Oyuncak Seçimi Neden Önemli ?

Anne babaları en çok kaygılandıran konulardan birisi de doğru oyuncak seçimi oluyor. Çocuğun gelişimine destek verecek, oynarken ona zarar vermeyecek oyuncakları seçmek çok önemli. Bu noktada uzmanların yaptığı uyarıları dinleyerek hangi yaşta hangi oyuncak alınmalı, oyuncakları seçerken nelere dikkat edilmeli bu konularda bilgiler edinebilirsiniz.

Oyuncaklar çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişiminde önemli rol oynar. Çocuğun önüne verilecek her oyuncak ile çocuk oynayabilir ama oyuncağı alırken çocuğa neler kattığını da düşünmek gerekir. Bu anlamda oyuncak seçiminde oyuncağın; fiziksel ve kas gelişimine yardımcı olması, duyu organlarını açan, çocuğun hayal kurmasına ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olan ve yaratıcılığını teşvik eden oyuncaklar seçilmeye özen gösterilmelidir.

Oyuncak Seçimi Neden Önemli

Yaş Gruplarına Göre Oyuncak Nasıl Seçilir?

  • 0-6 ay bebek gelişim döneminde daha çok işitsel gelişimine destek veren müzikli oyuncaklar, çıngıraklar ile başlayıp ilerleyen zamanlarda görme duyusunu da geliştirecek olan parlak ve zıt renklerin yer aldığı oyuncaklar tercih edilmelidir. Burada çocuğa zarar vermeyecek olan yumuşak ama pelüş olmayan oyuncaklar seçilmelidir.
  • 6. aydan sonra bebekler daha çok hareketlenir ve yuvarlanmaya dönmeye başlarlar. Bu dönemden 1 yaşına kadar olan süreçte oyuncak bebek, küçük arabalar, vagonlar, küçük küpler veya plastik toplar tercih edilebilir.
  • 1 yaşından sonra artık çocuk yavaş yavaş yürümeye başlamıştır. Bu dönemde çocuklar artık tırmanmaya, merdiven çıkmaya başlayabilir. Çocuklara 1 yaşından itibaren oyuncak bebek ve arabalar, plastik hayvanlar, oyuncak telefon, büyük puzzle parçaları, tahta küp, büyük top ve kuleler alınabilir.
  • 2 yaşından itibaren artık çocuk ellerini daha iyi kullanmaya başlar. 4-12 parçalı puzzleları yapabilir. Şekilleri ayırıp büyükten küçüğe dizme gibi aktiviteleri yapabilir. Bu dönemde çocuğa küp, kutu, çıkarıp giydirebileceği elbiseli oyuncaklar, boya kalemleri, ritim enstrümanları, çocukların kullanabileceği makaslar, çadır, tünel, kumda veya suda oynayabileceği oyuncaklar alınabilir.
  • 3-6 yaş arası dönem çocukların dikkatlerinin arttığı soru sormaya başladıkları dönemdir. Bu dönemde çocuklar için lego ile yapılan maketler, sökülüp takılabilen araçlar, 12-20 parçalı puzzlelar, bir şeyler inşa etmek için küpler, marakas, ksilofon gibi müzik aletleri, farklı ve daha fazla boya içeren setler alınabilir.

Çocuklarda oyuncak seçiminde çocuğun gelişimi dikkate alındığı gibi çocuğa zarar verebilecek oyuncakları çocuk oynarken yanlarında bulunmak gerekir. 3 yaşından küçük çocuklar küçük parçaları yutabilir. Su içinde oynanan oyuncaklarda da ebeveynler çocukların yanlarında olmalıdır.  Lütfen bu konumuzu baştan sona dikkatlice okuyup bilinçli bir şekilde çocuklarınıza oyuncak hediye etmelisiniz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir