Ayakkabı Seçiminde Önemli Noktalar Nelerdir

Bazen yeni aldığımız ayakkabılar ile büyük sorunlar yaşarız. Bunun nedeni, ayakkabı seçimimizi doğru yapmamış olmamızdır. Birkaç basit kurala dikkat ederken ayakkabılarınızı satın alırsanız, onları uzun süre ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğru ayakkabı seçimi ile ilgili kuralları şöyle açıklayalım;

Doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır ?

  • Gözünüze güzel görünen ayakkabıyı mutlaka deneyin. Denemeden aldığınız ayakkabılarda mutlaka soru yaşarsınız. Bazı ayakkabıların kalıpları farklı olabilir ve numaraları ayağınıza küçük ya da büyük gelebilir. Bu nedenle yalnızca görünüşe aldanmayın.
  • Ayakkabı satın alırken akşam saatlerini tercih edin. Çünkü ayaklarınız gün içinde yorulacak ve şişecektir. Gündüz aldığınız ayakkabılar ilerleyen saatlerde ayaklarınızı rahatsız eder. akşam saatlerinde aldığınız ayakkabıları ise gün içinde rahatlıkla giyebilirsiniz.
  • Ayakkabıyı büyük ya da küçük almayın. Hem ayaklarınız hem de topuğunuz ayakkabıya tam olarak sığmalıdır.
  • Ayakkabı satın alırken her iki çiftini de deneyin. Çünkü biri ayağınıza olurken diğer çifti rahatsız edebilir.
  • Ayakkabılarınızı denedikten sonra birkaç adım atın. Mağazanın içinde bir süre gezmeye çalışın. ilk giydiğinizde rahatsızlık hissi vermeyebilir ancak birkaç adım sonra ayaklarınızı rahatsız edebilir.
  • Ayakkabıların zamanla açıldığı sözü kesinlikle yanlıştır. Hiçbir ayakkabı zamanla açılmaz yalnızca ayağınızın şeklini alır. Bu nedenle ayağınızı sıkan ayakkabıları zamanla açılır diyerek satın almayın.
  • Ayakkabılarınızın topuklarının cm’den yüksek olması hem ayak hem de bel sağlığınızı olumsuz etkiler. Bu kurala dikkat etmeniz sağlığınız için önemlidir.
  • Sivri burunlu ayakkabılar her ne kadar albenili görünse de ayak sağlığınızı tehdit ediyor. bu nedenle sivri burunlu olan ayakkabı modellerinden uzak durun.
  • Kilonuz normalin biraz üzerindeyse sivri topuklu ayakkabılar da sağlığınızı tehdit edecektir. Rahat yürümek istiyorsanız platform ya da kalın topuklu ayakkabılar almalısınız.

Sizde bu taktiklere göre kendinize uygun en güzel ayakkabıları umarız seçebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederiz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir