Kadınlar Neden Araba Kullanmamalı ?

Trafik kurallarına uygun bir şekilde araba kullanmak, trafikte sorunsuz bir şekilde seyahat etmenin olmazsa olmaz kuralıdır. Trafik kurallarına harfiyen uymak her vatandaşın asli görevidir. Geçmişten bu güne erkek şoförlerin kadınlara oranla daha fazla olması, araba kullanmanın erkeklere özgü bir eylem olduğu algısını yaratmıştır. Buna rağmen, günümüzde kadın şoförlerin de arttığı ve trafikte neredeyse eşit sayıda kadın-erkek şoför olduğu görülmektedir. Kadınların araba kullanması ile erkek şoförlerde kadınlar araba kullanmamalı ! dedirtecek unsurlar gündeme gelmektedir.

1- Kadınların Fiziksel ve Ruhsal Özellikleri

Erkekler, yapıları itibari ile çocukluktan itibaren belli etiketlerle ve rollerle büyüdüklerinden, erkeklerin kullandıkları araçlara daha kolay uyum sağladıkları bilinmektedir. Kadınların ise, yine fiziksel ve ruhsal özelliklerinden dolayı, erkeklere oranla araba kullanırken daha farklı tutum sergiledikleri bilinmektedir. Erkekler daha sakin olurken, kadınlar ise bir stres anında çok fazla panik yapabilmekte ve bunun sonucunda sağlıklı düşünüp ufak kazalar yapabilmekteler.

2-Kadınların Detaycı Düşünce Yapısı

Kadınlar detaycı düşünce yapıları gereği, araba kullanırken oldukça temkinli davranmaktadırlar. Kurallara harfiyen uyma çabalarından dolayı, birçok erkeğin bu sebepten ötürü kadınlar araba kullanmamalı ifadesini kullandıkları görülmektedir. Erkekler seri ve pratik oldukları için genel olarak kimi zaman kuralları hiçe saymakta zorlanmazken, kadınların tüm kuralları harfiyen uygulama çabaları, erkek- kadın uyuşmazlığının trafikte yaşanmasına neden olmaktadır.

3- Kadınların Kuralcı ve Temkinli Olması

Kadınlar trafikte, temkinli ve kaygılı tavırlar sergilemektedirler. Trafikte erkekler kadar özgürce rahatlıkla hareket edemeyen kadınların bu temkinli yapıları, erkekler tarafından hoş karşılanmamaktadır. Daha aceleci davranan erkek sürücüler kadınların bu sakinliği ve temkinli davranışları sonucunda korna vb gibi tepkiler vermekteler. Bu onların doğasında var pek fazla söz söylemeye gerek yok ancak erkeklerin bu dikkatsiz araba sürüşleri nedeni ile de çok fazla kazalar olmaktadır. Hatta resmi istatistislere göre de zaten erkekler daha fazla kaza yapmaktalar kadınlara oranla. Her zaman temkinli olmakta fayda var, hayatın her anında herkese saygı göstermeliyiz ve kurallara mutlaka uymalıyız.

4- Kadınların Nazik Tavırları

Bir diğer unsur, kadınların nazik ve hassas yapıda olmalarıdır. Bulundukları her ortamda bunu yansıtan kadınların, trafikte de bu tavrı göstermeleri olağan karşılanmalıdır. Trafikte kadınlar araba kullanırken dikkat edilecek diğer bir unsur da, kadınların erkekler kadar fevri ve aceleci tavır sergilememeleri olarak gösterilebilir. Bu durum erkeklere zaman kaybı gibi gelse de, aslında bir kadın için bu olması gereken bir durumdur. Kadınlar araba kullanmamalı dedirtecek 4 unsur sıralanmış olsa da esasen araba kullanmak, cinsiyete özgü bir eylem değildir. Trafik kurallarına uymak ve yeterince pratik yapmak iyi şoför olmak için yeterlidir.

Her zaman araçlarınızı tüm kurallara uyarak sürmeniz ve her zaman dikkatli olmanız için elinizden gelenin fazlasını yapmalısınız. Varacağınız yere 1-2 dakika geç gidebilirsiniz sizin için çok büyük sorun olacağını düşünmüyoruz. Kendinizi düşünmüyorsanız lütfen başkalarına karşı olarak daha dikkatli olunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir