Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kanser, epilepsi, Alzheimer gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ketojenik diyet, zayıflamak isteyenlerinde uygulayabileceği oldukça sağlıklı ve etkili bir diyet programıdır. Ketojenik diyetin amacı karbonhidrat alımını azaltıp protein ve yağ tüketimini arttırarak beslenmektir.

Ketojenik diyetin amacı vücuttaki enflamasyonu azaltıp vücut direncini arttırmaya çalışmaktır. Bu sayede de bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanıp hastalık oluşumu önlenecektir. Ketojenik diyet uygulaması sırasında günlük kalori alım miktarı içerisinde karbonhidrat oranı %5, protein oranı %30 ve yağ oranı %70 olmalıdır.

Ketojenik Diyette Yer Alan Besinler Nelerdir?

Ketojenik diyet listesi içerisinde karbonhidrat oranı düşük olan ama protein ve yağ bakımından zengin olan et ve süt ürünleri ile meyve ve sebzeler kullanılmaktadır. Bunların en başında ise; yağlı balık türleri, et, yumurta, kaymak, peynir, fındık, fıstık, Hindistan cevizi sütü ve yağı yer almaktadır. Avokado, kavun, karpuz, çilek meyveleri ile, sarımsak, soğan, brokoli, lahana, ıspanak, pırasa, dolmalık biber, mantar, kereviz, kuşkonmaz, bürüksel lahanası, yeşil fasulye, marul salatalık sebzeleri yer almaktadır.

Diyet listesi içerisinde karbonhidrat alımı için ise ekmek, süt, makarna, pirinç, bal, mısır, meyve suyu, kayısı, üzüm, şeftali, bezelye, havuç, patates, şeker, pasta, kek, börek ve kızartmalar kullanılmaktadır.

Ketojenik Diyet Listesi Uygulanırken Dikkat Edilecekler

  • Ketojenik diyet uygulaması sırasında; kahvaltıda tahıl, ekmek ve bal karbonhidrat oranları yüksek olduğu için tüketilmemelidir. Bunların yerine yumurta ve sebzeler ile hazırlanan bir omlet tüketilebilir.
  • Öğlen yemeğinde et, tavuk, balık, köfte veya pirzola gibi tam yağlı ve protein oranı yüksek olan besinler tüketilmelidir.
  • Akşam yemeğinde yine karbonhidrat oranı yüksek olan pilav, makarna, ekmek ve çorba gibi besinler tüketilmemelidir. Akşam yemeğinden 1-2 saat sonra ara öğünler eklenmelidir. Bu sayede metabolizmanın sürekli çalışması sağlanır. Gün içerisinde tüketilmeyen içeriğinde karbonhidrat oranı düşük olan meyvelerden tüketilip günlük karbonhidrat ihtiyacı karşılanabilir.
  • Diyet uygulaması sırasında yağlı ürünler tercih edileceğinden dolayı yoğurt ve peynir seçilirken yağlı ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Sütün içerisinde şeker olduğu için diyet sırasında kullanılmamalıdır.
Ketojenik Diyette Neler Tüketilir ?

Ketojenik Diyetin Faydaları

Ketojenik diyet uygulaması sırasında karbonhidrat miktarı oldukça az olduğu için vücutta bulunan yağlar yakılır ve enerji için kullanılır. Böyle olunca da vücuttaki yağ oranı azalır. Ama kas oranı aynı şekilde kalır ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verilmiş olunur. Vücut ketonları kullanmayıp idrar yolu ile vücuttaki yağları atar. Karbonhidrat seviyesi az olduğu için vücut proteini kullanmaya başlar ve enerji seviyesini arttırır. Protein kullanıldığı için uzun süre tokluk hissi oluşur. İlk başta da belirtiğimiz gibi bu diyet hastalıkların tedavisi sırasında da kullanılan oldukça faydalı bir diyettir.

Ketojenik Diyetin Zararları Nelerdir?

Ketojenik diyet programı uygulanmaya başlandığında kişi kendini yorgun ve halsiz hissedebilir. İlerleyen zamanlarda vücut bu beslenme sürecine alışır ve yorgunluk, halsizlik ortadan kalkar. Diyet listesi içerisinde yağlı olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Ama zararlı yağların tüketilip kolesterol seviyesinin yükselmemesi için omega 3 bakımından zengin besinlerin kullanılması gerekir. Ayrıca bu diyet uygulaması sırasında karbonhidrat kullanılmadığı için vücut dengesini sağlamak amacı ile multivitamin destekleri kullanılabilir. Diyabet hastaları bu diyeti kesinlikle uygulamamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir