Evlilikte Kadınların Erkekten Beklediği 5 Şey

Aile kurumu, toplumun temel yapısını oluşturan en önemli kurumdur. Kadın- erkek rollerinin farklılığı bilinmektedir. Evlilik karşılıklı rollerin olduğu, hayatın paylaşıldığı önemli bir yapıdır. Bu nedenle, yaşam koşulları içerisinde kadın ve erkeğin birbirlerinden farklı beklentileri olması doğaldır. Bu beklentilerin düzenli karşılanması sonucunda, sağlıklı iletişim kurulması da mümkündür. Hayatın paylaşılması hususunda, eşlerin erkeklerden beklediği beş önemli hareket konusunda bilgi sahibi olmak ve bu hareketleri hayata geçirmek, kadın- erkek arasındaki çatışmaların önlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

1-Sevildiğini Hissetmek

Kadınlar, erkeklere nazaran duygusal ve sözel olarak daha açık bir yapıdadır. Erkekler ise, genel olarak sözlerle ifade etmekten veya sorunlarını dile getirmekten kaçınmaktadırlar. Kadın her ne kadar eşi tarafından sevildiğini bilse dahi, bunu sözel olarak işitmek ya da beden dili ile hissettirilmesini bekler. Tabi bu beklentiler sadece söylemek için değil içtenlikle bunu dile getirmekte çok çok önemlidir kadınlar için. Bu nedenle farklı anlarda sevildiğini duymak ve sık sık hatırlamak, kadınların eşlerine karşı daha olumlu yaklaşımını sağlayan önemli bir harekettir.

2-Takdir Edilmek

Kadın bedensel özellikleri ve anne olma özelliğinden dolayı erkeğe nazaran rollerinin fazlalığı ile dikkati çekmektedir. Hal böyleyken, eşleri tarafından çabaları takdir edilmeyen kadınların zamanla duygusal yoksunluk yaşadıkları bilinmektedir. Eşleri tarafından takdir edildiklerini bilmek, kadınları duygusal anlamda rahatlatıcı ve teşvik edici etki yaratmaktadır. Eşinizi daha çok dinleyip size anlattıkları ya da düşündükleri her şey onların yanında olduğunu hissettirmeniz yeterli.

3-Romantik Anlar Yaşatmak

Romantik olma durumu kişiler arasındaki aşkı canlı tutan, özellikle kadınların ruhunu okşayan ve onlara sevildiklerini hissettiren önemli anlardır. Genellikle erkeklerin romantizme bakış açıları kadınlardan farklı olsa da kadınlar romantik anları yaşama ihtiyacı duymaktadırlar. Aniden gelen bir çiçek, güzel bir akşam yemeği sürprizi ile aşkı canlı tutabilmek mümkündür. Hiç beklenmedik bir anda ufak bir çiçek sürprizi, sizin aranızda çoğu şeyi iyileştirecek ve aranızdaki ilişkiyi daha sıcak hale getireceğine eminiz. Denemekte fayda var, asla pişman olmazsınız 🙂

Young couple on a sofa watching a movie

4- Empati Yapmak ve Duyarlı olmak

Kadınlar erkekler tarafından anlaşılmak ister. Bu nedenle erkekler kendini eşinin yerine koyarak mutlaka empati yapabilmeli, onun gibi düşünüp olaya nasıl bakabileceğine karşı daha dikkatli olmalıdır. Ayrıca kadının canını yakacak söz ve hareketlerden ziyade, duyarlı ve ilgili olmak sağlıklı ilişki için kesinlikle şarttır. Evlilikte ilişkinizi diri tutan en önemli şeyler  saygı ve biraz da olayları alttan almak çok faydalı olabilir.

5- Ortak Paylaşımlar Yaratmak

Günlük koşturmalar içerisinde, kadın ve erkek sorumluluklarını yerine getirirken yıpranmaktadır. Ortak paylaşabilecekleri aktiviteler, özel anlar planlamak ilişkiyi canlı tutmaktadır. Belki bir gün işten dönerken eliniz de güzel bir romantik filmle kapıyı çalarsınız 🙂 Ya da oyun konsollarında birlikte rekabetçi oyunlar da deneyebilirsiniz belki hoşunuza gidecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir