovülasyon sırasında salınacak bir yumurtayı olgunlaştırmak için sorumlu olan hormon düzeyini test eder. Bu nedenle bu test bir kadının potansiyel doğurganlığını anlamaya yardımcı olabilir. Kadın fertilite testleri, follikül uyarıcı hormon veya lüteinizan hormon seviyelerini belirleyen testler kullanılarak evde yapılabilir. Luteinize edici hormon testi, kadının hamilelik döneminde olup olmadığına işaret ettiği nokta açısından yararlıdır.

Bazı insanlar, hormonların tümünün ve diğer faktörlerin test edildiği bir test kliniğinde  kadın doğurganlık testi yapmayı tercih eder. Bir tıbbi kliniğin yaptığı test, uterus duvarının durumunu, yumurtalıkların sağlığını ve hormonal seviyeleri belirlemek için kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir