Folbiol Nedir

Gebelik döneminde kullanılan bir ilaç olan Folbiol Nedir,  Folbiol Nasıl Kullanılır, Hamilelikte Neden Folik Asit Kullanılır, Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler, Folbiolün Yan Etkileri Nelerdir, Folbiol’ün 2021 Güncel Fiyatı, Folbiol Reçetesiz Veriliyor mu sorularının cevabını makalemizde bulacaksınız.

Folbiol Nedir?

Genellikle kadınlarda gebelik döneminde kullanımı ile bilinen Folbiol’ün  etken maddesi folik asittir. Kadınlarda gebelik döneminde kullanımının yararlı olduğu kanıtlanan ve bir çeşit B vitamini olan folik asit DNA sentezinin hücre bölünmesi sonucu süreçlerinde önemli rol oynayan bir vitamindir. Folat veya B9 vitamin olarak da bilinir. Folbiol besinlerin sindirim kanalından emilimi ile ilgili bazı problemlerin tedavisinde ve beslenme tarzından kaynaklanan kansızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 Folbiol Nasıl Kullanılır?

  • Folbiol gebelikten önceki 1 ay ve gebelikteki İlk 3 ay içerisinde kullanılmalıdır. Folbiol folik asit eksikliğine bağlı megaloblastik anemi tedavisi için 4 ay boyunca günde 1 tablet kullanılır besin emilimi bozukluklarında ise günde 3 tablete kadar çıkılabilir.
  • Akdeniz anemisi veya orak hücreli anemi gibi kansızlık durumlarında günde veya hafta da bir tablet kullanılabilir. Folbioli ne kadar kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir.
  • Folbiol ağızdan alınır. yemeklerden önce veya sonra bol su ile alınız.

Hamilelikte Neden Folik Asit Kullanılır

Hamile kalmayı planlayan kadınlara genellikle erkenden folik asit takviyesi almaya başlamaları önerilir öncesinde alınmadıysa da hemen hemen tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hamile olduğunu öğrenen kadınlara folik asit almalarını önerirler.

Folik Asit Neden Hamilelikte Özellikle Önemli

Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesi nin bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor özellikle Hamileliğin ilk haftalarında Folik aside duyulan ihtiyaç artar. Çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur bu erken dönemde Folik asidi ihtiyaç duymasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğinin gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülüyor. Folik asit kullanmak sinir yolu kusurları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezde doğum kusurlarını önler. Spina bifida en yaygın sinir yolu kusurlarındandır. Bu kusurlar beyin hasarına ya da beyin gelişiminin yarım kalmasına Sebep olarak en ciddi vakalarda sakatlıklara neden olabilir. Bu sorunların çoğu yaklaşık %70  folik asit tüketimi ile önlenebilir.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Folbiolun etken maddesi olan folik asit veya folbiolün  içerisindeki diğer maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacı kulla

nmayınız. Kobalamin eksikliği veya pernisiyöz anemi varsa veya uzun süredir vejeteryan iseniz kötü huylu kanser hastalığınız varsa Doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığı nız olduğu söylenmişse Folbiol’ü kullanmayınız. Folbiol pernisiyöz Anemi ve B12 vitamini

eksikliği olan megaloblastik anemi gibi kansızlık çeşitlerinde tek başına kullanılmamak

tadır. Bu durumda Doktorunuz size ek olarak B12 vitamini verecektir. Bu hastalıklarda Folbiol’ü tek başına kullanmayınız. Eğer bir antibiyotik ilaç kullanıyorsanız kanda yapılan bazı folik asit tahlillerinde hatalı sonuçlar çıkabilmektedir. Folik asit tahlili yaptırmadan önce antibiyotik kullandığınızı doktorunuza söylemelisiniz. Folbiol kullanırken bebeğinizi emzirebilirsiniz. Folbiol kullanan anneleri

n emzirdikleri bebeklerde zararlı etki gözlenmemektedir.

Folbiolün Yan Etkileri Nelerdir?

  • Ani gelişen hırıltılı nefes alma
  • Nefes almada güçlük
  • Göz kapakları yüz  veya dudaklarda şişme
  • Döküntü veya kaşıntı (özellikle tüm vücutta)
  • Kızarıklık gibi şiddetli alerjik Reaksiyon belirtileri

Folbiole karşı alerjiniz olduğunu gösterir. Bunlardan biri sizde mevcut ise doktorunuza başvurunuz.

Folbiol’ün 2021 Güncel Fiyatı

Folbiol’ün fiyatı 17.31 TL’dir.

Folbiol Reçetesiz Veriliyor mu?

Reçeteli bir ilaçtır. İlgili doktorun reçete yazması ile verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir