Magnezyum Eksikliği Nedenleri

Magnezyum nedir? Magnezyumun faydaları nelerdir? Eksikliğinde neler görülür? Magnezyum hangi besinlerde bulunur? Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? bu soruların cevabını sizlere bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Magnezyum Nedir ?

Magnezyum vücudumuz için gerçekten hayati önem taşıyan minerallerden bir tanesi.11 tane mineralden bir tanesi magnezyumun %60  kalsiyumla birlikte kemiklerde bulunurken %40 da kan ve kas sisteminde görev yapmaktadır.

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Protein sentezinde enzim sistemin işleyişinde yine kaslarda görev almaktadır. Kalp kasının kasılmasını sağlamak da ve gevşemesinde rol oynamaktadır. Tabi ki en önemli görevi yine kas sistemi ve sinir sisteminin gevşemesinde rol almaktadır. Sinir ve kas sisteminin gevşemesini sağladığı için bu minerale anti-stres minareli de denilmektedir. Halk arasında da sıklıkla söylenen bacağım kasıldı, kasığım kasıldığı derler. Bu magnezyum eksikliğinde çok sık görülen bir durumdur.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunmaktadır

Magnezyum genellikle topraktadır. Magnezyum topraktan bitkilere geçer. Dolayısıyla marul, roka, kıvırcık, ıspanak, semizotu, kuzukulağı bu tür besinler de çok fazla bulunur. Bakliyatlarda da bulunmaktadır ama en fazla kuru fasulye ve mercimek de bulunur. Bir de kuruyemişlerden kabak çekirdeğinde de ayçekirdeğinde çok fazla bulunur. Bu besinleri sık sık hayatınıza dahil etmeniz gerekmektedir.

 Magnezyum Eksikliği Neden Görülmektedir

Magnezyum toprakta bulunur. Dolayısıyla toprakta azaldığı zaman bitkilerde de az olur ve tükettiğimiz zaman yeterli seviyede karşılayamayabiliriz. En önemli sebebi budur.

  • İkinci sebebi genellikle artık filtrelenmiş sular tüketiyoruz filtreden geçiyor. Dolayısıyla yumuşak su oluyor. Genellikle magnezyumun en önemli kaynağı sert sulardır artık bu tür sular  tüketmediğimiz için dolayısıyla vücudumuza düşük magnezyum alıyoruz.
  • Gebe ve emziren annelerde  çok fazla eksikliği görülür. Onlarda da bebekten dolayı ihtiyaç artıyor ve yeterli gelmiyor. Bunun için doktorlarına başvurup takviyesini alabilirler.
  • Eğer beslenmenize yeterince ıspanak semizotu kuzukulağı bakliyatlar, kuruyemişler yoksa yetersiz ve dengesiz besleniyorsanız ve çok fazla hazır gıdaya yöneliyorsanız bundan dolayı da magnezyum eksikliği görülebilmektedir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır

En önemli belirtisi kaslarımızda kasılmalar genelde ayakta ve alt bacağın alt kısmında kramplar girebilir bu önemli bir belirti kalp çarpıntıları olabilir kasılmalar olabilir buradan da anlayabilirsiniz; birde mide bağırsak krampları olabilir. Bunlarda magnezyum eksikliğinin olduğunu gösteren nedenlerdir. Bunlara dikkat ederseniz eğer eksikliğini hissettiğiniz de  öncelikle doktora başvurup doktordan takviye alarak ilerlemenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir