Modada Devrim Yapan Kadın COCO CHANEL’ in Başlattığı Beş Moda Trendi

Modada devrim yapan kadın Coco Chanel’ in başlattığı beş moda trendi başarı ile günümüze kadar gelmiştir. Onun yaşadığı dönemde erkek kıyafeti olarak nitelendirilen birçok kıyafeti rahatlıkla giymiş ve şuan kadınlar tarafından kullanılmasını sağlamıştır. Coco Chanel ilk tasarımı iki renkli ayakkabılar olmuştur. 1957 yılında tasarladığı ve kendinin de uzun yıllar severek kullandığı bu ayakkabılar günümüzde hala moda trendi olmaya devam etmektedir. Başka bir moda trendi olmuş ve günümüze kadar gelmiş tasarımı da elbiseden gömleğe, monta vs. her şeye kemer takma tasarımıdır. Hala günümüzde kadınlar zarif ve güzel görünebilmek için bu tasarımı kullanmaktadır.

Mücevher Her Zaman Şart

Coco Chanel kadınları dar kıyafetlerin içinden çıkarıp bol kıyafetlerin şıklığı ile tanıştıran bir tasarımcıdır. Günümüzde hala onun bol kıyafette nasıl zarif olunur gösteren tasarımları örnek alınarak yapılan birçok tasarım bulunmaktadır. Coco her zaman giydiği kıyafetlerin üzerine sade şık bir mücevher takı alarak tek aksesuarla şıklığı yakalayan bir moda ikonu olmuştur.

Moda dünyasında Coco’nun imzası olarak kabul edilen farklı desenleri bir arada kullanarak harika tasarımlar çıkarmış bir kadındır. Denizci çizgilerini bir kurum kıyafetinin dışına çıkaran ilk modacı ve ilk insandır o… Modada devrim yapan kadın unvanını hak edecek kadar iyi ve başarılı tasarımların sahibi Coco Chanel dünyada birçok kadının takı, ayakkabı, giyim dolaplarına girmiş ve birçok kadınında saç modelinde örnek aldığı bir tasarımcı olmayı başarmış bir kadındır.  Kadının isterse bir düzeni nasıl değiştirebileceğinin en büyük kanıtlarını hayatı boyunca yaşayarak insanlara göstermiş bir kadındır.

Modada devrim yapan kadın

Coco’ nun yaptığı moda trendleri ile yıllar geçse de hala her yıl her mevsim moda olmak nedir gösteren bir hayal gücüne ve tasarım kabiliyetine sahiptir. Tasarladığı bu beş moda trendi hala hayatımızda hemen her alanda kullandığımız şeylerdir. Bize basitmiş gibi gelse de bu moda trendlerinin ortaya çıktığı yıllarda oldukça zor elde edilmiş bir başarıdır. Düşünün bir kadın modacı çıkacak erkek kıyafetleri diye nitelendirilen pantolon, gömlek tarzı kıyafetleri kadınlar için tasarlayacak ve bunu tüm dünyadaki kadınlara giydirecek ve kendinden sonraki yıllarda hala giyilebiliyor olacak, bu kolay kazanılmış bir başarı değil. Modada devrim yapan kadın unvanının hakkını veren bir tasarımcıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir