Erkeklerde Üreme Testleri

Doğurganlık her zaman kadınlarda oluşan bir problem değildir. Aslında birçok zaman, infertilite vakaları erkeklerle ilgili sorunlar içerir. Bu gibi durumlarda bir erkeğin erkek fertilite testleri yaptırması çok önemlidir. Bir sorun varsa erken teşhis erken tedaviye yardımcı olabilir. Genellikle doktorlar, erkeklerin korunmasız cinsel ilişkiye rağmen eşlerinin hamile kalmaması ve bu durumun 5-6 ay sürmesi sonucunda bu testleri yaptırmak isteyebilirler. Hem erkek hem de kadın; ayrı ayrı doğurganlık testi yaptırır ve sorunun erkekte mi kadında mı olduğu kolayca anlaşılabilir. Bazen kadın yumurtalıklarında hiç bir sorun yokken; erkek sperm hücrelerinde sorunlar olabilir. Bu durumda döllenme gerçekleşmez. Erkek üreme testleri bir ürolog tarafından değerlendirilir.

Erkek fertilitesi testinden önce, fizik muayene, tıbbi öykü, üreme öyküsü ve yaşam tarzı (sigaranın, uyuşturucu madde) eksiksiz olarak ele alınması gerekir. Erkek fertilite testleri için bir semen örneği kullanılır. Erkeklerde infertilite, düşük sperm sayısı, anormal sperm, sperm şekli ve hareketlerinden kaynaklanabilir. Ayrı semen numunelerini test etmek için kullanılabilen ev tipi sperm ölçü  test kitleri de bulunmaktadır. Bu testlerde erkeğin sperm yoğunluğu incelenir ve yeterli sayı ve hareketlilik aranır. Sperm; döl yolunda kuyruğunu hareket ettirerek yumurtalıklara varmaya çalışır. Milyonlarca sperm bu yolculukta ölürler. Bir ya da bir kaç sperm yumurtaya ulaşabilir. Gördüğünüz gibi daha yeryüzüne inmeden bile insanoğlu hayat mücadelesine sperm formunda iken başlıyor.

Erkek Sperm Sayısı

Bu testler bir erkeğin sperm konsantrasyonunu ölçmek için yapılan bir tarama testidir. Genellikle, sperm konsantrasyonuna bakıldığında normal ve üreme yeteneği olan bir erkeğin spermleri mililitrede 20 milyon sperm hücresi üzerinde olmalıdır. Sperm sayısı, bir erkeğin ejakülatının mililitredeki sperm sayısını belirtir. Sperm konsantrasyonu 20 milyon / mL’den düşükse, erkek infertilitesini doğrulamak için iki test yapılmaktadır. Bu testte de örnek olarak alınan sperm hücreleri renklendirilir; Rengin konsantrasyonu, test ünitesi üzerindeki renk referansına kıyasla kontrol edilir. Rengin farkı, bir erkek doğurganlık testinin pozitif veya negatif olup olmadığını gösterecektir.

Bazı erkekler bir üroloğa görünmeyi bir eksiklik olarak görebilir ve bundan utanç duyabilir. Evde erkek doğurganlık test kiti bu tür utangaç erkekler için uygulanır. Erkek, en az 3 gün öncesinden cinsel ilişkiye girmemişse; test doğru şekilde yapılabilir. Çünkü erkeğin sürekli cinsel ilişkiye girmesi sperm yoğunluğunu azaltır. Yeni spermlerin üretilmesi ve tam yoğunluklu olması için 3 gün geçmesi gerekir.

Erkeklerde Üremeyi Etkileyen Faktörler:

  • Temel tıbbi durumlar.
  • Diyet alışkanlıkları veya kişinin diyetindeki değişiklikler.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
  • tıkanıklıklar,
  • fiziksel hasar,
  • genetik bozukluklar
  • hormonal sorunlar gibi fiziksel problemler Erkeklerde Üremeyi Etkileyen Faktörler arasındadır. Yaşlanma da buna etki eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir