Doğum Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Doğumdan önce neler yapmalı ?

Doğum, kadının veya dişi hayvanların yapabildiği ve dünyaya yeni bir canlının (can) gelmesi durumudur. Bu durumun sağlıklı ve verimli geçebilmesi için de doğum öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım hayati değerde olan durumlar mevcuttur. Bu durumları küçük veya büyük, az önemli veya çok önemli diye sınıflandırmayıp hepsinin birbirini etkilemesi kabiliyeti olduğundan hem anneye hem de çocuğa zarar verecek özellikler taşıdığından hepsini ele almak, incelemek, bilmek ve aktarmak son derece önemlidir.

Çocuk anne karnında 9 ay gibi bir sürede gelişimini tam tamamlayarak dünyaya gelir. Fakat bazı durumlarda 9 ay dolmadan, 5-6-7 ay sonra da çocuğun dünyaya erken doğum olarak geldiği görülmektedir. Bu son derece riskli bir durumdur ve hem çocuk hem de annenin sağlığı tehlikeye girmiş olmaktadır. Erken doğumun önlenebilmesi için de sağlıklı bir doğumun yapılabilmsi için de annenin ve çiftlerin uyması gereken temel kurallar dikkat etmesi gereken hayati önemde durumlar mevcuttur.

doğum öncesi nelere dikkat edilmeli ?

Spor gibi etkinlikler çok dikkatli yapılmalı

Her şeyden önemlisi, kadın doğum öncesinde, hamile olmadan önce de hamilelik esnasında sporu, sağlıklı beslenmeyi bırakmayıp bu konuda son derece tedbirli ve ihtiyatlı olması gerekir. Spor kadını dinç tutabileceği gibi organların da sağlıklı ve uyumlu çalışmasını da sağlamaktadır. Bunun için sporun yanında dengeli ve düzenli besleyen bir kadın hamile iken de aşırı kilo almaz ve çocuk için önemli bir riski ortadan kaldırmış olur. Çünkü hamile kadının doğum yapması çok zorlaşır ve çocuğa da zarar verebilir. Doğum öncesi kadın yeterince beslenebilmeli, uyumalı, dinlenmeli, stresli ve ağır işlerden kaçınmalıdır. Günlük hayatında kendine çok stresli ve ağır işlerden kaçınmalıdır.

Alkol, sigara ve içki yasak

Günlük hayatında kendine çok iyi bakmalıdır. Alkol, sigara ve içkiden uzak durmalıdır. Çünkü bu içecekler kadının direnç ve ruh sağlığını çok kötü etkileyebileceği gibi çocuğun da sağlığının bozulmasında önemli bir takım olumsuzluklar içermektedirler. Sigara kullanan bir kadının çocuğunun bir takım organları zarar görebiliyor. Aşırı stresli işlerde çalışan bir kadının düşük yapma riski doğar veya ağır işlerde çalışan bir anne adayının düşük yapma oranı daha yüksek olabilmektedir. Bunların dışında da başka dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar vardır. Ancak burada temel olarak önemli olan bir takım durumlar ele alınmıştır. Sizde bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya armağan etmek istiyorsanız mutlaka bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak daha dikkatli davranın, sağlıklı günler dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir