Doğum Parası Şartları ve Yapılması Gerekenler

Doğum yardımına “analık geçici olarak iş görmezlik durumu” da denilmektedir. SGK tarafından verilen doğum parasının ödenilmesi için bir takım şartların taşınıyor olması gerekmektedir.  Normal şartlarda hamile olan bir kadının doğum yapmadan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki sekiz hafta sürelerinde çalıştırılması yasaktır. Fakat kadın birden fazla çocuğa gebe ise bu süre iki ya da üç hafta daha uzatılabilir. Ancak doğumdan sonra da kadın isterse ek süre olarak altı ay gibi bir süre daha doğum izni kullanabilir. Yalnız bu durumda işine son verilip verilmeyeceği, doğum izni dönüşü işe alınıp alınmaması kararının takdiri işveren kişilere aittir, onların isteğine bağlıdır.

Doğum Parası için Şartlar

Doğum parasının alınabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki, doğumun yerine getirilmiş yani doğumun yapılmış olması gerekmektedir. İkincisi, doğum izninin başladığı zamana kadarki dönemlerde doğum yapacak kadının sigortasının aktif olması, kesilmemiş olması gerekiyor. Üçüncüsü, doğum iznine ayrıldığı süreler boyunca iş yerine gidip çalışılmaması gerekmektedir. Dördüncü ve son şart ise, Doğumdan bir yıl önce en az üç ay yani doksan gün gibi bir sürede kısa vadeli sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Doğum Parası Şartları ve Yapılması Gerekenler

Tüm primler ödenmiş olmalı

Fakat doğum yapan kadının sigortası yoksa ve eğer eşi (kocası) sigortalı ise bu durumda kadının doğum parasından yararlanabilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde dört ay yani 120 günlük primin ödenmiş olması gerekmektedir. Bundan sonra doğum yapıldıktan sonra işlemler tamamlandıktan sonra kadınlar gidip doğum paralarını alabilirler. Doğum parasının ne kadar olacağı doğum yapan kadının  ne kadar para alacağını SGK belirler. Bu meblağı da kadının günlük kazancının 2/3’ü alınarak yapar ve bu şekilde ödemede bulunur. Mesela kadın doğumdan önceki işinde aldığı ücret 90 tl olsun. SGK bu durumda 90 tl’nin 2/3’ü alarak; günlük 60 tl ödeme yapacaktır. Doğum parasının sorgulanması işlemi için de sayfaya girip kimlik bilgileri girildikten sonra e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra SSK Doğum Parası sorgulama butonuna tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir