Dudak Çatlaması Nasıl Geçer ?

Soğuk havalarda en çok yaşanan cilt problemlerinden birisi dudak çatlamasıdır. Cilt üzerinde oldukça etkili olan soğuk, kuru ve rüzgârlı havalar özellikle dudaklara çok fazla zarar verir. Dudaklarda oluşan çatlaklar kişinin canını çok fazla yaktığı gibi kötü bir görüntünün oluşmasına da neden olur. Bu nedenle dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay ile dudak çatlamasının önüne geçebilirsiniz.

Dudak çatlakları sadece soğuk ve rüzgârlı havalar nedeniyle oluşmaz. Ayrıca vücudun su kaybetmesi ve su ihtiyacının karşılanmaması, dudağın sık sık yalanması, ısırılması, diş hastalıkları ve enfeksiyon dudaklarda çatlaklara yol açabilir. Bunlar dışında vücutta B2 vitamin eksikliği de dudak çatlamasına yol açan en önemli etkenlerdendir.

Dudaklarda çatlama oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler;

  • Dudaklarda çatlama oluşumunu önlemek için dışarı çıkarken mutlaka nemlendirici ürünler sürülmelidir.
  • Bol bol su tüketerek vücudun su ihtiyacı karşılanmalıdır.
  • B2 vitamini içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Makyajın en önemli tamamlayıcı parçası olan rujunuzu seçerken içerisinde nemlendirici ürünler olan rujlar seçilmelidir.
  • Dudaklarda çatlak oluşumunu önlemek veya var olan çatlağın artmaması için dudakların yalanmamasına ve ısırılmamasına dikkat edilmelidir. Dudaklarda oluşan çatlakların oluşturduğu kabuklar koparılmamalıdır.
  • Geniz eti, horlama, sinüzit ve burundan nefes alamama sorunları da kişinin ağzı açık uyumasına neden olur. Buda dudak çatlaklarının oluşumunda etkilidir. Bir uzmana başvurarak çatlakların oluşumunu önlemek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Dudak Çatlamasını Önlemek İçin Yapılabilecek Maskeler

Bal ve toz şeker ile yapılan dudak maskesi: Dudak çatlaması için evde yapılabilecek en kolay ve en etkili maskelerden birisi bal ve toz şeker maskesidir. Bu maskeyi yapmak için bir tatlı kaşığı bal içerisine aynı ölçüde toz şeker ve bir çay kaşığı zeytin yağı ilave edilerek karıştırılır. Bu maske dudaklara masaj yapılarak uygulanır. Nemli bir havlu ile bu maske dudaklardan çıkartıldıktan sonra diş fırçası yardımı ile dudaklar yavaş yavaş fırçalanıp maskenin etkili olması sağlanır. Havlu ile dudak tekrar temizlendikten sonra dudaklara nemlendirici sürülerek çatlama oluşumu engellenir.

Vazelin ve bal ile yapılan dudak maskesi: Evde yapılabilecek basit maskelerden birisi de bu maskedir. Öncelikle bir miktar balı dudaklarınıza sürün. Bu şekilde bir süre bekledikten sonra üzerine tekrar vazelin sürülür ve bu şekilde bir süre daha beklenir. Uygulanan bu maske dudaklarda kuruduktan sonra ise ılık su ile dudaklar yıkanıp nemlendirici krem sürülür. Bu maskesinin etkili olması için haftada 2-3 sefer yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir